Na gōrnoślōnskich szportplacach, 12.08.2018

We I polskej lidze kolejny remis Gōrnika Zŏbrze i piyrszy przegrany szpil Piasta Gliwice, i to u siã ze Legiōm z Warszawy.

Gōrnik Zŏbrze mioł szpil na Pomorzu ze Arkōm Gdynia. Fusbalŏrze z Zabrza przijechali nazŏd ze 1 punktym, choć dugo wyglōndało na to, że Gōrnik wygroł tyn szpil. Nojpiyrw we doliczōnym czasie piyrszej połowy na 1-0 dlŏ Gōrnika trefiōł Dani Suarez. We 75 minucie czerwōnŏ kartka (dwie zołte) dostoł Adrian Gryszkiewicz i Arka poczuła, co to jyj szansa na punkty. Gōrnik dobrze sie brōniōł, ale we 88 minucie tormana Gōrnika pokōnoł Michał Janota. Szpil skōńczōł sie wynikym 1-1.

We niedziela do Gliwic przijechała Legia Warszawa i moc kibicōw liczyła na kolejne trzi punkty dlŏ Gliwic, bo manszaft ze stolicy Polski ôstatnio nie je we formie. Niestety dlŏ Piasta we niedziela Legia zagrała dobry szpil i walczōła do kōńca, co skōńczyło sie przegranōm Piasta 1-3. We piyrszej połowie bōło 1-0 dlŏ Legii, a Piast straciōł po czerwōnej kartce Marcina Pietrowskiego. Po przerwie wyrōwnoł Michal Papadopulos i kibice napoczli wierzić w dobry kōniec. Legia ale grała do kōńca i strzelōła dwa tory we 86 i 95 minucie. Dlŏ Piasta to piyrszŏ przegranŏ w tym sezōnie i strata fotelu lidera.

Piast Gliwice je 2, a Gōrnik Zŏbrze je 5.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

We II lidze polskij yno w manszaft z Tychōw z kōmpletym punktōw:

Rakōw Czynstochowa – Ôdra Ôpole 1-0
GKS Jastrzymbiy – Chojniczanka 0-0
Podbeskidzie Biylsko-Biołŏ – Garbarnia Krakōw 0-0
GKS Tychy – Nieciecza 1-0
Sandecja – GKS Katowicy 1-0

Dej pozōr tyż:  Ślōnske derby w rugby już w sobota

We tabuli po cztyrych rundach Ôdra Ôpole je 4, GKS Tychy 10, Biylsko-Biołŏ 15, GKS Katowicy 16, GKS Jastrzymbiy 17.

***

W I lidze czeskej w kōncu zapunktowoł Slezsky Ôpawa. Grali u siã ze barzyj znanymy Slovanym Liberec i szpil skōńczōł sie 1-1. Nojpiyrw tora we 62 minucie strzelyli fusbalŏrze ze Liberca, ale Slezsky Ôpawa, kery we I lidze do tego szpilu bōł bez punktōw, to groł fest ambitnie, i tego szpilu nie ôdpuściōł. We 77 z elwra wyrōwnoł Nemaja Kuzmanovic i dało to piyrszy punkt Ôpawie w I lidze.

Durś bez punktu za to je MFK Karwina, kerŏ we sobota zajś gładko przegrała 4-1. Grali we Jabloncu i tora na 4-1 trefiōł dopiyro we ôstatniyj minucie Lukáš Budínský.

Banik Ôstrawa bandzie grać we pōniydziałek wieczōr we Pradze ze Bohemiansym 1905. Szpil idzie ôbejrzeć live ô 18.00 na ČT sport.

Banik Ôstrawa je 6, Slezky Ôpawa 14, a Karwina przedôstatniŏ.

We II lidze czeskej czwŏrty szpil przegroł Fotbal Trziniec. Tera 1-2 ze Pardubicōma i dalyj sōm na ôstatnim placu we tabuli.

Foto na wiyrchu: Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl] / from Wikimedia Commons

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza