Ruda Śląska: listopad i grudzień w MCK

15 listopada 2021 /poniedziałek/ godz. 18.00
15 grudnia 2021 /środa/ godz. 18.00
“Gita story” – śląska komedia muzyczna

Bilety w cenie: 30 zł
Rudzka Karta Seniora: rabat 20 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Rudzka Karta Rodziny 3+: rabat 50 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Uwaga! Promocje nie łączą się.

Bynek to szczery, dobry ślonski synek. Zdzich, choć przybył z Łodzi, pracuje razem z Bynkiem, przyjaźnią się i rozmawiają wiele o życiu, w tym oczywiście – a jakże – o kobietach! Suwnicowo Gita wpadła Zdzichowi fest w łoko… ale czy chłopak spoza Śląska ma u niej szanse? I czy intencje Zdzicha są naprawdę szczere? Gita także szuka miłości, pod czujnym okiem kamratek z placu – Lusi i Kristy. No i jest jeszcze ojciec… Kogo on widziałby u boku swoij jedynej cery? Hanysa ze Rudy czy hoteloka z Łodzi? Warto dodać, że w rozwiązaniu tych wszystkich trudnych dylematów ważną rolę odegra… stracony lać. Zwłaszcza, że nawet na Janasa nie do sie kupić nowych!

Zapraszamy na pełną humoru śląską komedię muzyczną w reżyserii i według scenariusza Zbigniewa Stryja – popularnego aktora, reżysera, autora wierszy, piosenek i sztuk teatralnych. To ciepła, swojska opowieść o Śląsku, jego mieszkańcach i wartościach, opowiedziana przezabawnymi dialogami i piosenkami śląsko – polskimi. Zapraszamy na widownię – pomóżcie Gicie odnaleźć lać … no i właściwego szaca!

Tekst i reżyseria: Zbigniew Stryj
Kompozycje muzyczne: Grzegorz Spyra, Bogdan Kisiel
Kostiumy: Dorota Zeliszek
Kierownictwo muzyczne: Marzena Mikuła-Drabek
Korepetycje wokalne: Martyna Kubiak
Ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk
Inspicjent/koordynator: Weronika Skalska
Prapremiera: 5 października 2019, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Występują: Anna Białoń, Jolanta Niestrój-Malisz, Nina Siwy, Jakub Podgórski, Zbigniew Stryj, Jan Woldan

Czas trwania: 1 godz. 40 min. (1 przerwa)

 

8 listopada 2021 /poniedziałek/ godz. 18.00
29 listopada 2021 /poniedziałek/ godz. 18.00
8 grudnia 2021 /środa/ godz. 18.00
“Szeryf z Fryn City” – śląska komedia… z Dzikiego Zachodu – w reżyserii Zbigniewa Stryja

Bilety w cenie: 30 zł 
Bilety grupowe (min. 10 osób) w cenie: 15 zł/os (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Rudzka Karta Seniora: rabat 20 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Rudzka Karta Rodziny 3+: rabat 50 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
Uwaga! Promocje nie łączą się. 

„No to nom się poszczynściło – spadek to jes rzecz dość miło!”…. ale czy na pewno? I czy Teksas może równać się z Bykowiną, Wirkiem i Kochłowicami?

Stary kowboj John Bombon umiera, w testamencie zapisując swój saloon dwóm rodzinom – Ricie w Czerni z córką i siostrą oraz Siwemu Erwinowi z synami. Zaistniała sytuacja mocno frapuje Łoklanego Szeryfa, bo jak wiadomo: „Jedna familijo – baby! Drugo chopy – sztich do zwady!”. Energicznego przedstawiciela lokalnej władzy cechuje jednak nie tylko kabura nabita celnym koltem, ale także spryt. W myśl starej zasady „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, obmyśla plan jak zyskać na rodzinnym sporze…

Zgodnie z przewidywaniami Szeryfa, wizje zwaśnionych rodów na prowadzenie odziedziczonego lokalu są zgoła odmienne… Rita marzy o restauracji, w której na klienta czekać będą „dobre winko i żymloki.. i na mantle bydom hoki… Lojfry i na stołach kwiotki… ślydź solony, puding słodki”. Mężczyźni jednak obawiają się „babskiego” stylu – „kwiotki, deczki, gupie miny, czyste szklonki i gardiny.. co dwa dni pościyrej kurz, weź widołka i weź nóż” – postanawiają więc siłą przejąć saloon. „Baby” jednak są równie charakterne i nie zamierzają poddać się bez walki! Każdy jednak ma swoje słabości… Siwy Erwin jest znanym w całym Teksasie kowbojem, jednak z upływem lat na obczyźnie coraz bardziej tęskni za rodzinnym Śląskiem. A Szeryf – krok po kroku wcielając w życie swoje niecne zamiary nie przewiduje, że jego chytry plan może zostać zdemaskowany…

Baby, Chopy, Szeryf? Kto wyjdzie zwycięsko z tego konfliktu? W czyje ręce trafi saloon?
A może…. jak to często bywa – znowu wygra miłość? Kto spędzi los swój w habicie? I … skond się wzionły trzy afy na Fryncicie?? 

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Stryj
Scenografia: Zbigniew Stryj i Paweł Janicki
Kostiumy: Dorota Zeliszek
Ruch sceniczny: Agnieszka Ślusarek
Asystent reżysera: Anna Białoń
Inspicjent oraz scenograficzne motywy kwiatowe / projekt i wykonanie: Magdalena Chrostek
Prapremiera: 9 października 2021
Premiera: 10 października 2021

Występują: Anna Białoń, Joanna Romaniak, Nina Siwy, Jakub Podgórski, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wierzchowski, Jan Woldan

 

6 listopada 2021 /sobota/ godz. 18.00 – “Usta milczą, dusza śpiewa” – koncert Śpiewającej Rodziny Kaczmarek

Bilety w cenie: 50 zł

Dej pozōr tyż:  Chorzów: ostatni weekend ChTO

Zapraszamy Państwa na wyjątkowy wieczór, który będzie podróżą w krainę operetki, barwnych salonów arcyksiążąt, wystawnych bali i podróżą w krainę czardasza. Nie zabraknie również musicalowych perełek z “My Fair Lady” czy “Upiora w operze”. Koncert wypełni piękna muzyka i sentymentalny nastrój.

Śpiewająca Rodzina Kaczmarek to rodzinny zespół śpiewaków operowych. Na scenie wystąpią: Iwona Kaczmarek – sopran, Piotr Kaczmarek – tenor, oraz dwaj synowie genialnie utalentowani i obdarzeni przepięknymi głosami: Wojciech Kaczmarek (21 lat) – baryton i Adam Kaczmarek (17 lat) – tenor.

Rodzina koncertuje razem od ponad 5 lat. W swoim niezwykle bogatym repertuarze wykonuje wiele znanych i lubianych arii i duetów z oper i operetek, piosenki z musicali, a także światowe i polskie standardy muzyki estradowej, przeboje muzyki filmowej oraz okazjonalnie – pieśni patriotyczne i religijne (również kolędy).

Iwona Kaczmarek – sopran liryczno-dramatyczny – Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Studiowała na wydziale wokalno-aktorskim. Już w czasie studiów podjęła współpracę z Filharmonią Łódzką. Studia podyplomowe odbyła pod kierunkiem wybitnego tenora Kałudi Kałudowa znanego na świecie śpiewaka operowego. Od 2006 r. współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi. Debiutowała w partii tytułowej opery G. Verdiego “Aida”. W swoim repertuarze posiada role w operach m.in.: “Tosca”, “Hrabina”, “Halka”, “Trubadur” oraz partie w następujących operetkach: “Baron cygański”, “Wesoła wdówka”, “Księżniczka Czardasza”. Występuje gościnnie na terenie całego kraju, śpiewając zarówno repertuar klasyczny jak i estradowy. Jest obdarzona głosem o charakterystycznej przepięknej i ciepłej barwie. Jej umiejętności wokalne pozwalają na wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru: od pieśni poprzez musicale, operetkę, aż po klasyczną „wielką” operę w największych metropoliach w kraju i na świecie.

Piotr Kaczmarek – tenor dramatyczny – W 2000 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi. Studiował na wydziale wokalno-aktorskim. Dalszą edukację podjął, podobnie jak jego żona, u światowej sławy tenora Kałudi Kaudowa. Przez dwa sezony był pierwszym tenorem Teatru Muzycznego w Łodzi. Od 2000 roku współpracuje jako pierwszy tenor z Reprezentacyjnym Zespołem Wojska Polskiego w Warszawie. Współpracował z filharmoniami i teatrami muzycznymi w całym kraju. Najczęściej koncertuje ze swoją śpiewającą Rodziną (Iwoną, Wojtkiem i Adamem), ale i sam, na terenie całej Polski i poza jej granicami.

Adam Kaczmarek – tenor – Urodził się 9 lutego 2003 r. Muzyka jest z nim od urodzenia. Już od najmłodszych lat próbował naśladować swoich rodziców, którzy są znanymi w kraju i poza jego granicami śpiewakami operowymi. Śpiewa piosenki zarówno z repertuaru klasycznego jak i estradowego. W programie telewizyjnym „Mam talent” odniósł niebywały sukces. Warto wspomnieć, że stronę Adama na YouTube odwiedziło ponad 40 milionów osób. Adam obdarzony jest przepięknym głosem. Często porównywany jest do włoskiego tenora Robertino Loreietiego. W styczniu 2017 r. nagrał wspólnie z bratem Wojciechem debiutancką płytę pt. „Marzenia się spełniają”, a w październiku 2017 roku drugą płytę pt. „Najpiękniejsze pieśni neapolitańskie”. Od 11 lat trenuje karate kyokushin. Na swoim koncie ma wiele sukcesów sportowych, posiada zielony pas. W przyszłości chciałby śpiewać na największych krajowych i światowych scenach, nie tylko operowych.

Wojciech Kaczmarek – baryton – Urodził się 25 lutego 1999 r. Pochodzi z muzycznej rodziny. Muzyka jest w jego życiu od urodzenia. Swoją muzyczną karierę rozpoczął już w przedszkolu. Po mutacji dysponuje nadzwyczaj pięknym i niepowtarzalnym (w barwie) głosem – barytonem, czym zawsze zaskakuje publiczność. Śpiewa piosenki zarówno z repertuaru klasycznego jak i estradowego. Ma bardzo wiele scenicznych sukcesów. W programie telewizyjnym „Mam talent” odniósł jak i jego brat Adam niebywały sukces. W styczniu 2017 r. nagrał wspólnie z bratem Adamem debiutancką płytę „Marzenia się spełniają”, a w październiku 2017 r. drugą płytę pt. „Najpiękniejsze pieśni neapolitańskie”. Od 12 lat trenuje karate kyokushin. Na swoim koncie ma wiele zwycięstw na ogólnopolskich zawodach. Posiada brązowy pas.

 

11 listopada 2021 /czwartek/ godz. 17.00 – 25. Gala wręczenia nagród “Hanysy 2021”

Bilety w cenie: 50 zł – Sprzedaż wyłącznie w kasie MCK

Hanysy to wyjątkowe wydarzenie społeczno – kulturalne, organizowane przez Miasto Ruda Śląska i Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, którego pomysłodawcą i reżyserem jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz, niezwykle lubiany przez publiczność naszego Regionu i nie tylko.  Podczas uroczystej gali nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.

Zaproszeni goście, wyjątkowy styl prowadzenia gali przez Grzegorza Poloczka,  oraz występy artystyczne na wysokim poziomie  to niewątpliwe atuty imprezy.  Szczególny prestiż nadają jej laureaci tytułu „Hanysa”. W ich gronie znaleźli się między innymi Lech Wałęsa, Jan Miodek, Jerzy Buzek, Zbigniew Religa, Adam Małysz, Małgorzata Szejnert, Franciszek Pieczka, Jerzy Duda – Gracz, Kazimierz Kutz, Antoni  Piechniczek, Krystyna Loska, Marcin Daniec, Otylia Jędrzejczak, Henryk Grzonka, Bernard Krawczyk, Magdalena Piekorz, Teatr Korez, Teatr Nowy w Zabrzu, Radio Katowice, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Opera Śląska, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Bractwo Kurkowe czy Filharmonia Śląska.

Dej pozōr tyż:  Oskar designu dla rybnickiego SIM-u!

– – – – – – – – – – – – – – – – –

Prowadzenie: Anna Guzik i Grzegorz Poloczek

Oprawa muzyczna: Bartos Band

Wystąpią: Katarzyna Piowczyk, Alicja i Aleksandra Wylężek, Marcin Kindla

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

13 listopada 2021 /sobota/ godz. 19.00 – “Mayday 2” – komedia Těšínské Divadlo Scena Polska z Czeskiego Cieszyna

Bilety w cenie: 80 i 70 zł – Sprzedaż prowadzi bezpośredni Organizator tylko w opcji on-line.

Drodzy Państwo, kto z Was widział brawurowo zrealizowany spektakl „Mayday” z Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna, to za pewne nie zawaha się kupić biletu na „Mayday 2”. Ci zaś z Państwa, którzy nie mieli okazji obejrzeć części pierwszej, już po kilku minutach akcji „Mayday 2”, będą świadomi perypetii naszych bohaterów.

Tym razem salwy śmiechu na widowni wzbudzają, nie tylko wydarzenia z burzliwego życia londyńskiego taksówkarza bigamisty – Johna Smith’a, jego dwóch żon, uwikłanego „ w pasmo nieszczęść” przyjaciela Stanley’a, ale także dwójki jego (niewiedzących o swoim istnieniu dzieci), które (ku rozpaczy ojca) poznają się przez internet.Jeśli po obejrzeniu części pierwszej uznaliście Państwo, że w przedstawieniu osiągnięto wyżyny arcyśmiesznych sytuacji i gagów, to nie uwierzycie własnym oczom, co dzieje się w „Mayday 2”!

Teatr Scena Polska z Czeskiego Cieszyna, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień licznych europejskich festiwali, co gwarantuje wysoki poziom artystyczny spektakli. Do obsady aktorskiej „Mayday 2” reżyser zaprosił wykonawców z części pierwszej. Z pewnością rozpoznacie Państwo ich twarze z seriali telewizyjnych TVN, co stanowi dodatkowy walor.

Powiedzieć o „Mayday 2”, że jest to rewelacyjny spektakl komediowy, to mało. Jest to wręcz ekwilibrystyka aktorska, o czym musicie się Państwo koniecznie sami przekonać !

Autor: Ray Cooney
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Karol Suszka
Kostiumy i scenografia: Aleksander Owerczuk
Premiera: 21.05.2019

Występują:
Barbara Smith: Małgorzata Pikus
Mary Smith: Joanna Litwin
John Smith: Tomasz Kłaptocz
Stanley: Grzegorz Widera
Tata: Karol Suszka
Vicki Smith: Klaudia Gryboś (gościnnie)
Gavin Smith: Paweł Bernadowski (gościnnie)
Inspicjent, sufler: Iwona Bajger

 

26 listopada 2021 /piątek/ godz. 18.00

14 grudnia 2021 /wtorek/ godz. 18.00 – „Dziewczynka z zapałkami” – musical Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Osób Uzdolnionych Artystycznie „MusicALL”  

 Bilety w cenie: 25 zł 

„Dziewczynka z Zapałkami” to już czwarta produkcja Stowarzyszenia na rzecz wspierania osób uzdolnionych artystycznie „MusicALL”, jest to jednak pierwszy spektakl sezonowy, który będzie grany w okresie zimowym. Mała dziewczynka z zapałkami, w centrum wielkiego miasta, jak odnajdzie się we współczesnym świecie? Czy będzie on bardziej otwarty i pomocny? Znana historia przeniesiona do naszych czasów, barwny musical, który z pewnością będzie dobrą zabawą dla całej rodziny.

Reżyseria: Daria Resztak, Bartosz Banasik
Scenariusz, muzyka, teksty piosenek, produkcja: Bartosz Banasik
Choreografia: Daria Resztak
Premiera: 30 października 2020

Spektakl dla dzieci w wieku od 8 lat

Czas trwania spektaklu: 50 minut (bez przerwy)

 

27 listopada 2021 /sobota/ godz. 16.00 – “Świnki 3 – Pepa, Mela, Kwi” – spektakl muzyczny dla dzieci w wieku 4-12 lat

Bilety w cenie: 15 zł 

“Świnki 3 – Pepa, Mela, Kwi” to bajka muzyczna opowiadająca historię 3 Świnek, które zaczynają samodzielne życie. Uwielbiają tańce i zabawy, i niekoniecznie mają ochotę zastosować się do poleceń mamy, aby wybudować sobie solidne domki, w których będą mogły czuć się bezpiecznie. Tymczasem zbliża się zima, a na dodatek w okolicy zaczyna grasować głodny wilk.

Jak potoczą się losy 3 Świnek? Co robią w naszej bajce Królewna Śnieżka, Kot w butach, Pinokio i Baba Jaga? Czy warto być pracowitym i słuchać rodziców? Jeżeli chcecie przekonać się – zapraszamy na bajkę „Świnki 3 – Pepa, Mela, Kwi” w wykonaniu zawodowych aktorów scen śląskich.

Czas trwania: 60 minut (bez przerwy)

 

28 listopada 2021 /niedziela/ godz. 16.00 – z cyklu “Maluchy w krainie dźwięku” – “Smykowe wygibasy” – koncert umuzykalniający dla niemowląt i dzieci do lat 6 z rodzinami

Bilety w cenie: 15 zł dzieci, 25 zł dorośli

Jak wiele można zdziałać na ulubionym instrumencie pani Dorotki, będzie można zobaczyć i usłyszeć w listopadzie. Skrzypce zagrają alla gitara i alla kontrabas, smykiem i bez. Aby rozgonić jesienną pluchę u nas będzie kolorowo na scenie i w muzyce. Melodie włoskie i hiszpańskie i nowe kolorowe piosneczki.

Dej pozōr tyż:  James Harries i Samuel Baron w Gostyni!

„Maluchy w krainie dźwięku” to koncerty, które edukują i rozwijają, wzmacniają więź między dziećmi i rodzicami, uczą jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Różnorodna, zmienna i dynamiczna muzyka pobudza do ruchu, śmiechu i wspólnej zabawy. Koncerty wspierają rozwój muzycznych zdolności dziecka. Prowadzone są w oparciu o teorię i doświadczenie amerykańskiego psychologa muzyki – prof. Edwina E. Gordona.

Założeniem koncertów jest stymulowanie rozwoju dziecka poprzez muzykę wykorzystując jego naturalne predyspozycje i zdolności w okresie największej chłonności młodego umysłu. Oddziałując na dziecko różnorodnością dźwięków, motywów i melodii można doprowadzić do rozumienia muzyki i optymalnego rozwoju muzycznych zdolności. Prof. Gordon proponuje, aby do 3-go roku życia dzieci przeszły pewne poznawcze etapy tzw. audiacji wstępnej, kiedy to osłuchujemy maluchy z różnymi skalami muzycznymi, rytmami, brzmieniami w formie krótkich śpiewanek i rytmiczanek. Poznane treści muzyczne tworzą w dziecku bardzo gruntowne podstawy do ewentualnej późniejszej edukacji muzycznej. Dziecko uczy się muzyki tak jak uczy się mowy, czyli naturalnie i zarazem bardzo indywidualnie. W trakcie koncertu poprzez różnorodność dźwięków, barw instrumentów przekazujemy duży bagaż pozytywnych emocji, pociągamy publiczność do ruchu, do wyrażania siebie przez śpiew, czy efekty dźwiękonaśladowcze.

W urozmaiconej zabawą muzycznej podróży milusińskim towarzyszą fantastyczni muzycy filharmonii i orkiestr, a jednocześnie doświadczeni pedagodzy, którym przewodzi skrzypaczka i animatorka kultury – Dorota Banaś.

Co miesiąc „Maluchy w krainie dźwięku” proponują inny temat, nowy muzyczny repertuar i inspirowane nim zabawy. Polecamy udział w całym cyklu koncertów.

 

 

5 grudnia 2021 /niedziela/ godz. 18.00 – “Ni pies, ni wydra… coś na kształt miłości” – spektakl satyryczno-muzyczny Ave Teatr

Bilety w cenie: 40 i 30 zł

Przedstawiamy Państwu satyryczno – muzyczny spektakl „Ni pies, ni wydra, coś na kształt miłości”, bazujący w swej konwencji na najlepszych wzorach, takich jak „Kabaret Starszych Panów”. Jest to podróż przez różne odcienie miłości, opowiedziana i wyśpiewana słowami Stefanii Grodzieńskiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory oraz Macieja Siekluckiego, ze znakomitą muzyką Jarka Babuli, Jerzego Derfla i Jerzego Wasowskiego.

Ta kompilacja spotkań kobiety i mężczyzny w różnych sytuacjach życiowych, w przezabawny sposób ukazuje zawirowania natury damsko-męskiej. I choć wszyscy pragniemy tego samego, porozumienie obu płci potrafi być arcytrudne. Inteligentnie i dowcipnie napisane dialogi są przeplatane piosenkami o podobnej tematyce.

W spektaklu występują Beata Zarembianka, otwarta, czuła i delikatna… lecz u progu rozczarowania banałem życia, rozpaczliwie szukająca ratunku …u niego oraz Dariusz Niebudek, zawodowiec, opanowany rygorem ograniczeń i schematów, szukający ratunku w świecie wyobraźni, poetycko – nierzeczywistym. W zasadzie są tacy sami.

Powinni się odnaleźć, miejmy nadzieję.

Teksty: Stefania Grodzieńska, Jerzy Jurandot, Wojciech Młynarski, Maciej Sieklucki
Muzyka: Jarek Babula, Jerzy Derfel, Roman Orłow
Grafiki: Weronika Wojtowicz
Idea przestrzeni: Jarek Babula
Kostiumy: Beata Zarembianka
Produkcja: AVE Teatr

Występują: Beata Zarembianka i Dariusz Niebudek

 

MIKOŁAJKI w MCK

6 grudnia 2021 /poniedziałek/ godz. 17.00 – “Zimowa przygoda” – spektakl dla dzieci w wieku od 3 lat w wykonaniu artystów Teatru Lalek Rabcio w Rabce-Zdroju

Bilety w cenie: 25 zł
Rudzka Karta Rodziny 3+: rabat 50 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)

Gdy za oknem pada śnieg, a Babcia zrobiła już ciepłe rękawiczki i szaliki dla całej rodziny, największym marzeniem dzieci jest zabawa na śniegu. A najlepszą zabawą jest ulepienie bałwanka – z czarnymi oczkami, guzikami i marchewkowym nosem. Ale nasi bohaterowie dali coś jeszcze – dali Bałwankowi SERCE. Lecz bywa, że niektóre zabawy źle się kończą – szczególnie gdy podczas ślizgania wpada się pod motor – i to motor Dziadka. Na szczęście – gdy jest się Bałwankiem – można się poskładać, a brakującego nosa poszukać u Przekupki – byle by nie był to burak, pietruszka lub cebula. Jednak po każdym wypadku wizyta u lekarza jest konieczna. A lekarz zmierzy temperaturę, prześwietli i zbada wzrok. A na koniec zaleci naukę w szkole muzycznej…Tylko jak tu zagrać na tak dziwnym instrumencie? Z której strony dmuchać? Ale najważniejsze dopiero ma się wydarzyć. Nasz Bałwanek oddaje swoje serce Pawłowi, podwórkowemu łobuziakowi, lecz tutaj nie zdradzimy, co z tego wyniknie. Zima jest piękna. A kto nie wierzy, nich przyjdzie i zobaczy.

 

12 grudnia 2021 /niedziela/ godz. 16.00 – z cyklu “Maluchy w krainie dźwięku” – “Śnieżne piosenki” – koncert umuzykalniający dla niemowląt i dzieci do lat 6 z rodzinami

Bilety w cenie: 15 zł dzieci, 25 zł dorośli

Renifery czyszczą swe dzwoneczki, a skrzaty pakują prezenty… Tak zaczyna się jedna z naszych świąteczno-zimowych piosenek. Wszyscy lubimy ten czas i kolejny nasz koncert z muzycznymi podarkami. Zaprosimy jak zwykle do wspólnej zabawy dzieci i rodziców, będą zagadki i konkursy z nagrodami.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Ruda Śląska: listopad i grudzień w MCK

  • 3 listopada 2021 ô 17:43
    Permalink

    Hanys to miōno, ôd Jo(hannes). Ejzli JUZ je Po ślōnsku pisane, to czamu ze ze polskymi diakritycznymi buchstabōma?

    Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza