Na gōrnoślōnskich szportplacach, 21.08.2022

Kożdy fto pamiyntŏ szpil Legia Warszawa – Górnik Zŏbrze z 1996 musioł we piōntek przeżyć małe deja vu… Górnik Zŏbrze prowadziōł we Warszawie w 85 minucie 0-2 i wtedy do akcyje wkroczōł szidsrichter: elwer, ftorego do dzisiej ciynżko szukać na powtōrkach, czerwōnŏ kartka i szpil kōńczy sie 2-2. A co jeszczy w szporcie?

Fusbal

Liga polskŏ chopōw
Legia Warszawa – Górnik Zŏbrze 2-2
Piast Gliwice – Stal Mielec 4-0

Po 6 szpilach Górnik Zŏbrze je 10, a Piast Gliwice 14.

Liga czeskŏ chopōw
Banik Ôstrawa – FK Teplice 1-2

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Po 4 szpilach Banik Ôstrawa je 9.

Liga czeskŏ babōw
Sparta Praga – Banik Ôstrawa 8-1

To bōł piyrszy szpil.

Tynis

Narodzōnŏ we Bilovcu na Ślōnsku Petra Kvitová wlazła do finału turiyju we Cincinnati, kaj ale przegrała z Caroline Garcia 0:2 (2-6; 4-6). Bōł to jyj 40. finał we żywobyciu, z kerych 29 wygrała, a 11 przegrała. Jak napisała na swojym FB, ta “liczba pokazuje, jakŏ je żych już starŏ“. Mōmy nadzieja, iże nie je to zapowiedź pōjściŏ na szportowŏ pynzyjŏ.

Foto tytułowe: Peter Menzel / CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons – Petra Kvitová

Dej pozōr tyż:  Tydzień śląskiej nauki w Europarlamencie, czyli Śląsk w Europie 3.0!

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza