Ruda Śląska: Śląski Teatr Impresaryjny zaprasza na Noc Teatru

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza na NOC TEATRU
23 marca 2024 /sobota/ godz. 15.00 – NOC TEATRU 2024

Bilety w cenie: 10 zł (na całą imprezę)

Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest co roku 27 marca. W ŚTI świętować będziemy już nieco wcześniej bo w sobotę 23 marca. W programie tegorocznej imprezy znajdą się spektakle przygotowane zarówno przez młodych artystów jak i tych nieco starszych, a przewodnikiem po naszym wydarzeniu będzie p. Nina Siwy. Serdecznie zapraszamy!

W programie:

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

– – – – – – –
godz. 15.00 

MOJE MIEJSCE NA ZIEMI – Teatr Wrażliwości pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor

To historia pewnej rodziny, która znalazła się w samym środku dramatu tragedii górnośląskiej. To historia o tym, że Nadzieja umiera ostania. To historia o tym, że mimo i wbrew nadziei Miłość i wierność nie upadła. To historia o tym, że Każdy z Nas ma swoje Miejsce na Ziemi.

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Grund-Bismor
W scenariuszu wykorzystane zostały utwory literackie Wisławy Szymborskiej oraz utwór muzyczny ”Bądź dobry tak jak chleb” zespołu Universe

Obsada: Bartek, Emilia, Julia, Alicja, Marissa, Dorota, Kinga, Maja, Julia, Martyna, Weronika, Paulina, Dominika, Alicja, Patryk, Mateusz, Konrad, Hania, Wiktoria.

Czas trwania: 40 min.

– – –

ZGADNIJ, GDZIE JESTEM – Teatr Szarada II pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor

Dej pozōr tyż:  Tychy: Zaprojektuje czapki frygijskie na IO

Młodzi ludzie „zamknięci” w tajemniczym miejscu, które zarówno Oni jak i Widzowie nie do końca są w stanie określić. Przez zabawność różnych sytuacji, Ci młodzi ludzie próbują poradzić sobie ze wspólnym losem owego „zamknięcia”. Czy im się to uda ?

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Grund Bismor
Tekst rapu: Patryk Adamiec
Na podstawie tworzonych podczas zajęć przez młodzież etiud teatralnych.

Obsada: Patryk, Asia, Amelia, Zosia, Basia, Alex, Cameron, Zosia, Maja

Czas trwania: 30 min.

– – – – – – –
godz. 16.30

BALLADYNA na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego – Teatr Moklandia pod kierownictwem Teresy Jonas (Dom Kultury w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach)

Problematyką sztuki jest dążenie do władzy za wszelką cenę. Balladyna, żeby rządzić, nie boi się poświęcić życie wszystkich, którzy stają jej na drodze. Juliusz Słowacki pisał „Balladynę” w XIX wieku, jednak jej problematyka nadal jest aktualna.

Scenariusz i reżyseria: Teresa Jonas
Czas trwania: 30 min.

– – – – – – –
godz. 17.30 

HISTORIA PEWNEGO PRZEDMIOTU – spektakl w reż. Anny Białoń

Głównym bohaterem jest COŚ, który nie wie kim jest, skąd pochodzi, ani do czego służy. COŚ odbywa podróż po różnych miejscach w domu, trafiając m.in. do skrzynki z narzędziami taty, do torebki mamy czy też do kosza z zabawkami. Poznaje inne przedmioty i ich charaktery, poznaje przy tym siebie. Podróż ta jest próbą odnalezienia miejsce, w którym COŚ będzie czuł się dobrze i zostanie zaakceptowany przez innych.
Przesłaniem tego spektaklu jest problem odnalezienia się w świecie, który chce wszystko nazwać i określić. Szukając swojego miejsca, warto jednak pozostać wiernym sobie. Każdy przecież jest cudownie inny.

Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

Reżyseria: Anna Białoń
Czas trwania: 45 min.

 

– – – – – – –
godz. 18.30 

ROZDROŻA – Teatr Nieoetykietkowani z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu

Wiele o miłości już napisano i powiedziano. Zapisana w człowieczeństwie i obecna w ludzkim życiu i pragnieniach od zawsze nie jest już niczym nowym na stronach książek i deskach teatru. A mimo to nieprzerwanie zachwyca, porywa, wzrusza i inspiruje. Tym bardziej, gdy nie jest jedynie wytworem wyobraźni twórców, a opisuje prawdziwą historię.

“Rozdroża” w scenicznej interpretacji “Teatru Nieoetykietkowani” przenosi w czasie i pozwala dostrzec urok śląskich podwórek lat 30-tych XX wieku, i porywa historią miłości Sofie i Władka.

Reżyseria: Małgorzata Baryła

– – – – – – –
godz. 19.30 

IGRASZKI Z DIABŁEM – Teatr „Reduta Śląska” z Chorzowa

„Igraszki z diabłem” są pełną humoru i ironii przypowieścią o walce dobra ze złem, opartą na ludowych, dobrze znanych schematach. Głównym bohaterem jest dobroduszny, powracający z wojny dragon – Marcin Kabat, który nieoczekiwanie zostaje wplątany w walkę o zbawienie dusz dwóch młodych, naiwnych kobiet. To one własną krwią podpisały diabelski cyrograf gwarantujący im pojawienie się wymarzonego kandydata na męża. W ten oto sposób w ziemskie relacje Marcina, Pustelnika, służącej Kasi i królewny wkraczają anioły i diabły, a nawet sam książę ciemności – Belzebub.

Reżyseria: Mirosław Neinert
Scenografia i kostiumy: Kaja Renkas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Klaudia Rabiega
Ruch sceniczny: Barbara Ducka,
Teksty piosenek: Iza Mikrut
Tekst piosenki „Sarki farki”: Jurek Grabiańsk
Wykonanie scenografii: Aleksander Hadryś,
Koordynacja pracy artystycznej: Barbara Michalik

Dej pozōr tyż:  Ślōnski tref w Rozkochowie (pow. krapkowicki)

REZERWACJE: 32 2486 240, bilety@teatrrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE: https://bilety.slaskiteatrimpresaryjny.pl

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty
41-709 Ruda Śląska,ul. Niedurnego 69

Polecamy i zapraszamy!

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza