Muzycy rodem (nie tylko) ze Śląska – muzyka pogranicza, Vladivojsko “Sudety”

Pec pod Sněžkou / niem. Petzer

Przy dzisiejszym bardzo wczesnym śniadaniu i przy aromatycznej kawie usłyszałem piosenkę o rzece do filmu “Rytm Dunajca”, zaśpiewaną i zagraną wraz z kolegami z zespołu przez ostrawską piosenkarkę ale i kompozytorkę muzyki filmowej i scenicznej,  Vladivojnę LaChia.

I przypomniałem sobie jej i jej kolegów  inne “wcielenie” estradowe – o wiele “cięższe”, nazwałbym je heavy / hard metalowe. Jak to bywa w przypadku dojrzałych i wszechstronnych artystów, a taką Vladivojna i jej przyjaciele są bez cienia wątpliwości,  dobór środków i charakter przekazu są starannie i celowo dobrane do jego treści. I nazwa powołanej do tych celów kapeli – Vladivojsko.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

O samej artystce i jej dotychczasowych dokonaniach możecie przeczytać chociażby na czeskiej stronie Wikipedii.

“Sudety” to de facto cover piosenki innego czeskiego artysty  – Jakuba Königa: blogera, autora komiksów, tekściarza i piosenkarza w jednej osobie, najbardziej znanego z jego projektu występów i wideoklipów jako zamaskowanego kucharza. Jego twórczość muzyczna i promowane piosenki  / songi  – chociażby takie jak “Sestra”, “Pasti”, “Poslední”, “Sudety”, “Atomová nevěsta”, “Jezero”, doczekały się u naszych południowych sąsiadów na tyle dużej popularności, że wydawnictwo muzyczne “Červený kůň” zdecydowało się na wydanie albumu “Kittchen – Akt” z coverami jego songów w wykonaniu innych czeskich zespołów.

Z niej też pochodzi poniżej prezentowany wideoklip Vladivojska; jest też klip zrealizowany do własnego wykonania songu przez Kittchena, jednak moim zdaniem jego realizatorzy spłycili sens tekstu, decydując się na bardziej, powiedziałbym ekonomiczny i socjalny aspekt spraw poruszanych przez urodzonego nieopodal Karkonoszy, w Czeskiej Lipie, autora:

Dej pozōr tyż:  Gabriela Szewiola: Das Flugzeug

Czeskim i znającym czeski czytelnikom Wachtyrza prezentować oryginalnego tekstu raczej nie ma potrzeby, poniżej załączam polskie tłumaczenie, po wielokropku część oryginalnego tekstu, nie śpiewanego w prezentowanym coverze:

Sudety

kolorowe blokowiska  wzdłuż rzeki

i stare fabryki co są jak pobite kościoły

grupa Romów w zatoczce grzebie przy starych żiguli

to są maleńka te moje Sudety

a w lesie brzozy brzozy brzozy

a pod tynkami niemieckie napisy

tu się urodziliśmy

tu, gdzie żyję ja i gdzie jesteś Ty

ślepa samotność na odległych wzgórzach

wąska dróżka w ciemnych dolinach nad rzeką

i zapomniane groby w lasach

to są maleńka te moje Sudety

kraina stokrotnie zdobywana

armiami ze wszystkich zakątków mapy

po stokroć zmieniane nazwy i imiona

ta ziemia niczyja między nami

między nami

ślepa żmija w jeżynach

i zardzewiałe niemieckie hełmy

blond niebieskookie dziewczyny

genetyczne eksperymenty

i ta cisza i ciemność w nocy

i księżyc

i miękka trawa na miedzach

które tak kochasz

i to jest trochę przerażające

a ja jestem po części mną i po części Tobą

i te moje Sudety

między nami

***

w lesie ukryte lśni jezioro

między nami

które właściwie jeziorem nie jest

między nami

powiadają, że dna w nim nie ma

między nami

że to twojej nieświadomości są wrota

między nami

gdy jego głębia się przed Tobą otwiera

i między nami

to jak z grobu wciąga Cię za nogi

między nami

na brzegu siedzi twoje ukochanie

między nami

głębokie kratery ma pod oczami

między nami

na brzegu siedzi nasze ukochanie

(Autor “Kittchen”, tłum. P.T.)

Dej pozōr tyż:  Spotkanie Klubu Twórców Górnośląskich

Zespół Vladivojsko tworzą:

Vladivojna La Chia
Luboš Pavlík
Jakub Homola
Petr Čermák
Fredy (dźwięk)

Ilustracje – Wikipedia Commons, polska-org.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Piotr Kaczmarczyk – rodem z Wrocławia, mieszka w Wałbrzychu, kolebce śląskiego górnictwa kruszcowego i węglowego; absolwent Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, przez 30 lat był zawodowo związany z przemysłem wydobywczym oraz przeróbki kopalin a także z przemysłem przetwórczym żywności na Dolnym i Górnym Śląsku. Pasje – historia, i choć w niej szczególne miejsce mają od ponad dwóch dekad dzieje Śląska, to i tak wciąż odkrywa jego różnorodność, wieloznaczność, wielokulturowość oraz przebogate pokłady jego dawnej prężności, bogactwa materialnego i kultury. Inne – muzyka, szczególnie klasyczna, także ta najnowsza, pisana w ostatnich latach; fotografia. Sercem Brochowianin, bo tam się wychował – stąd niejako wrodzona fascynacja koleją. Uważa, że w czasach tak bardzo przeładowanych wszechotaczającą informacją i tak przegadanych rola poezji, w tym współczesnej, teraz tworzonej, jest nie do przecenienia.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza