Ratowanie mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach
Rozpoczął się I etap prac renowacyjnych przy mauzoleum rodziny Schaffgotschów w Kopicach (woj.opolskie). W czasie prac zostaną naprawione i odrestaurowane dach, fundamenty, schody wejściowe oraz drzwi mauzoleum.
Przypomnijmy, że akcja ratowania zabytku rozpoczęła się 30 kwietnia 2017 r. Wtedy to oficjalnie rozpoczęliśmy działania nagłaśniające fatalny stan kopickiego mauzoleum. Dzięki zaangażowaniu: Proboszcza ks. Jarosława Szeląga, Macieja Mischoka, Jana Naściuka, Alicji Biesiagi, Teresy Kudyby, Barbary Gołąb i Wandy Cebulki, została rozpoczęta droga, której celem jest uratowanie grobowca i godnego pochówku danych Panów na Kopicach.
W ciągu tak krótkiego czasu zebraliśmy dwadzieścia tysięcy złotych i otrzymaliśmy trzysta tysięcy złotych od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym czasie odbyły się liczne spotkania w Kopicach, w Rudzie Śląskiej, w Chorzowie i w Bytomiu, uruchomiony został internetowy portal www.mauzoleumkopice.pl, gdzie można na bieżąco śledzić nasze poczynania.
15 września 2018 r. odbędzie się, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, festyn parafialny “Spotkania przed mauzoleum”, którego organizatorami są: ks. Proboszcz Jarosław Szeląg, Maciej Mischok, Jan Nasciuk i Alicja Biesiaga. W tym dniu odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotschów.
Gościem honorowym będzie obena głowa rodu hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch – prawnuk Joanny iHansa Ulricha Schaffgotschów.
W ramach festynu odbędą się koncert chóru Grotkovia, recital Joli Literskiej i Grzegorza Płonki. Będzie też można zwiedzić zabytkową gorzelnię wchodzącą w skład zespołu pałacowo – folwarcznego (liczba miejsc ograniczona).
Będzie też można zakupić nowy kolekcjonerski kalendarz na rok 2019 pt. “Dziedzictwo Schaffgotschów” czy wziąć udział w licytacji.
Przypomnijmy:
Joanna Gryczik – jako “Śląski Kopciuszek” odziedziczyła w wieku sześciu lat spadek po wielkim śląskim przedsiębiorcy Karolu Godulli. Stała się najbogatszą damą ówczesnej Europy. W wieku szesnastu lat wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha.
Schaffgotschowie to bardzo zasłużony ród śląski, którego przedstawiciel przybył tu z orszakiem świętej Jadwigi Śląskiej. Ród ten można nazwać „Gospodarzami Ziemi Śląskiej”, gdyż dbali przez wieki o wiarę i kulturę regionu. Budując pierwszą bibliotekę na Śląsku w Cieplicach k. Jeleniej Górze czy liczne kościoły.
Taka sama rolę odgrywali Joanna i jej mąż, oboje dbali o wiarę katolicką, budując m.in. kościoły w Bytomiu – Szombierkach, Bytomiu – Bobrku, Rudzie Śląskiej – Goduli, Rudzie Śląskiej – Orzegowie, Katowicach – Panewnikach, Zdzieszowicach, Wrocławiu – Księżu Małym. Joanna dbała też o wykształcenie młodocianych, budując szkoły. Fundowała liczne szpitale, ochronki, domy dla samotnie wychowujących matek. Nawet po śmierci małżonkowie, odpowiednimi zapisami w testamencie zabezpieczyli liczne kościoły i swoich pracowników.
Joanna i Hans Ulrich pochowani zostali w Kopicach w mauzoleum przy kościele. Po II wojnie światowej ich ciała zostały sprofanowane. Dopiero w latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia zostali pochowani we wspólnej mogile obok mauzoleum.
Teraz my chcemy naprawić błędy poprzedniej epoki i odwdzięczyć się za całą dobroć jaką ci ludzie obdarzyli mieszkańców regionu i po zakończonym remoncie ponownie pochować ich w grobowcu.
Maciej Mischok