Piyrsze szpile naszych tynististōw we Wimbledonie. Wszystke wygrane!

Napoczōn sie Wimbledon, jedyn ze sztyrech turniyjōw Grad Slam we tynisie. Biere w nim udział 3 tynistōw ze Ślōnska: 2 kobiyty z Gōrnego Ślōnska i jedyn chop z Dolnego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Wszyjscy wygrali piyrsze szpile:

Petra Kvitova, kerŏ już dwa razy wygrała tyn turniyj, napoczła ôd wygranej 2-0 ze Ons Jabeur ze Tunezyji. We drugeh rōndzie trefiyła na Kristina Mladenović ze Francyje i po ciynżkich poczōntkach (przegrała piyrszego gema, potym przegrywała już 3-5, coby wygrać 7-5) wygrała cołki szpil 2-0. We trzeciej rōndzie trefi na Magda Linette ze Polski.

We deblu Květa Peschke do kupy z Nicole Melichar napoczła ôd szpilu ze Irinōm Bara (Rōmunijŏ) i Magda Linette (Polska). Wygrały go 2-0. We drugej rōndzie czekajōm na nich tynisistki ze Meksyku i USA: Giuliana Olmos i Desirae Krawczyk.

Fest dobrze napoczōn też Hubert Hurkacz (z Dolnego Ślōnska), kery we piyrszej rōndzie wygroł 3-1 ze Serbym Dušanym Lajovićym, a we drugiyj tyż 3-1 ze Leonardo Mayerym ze Argyntyny. We trzeciyj rōndzie ale czekŏ na niego sōm Novak Djoković ze Serbije i to bōłaby fest synsacyjŏ, jakby Hubert Hurkacz we tyn szpilu cojś ugroł.

 

Foto tytułowe: Pavel Lebeda / Česká sportovní [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Pejter Długosz

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza