Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej sadzą drzewa na 100 lat niepodległości… Polski

W powiecie opolskim z inicjatywy Łukasza Kołodzieja (portal opowiecie.info) sadzone są Drzewa Niepodległości Polski. Z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę 100 lat temu na terenie całego powiatu opolskiego (13 gmin) ma zostać posadzone 100 drzew. Do akcji pozyskano samorząd powiatu opolskiego oraz wójtów wszystkich gmin. Wczoraj (9 kwietnia) akcję rozpoczęto w gm. Murów, gdzie starosta opolski Henryk Lakwa (Mniejszość Niemiecka) posadził pierwsze drzewo niepodległości wraz z wójtem gminy Andrzejem Puławskim.  Były to lipy, a pierwszej nadano imię Grażyna na cześć powieści Adama Mickiewicza.

Następnie w gm. Dobrzeń Wielki wójt gminy Henryk Wróbel (Mniejszość Niemiecka) i starosta opolski Henryk Lakwa posadzili platan, który na cześć obu patronów dostał imię Henryk.

Dzisiaj (10 kwietnia) w gm. Chrząstowice posadzono lipę, klon i jesion. Wójt gm. Florian Ciecior (Mniejszość Niemiecka) cieszył się przede wszystkim z lipy, która jest także w herbie gminy. Powiedział też, że te drzewa mają przypominać, że “były czasy, kiedy nie mogliśmy się cieszyć z wolności i pokoju”. Towarzyszył mu przedstawiciel zarządu powiatu Krzysztof Wysdak (Mniejszość Niemiecka), który powiedział, że “sadzenie tych drzew ma być symbolem życia”. Drzewom nadano imiona Karolina, Karlik i Florian.

Poniżej galeria zdjęć z Chrząstowic.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W trakcie uroczystości zabrakło m.in. Rafała Bartka, radnego gminy Chrząstowice i przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który jest członkiem Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej powołanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Tutaj pismo powołania.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 7.08.2022

Plany dalszych uroczystości:
11.04.2018 – środa – z ramienia powiatu Krzysztof Wysdak (Mniejszość Niemiecka)
11.00 – Łubniany
12.30 – Turawa

12.04.2018 – czwartek – z ramienia powiatu Henryk Lakwa (Mniejszość Niemiecka)
10.00 – Dąbrowa
11.30 – Komprachcice 
13.00 – Prószków (boisko w Złotnikach)

13.04.2018 – piątek – z ramienia powiatu Henryk Lakwa (Mniejszość Niemiecka)
10.00 Popielów
12.15 – Niemodlin

20.04.2018 – piątek – z ramienia powiatu  Leonarda Płoszaj (Platforma Obywatelska)
10.00 – Ozimek
12.30 – Tułowice

Przypomnijmy: w 1918 roku Śląsk nie był częścią państwa polskiego. Po plebiscycie z 1921 i inspirowanym przez Polskę tzw. III powstaniu śląskim część Górnego Śląska znalazła się w Polsce w 1922 roku. Powiat opolski stał się częścią państwa polskiego w roku 1945.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza