Popularna pisarka napisała książkę o „Matce Boskiej Szopienickiej” [SILESIATEKA]

W rudzkiej Księgarni Stronnicza odbyło się spotkanie promocyjne książki „Doktórka od familoków” Magdaleny Majcher, prowadzone przez Rafała Czyżaka.

Magdalena Majcher to ponad trzydziestoletnia pisarka z Katowic, która zdobyła w Polsce sporą popularność dzięki ponad 20 powieściom. Jedne z ostatnich jej książek – „Małe zbrodnie” i „Mocna więź” wyczerpały ją psychicznie. W przypadku tej drugiej, inspirowanej morderstwem Anny Garskiej, współpracowała w matką ofiary. Autorka nie boi wyzwań, lubi zmiany, unika tematycznej rutyny. Stąd też jej zainteresowanie Jolantą Wadowską-Król.

Książka jest zbeletryzowaną historią Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach siedemdziesiątych ratowała szopienickie dzieci przed ołowicą. Ten temat także jest ciężki, ale nie wyczerpujący. Zdaniem autorki bardzo ważny, bo dający nawet nie promyk, a promień nadziei. Przykład „doktórki” pokazuje, że nadal są dobrzy ludzie, którzy robią dobre rzeczy, nie oczekując niczego w zamian.

Książkę wydało warszawskie wydawnictwo W.A.B. Tak jak jeszcze kilka lat temu polskie wydawnictwa stroniły od publikowania książek o tematyce śląskiej, tak teraz panuje wręcz moda na Śląsk. Zdaniem Majcher spowodował to sukces książki „Kajś” Zbigniewa Rokity. W.A.B., zawiadowane przez Ślązaczkę Annę Dziewit-Meller, bardzo entuzjastycznie podchwyciło pomysł opisania historii dr Jolanty Wadowskiej-Król.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Teraz książka trafiła już w ręce czytelników. Do nabycia jest m.in. w Księgarni Stronnicza.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Tekst i zdjęcia: Marcin Musiał / Silesiateka 

 

Dej pozōr tyż:  Historyczna chwila! Pierwsze tłumaczenie śląskiej książki na język obcy

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Projekt Silesiateka chce dzielić się Śląskiem i pokazywać go od najlepszej strony - jako miejsce tętniące życiem i pasjami! Chcemy rozmawiać o Śląsku, przejść go wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu ciekawych miejsc i ludzi.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza