Na gōrnoślōnskich szportplacach, 14.06.2020

We ôbu ligach, w kerych grajōm gōrnoślōnske manszafty, skōńczyła sie dzisiej runda podstawowŏ i manszafty bandōm podzielōne na mniyjsze grupy: we lidze polskej 2 a w lidze czeskej 3. Ô majstra bandōm grać we Gliwicach i Ôstrawie, ô utrzimaniy we Zŏbrzu, Ôpawie i Karwinej.

Nojciekawszy szpil miniōnego tydnia grali we Ôstrawie, kaj Banik mierzōł sie ze majstrym, Slaviōm Praga. Po regulaminowych 90 minutach bōło 1-1 i szidsrichter przedłōzōł szpil jeszczy ô 5 minut… gynau we 95 minucie Slavia trefiōła tor na 1-2 i wszyscy myśleli ze już po szpilu. Ale skuli pauzōw we dodatkowym czasie szidsrichter kŏzoł grać dalyj. I we 100 minucie (a nie bōło tu dogrywki) Banik trefiōł na 2-2!

Fusbal

Liga czeskŏ

Banik Ôstrawa – Slavia Praga 2-2
FK Jablonec – MFK Karwinŏ 1-0
Sparta Praga – Slezsky FC Ôpawa 2-0

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

MFK Karwinŏ – Mlada Boleslav 2-2
Slezsky FC Ôpawa – Dynamo Czeske Budziejowice 2-0
Slovan Liberec – Banik Ôstrawa 0-0

Po 30 szpilach Banik Ôstrawa je 6, Karwinŏ 14, a Ôpawa 15.

Liga polskŏ

Piast Gliwice – Górnik Zŏbrze 0-0

Górnik Zŏbrze – Legia Warszawa 2-0
Jagiellonia Biołystok – Piast Gliwice 0-2

Po 30 szpilach Piast Gliwice je 2, a Górnik Zŏbrze 9.

Dej pozōr tyż:  Ślōnske derby w rugby już w sobota

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza