Muzyczyszyn z nową książką. Premiera w katowickiej bibliotece [FOTORELACJA]

Janusz Muzyczyszyn nie zwalnia tempa. Po dwóch tomikach poezji ten śląski działacz regionalny zalicza swój debiut prozatorski. Jego powieść “Mój drugi brzeg” została właśnie przedstawiona czytelnikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

Spotkanie wokół nowej książki i twórczości Muzyczyszyna poprowadził Sławomir Hordejuk, pochodzący z Podlasia inicjator jednego z najciekawszych cykli wydarzeń w Katowicach – “Wielokulturowy Śląsk”. Co miesiąc pokazywany jest inny wycinek śląskiej kultury, a wśród kilkudziesięciu gości cyklu byli m.in. prof. Zbigniew Kadłubek i Joanna Furgalińska.

Tym razem swój kawałek Śląska pokazywał Janusz Muzyczyszyn, jeden z najaktywniejszych śląskich działaczy regionalnych, członek zarządu Pro Loquela Silesiana, który od kilku lat próbuje swoich sił w pisaniu. Trzeba dodać, że z dobrym efektem.

Rozmowa zaczęła się od tematu poprzednich książek Muzyczyszyna, czyli dwóch tomików wierszy. Autor przekonywał, że brak popularności poezji można przełamać poprzez zachęcanie młodzieży do pisania swoich własnych wierszy.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dzięki pisaniu poezji młodzi ludzie mogliby lepiej zrozumieć, co to znaczy komunikować się. Bo komunikacja to przecież nie tylko emotikony, cze czy nara. Komunikacja to przede wszystkim wyrażanie własnych emocji!

mówił mieszkający w Rudzie Śląskiej pisarz

Muzyczyszyn opowiadał także o swoich relacjach z młodzieżą. Uczniowie jednego z liceów zostali poproszeni o wybór najlepszego ich zdaniem wiersza poety. Ku jego zaskoczeniu wybrali wiersz o samotności. Ten temat, zdawałoby się, powinien interesować przede wszystkim starszych ludzi. Jednak w dobie cyfryzacji życia prywatnego samotność odczuwać zaczyna także młodzież.

Dej pozōr tyż:  Spotkanie gliwickich środowisk twórczych

“Mój drugi brzeg” to historia Jana Marczaka, osiemdziesięcioletniego katowiczanina, solidnie doświadczonego przez los. Marczak po nieszczęśliwym wypadku ląduje w domu opieki społecznej. Muzyczyszyn jest chwalony za dobre oddanie realiów starości. A także za zwyczajność. Ten aspekt podkreśla Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego, który w recenzji książki docenia autora i pisze o “Moim drugim brzegu” jako o udanym debiucie.

Więcej opinii o książce i listę księgarń, w których można ją nabyć, znajdziecie państwo tutaj.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza