Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na Noc Kultury

Od 26 czerwca 2020, czyli w Opolską Noc Kultury, Muzeum Śląska Opolskiego otwiera nową wystawę w Galeri na ul. Ozimskiej 10:

Laureaci nagrody im. Jana Cybisa

Aleksandra Jachtoma – malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 Wystawa malarstwa Aleksandry Jachtomy jest dwunastą wystawą z cyklu „Laureaci nagrody im. Jana Cybisa” w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu przedstawialiśmy prace Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007), Jerzego Panka (2008), Jacka Sempolińskiego (2009), Barbary Jonscher (2011), Jacka Sienickiego (2012) i Jacka Waltosia (2014/15). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Aleksandra Jachtoma (ur. 1932) jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1958).  Nagrodę im. Jana Cybisa otrzymała w roku 2003. W twórczości artystycznej nurtuje ją problem koloru i światła. O sobie mówi: Maluję obrazy, ponieważ tego, co chciałabym powiedzieć, nie potrafię wyrazić w jakikolwiek inny sposób.

Na wystawie prezentujemy 20 obrazów olejnych i gwaszy z lat 1967-2012, będące wyborem z zespołu 33 prac, jakie artystka ofiarowała do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jesienią 2012 roku. Częścią ekspozycji jest również film dokumentalny o twórczości Aleksandry Jachtomy, który w roku 2018 w cyklu „Portrety” dla TVP Kultura wyreżyserowała Anna Zakrzewska.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 9.03.2025

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego

Opole, ul. Ozimska 10

26 czerwca 2020 – 27 września 2020

wystawa ze zbiorów:

Muzeum Narodowego we Wrocławiu

kuratorka ze strony MN Wrocław, wybór obrazów: Barbara Ilkosz

kuratorka ze strony MŚO: dr Joanna Filipczyk

Wernisaż wystawy:

piątek, 26 czerwca 2020 r., godz. 18:00 (podczas Nocy Kultury w Opolu) – na placu przed galerią

w tym dniu wystawa będzie dostępna do zwiedzania do godz. 20:00

jednorazowo w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego może przebywać 20 zwiedzających

 

Wystawa dostępna od 1 lipca do 27 września 2020 r.:

wt.-sob. 10.00-17.00  (w czwartki wstęp bezpłatny)

w niedziele i poniedziałki galeria nieczynna

 

Program edukacyjny:

  • We wszystkie lipcowe piątki (3.07, 10.07, 17.07, 24.07, 31.07) od 16:00 do 17:00 na wystawie czeka na Państwa jej kuratorka ze strony MŚO – dr Joanna Filipczyk. Zapraszamy do rozmowy o malarstwie i zwiedzania uzupełnionego komentarzem kuratorskim. W tych godzinach wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.
  • „Otwórz i twórz” – zestawy plastyczne do samodzielnego wykorzystania w Galerii lub w domowym zaciszu  i stworzenia barwnych kompozycji inspirowanych pracami artystki (do skorzystania w ramach biletu warsztatowego w cenie 10 zł). Tę propozycję spędzenia wolnego czasu na ekspozycji szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.
  • W Galerii odbędą się także nowatorskie wykłady i warsztaty, podczas których zgłębiać będziemy tajniki tańca intuicyjnego. To gratka dla osób, które ciekawi nieszablonowy sposób kontemplacji sztuki poprzez ruch. Poprowadzi je w lipcu i wrześniu Barbara Przerwa, kustosz i pedagog tańca
    z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Intuicyjne i efemeryczne malarstwo Jachtomy będzie płaszczyzną odniesienia dla tych działań.
  • Grupy szkolne i przedszkolne zapraszamy na wrześniowe zajęcia pod hasłem „Wszystko jest kolorem”, podczas których zastanowimy się, jak barwy inspirują artystów, a następnie wspólnie stworzymy prywatne mapy kolorów.
  • W Galerii dostępne będą także karty pracy dla dzieci, wspierające aktywne zwiedzanie ekspozycji.
  • Nie zabraknie również ciekawych propozycji edukacyjnych w formie online, które zamieszczać będziemy na naszej stronie internetowej i na FB.
  • Dokładne infromacje i terminy znajdą Państwo na naszej stronie: muzeum.opole.pl i na muzealnym profilu FB. Informacji chętnie udzielą także pracownicy Działu Edukacji Muzealnej – tel. 77 44 31 761. Zapraszamy.
Dej pozōr tyż:  30 wyjątkowych prac dyplomowych w Zamku Cieszyn

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza