Moc kultury #11: Na początku był logos

Aleksander Lubina
Moc kultury

Na początku był logos

Starogreckie λόγος lógos, łac. Verbum, hebr. דבר davar znaczy słowo/parole i mowę/langue, treść, zawartość/przekaz słowa i mowy. (Wiki) Logos to propozycja i definicja, to apel. To log-ika.

Logo to po analizie i redukcji postać/ forma lógosa niewerbalnego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

To obraz, zobrazowanie – образование – Bildung?

Bert Brecht napisał, że rozsądny nie nadużywa chleba, światła i słów. Co masz do powiedzenie, to powiedz krótko.

Co masz napisać – to narysuj, to namaluj.

Janek Janowski (Obywatel Janek) oferuje zarówno logo jak i logosy.

 

Przykłady poniżej:

Janek Janowski o czasie, tradycji i sentymencie pragmatycznym:

„Ponad stuletnia ryczka, bez jednej nogi, już prawie lądowała u babiny w piecu.
Noga dorobiona, ryczka odnowiona, z dodatkową historią kosmiczną wyrysowaną w moim pocie czoła.”

Janowski to także laureat niepospolity i niejednokrotny – za karykatury, plakaty i ilustracje:

Janek Janowski: „Ten dumny, z pozoru, koleś z prawej to piszący te słowa, zaraz po odebraniu nagrody Marszałka Województwa Opolskiego podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego KARPIK 2019 (Niemodlin, 16.XI)

Janek Janowski: „Nowy rok, nowa chwała i nowe bogactwo…
Konkurs na plakat “Dialogów polskich” w opracowaniu i reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w krakowskim teatrze Bagatela.Wybrano propozycję Piszącego Te Słowa Ku Pokrzepieniu Jego Ego Nadętego.
Premiera 29-go lutego :)”

Janek Janowski: „Żałuję tego do dnia dzisiejszego.
Cmentarz Centralny w Gliwicach jakieś osiem lat temu. Jak to zwykle bywa przed tą nekropolią, rozstawione budy i stragany, ustawione namioty i podwieszone brezenty lub części garderoby osób słusznych gabarytowo. Wszystko swym anturażem zbliżone do obozu uchodźców lub pola namiotowego w latach osiemdziesiątych. Oczywiście jest to li tylko oprawa do nekrobiznesu, do sprzedaży w skali kraju około trzystu milionów zniczy, wkładów do nich oraz świec, których już teraz nie sposób nabyć. Pośród wspomnianych przeze mnie te ostatnie nie robiły specjalnego wrażenia, chociaż może patrzę na to z pozycji świeckiej a nie zakonnej rodzaju żeńskiego, lecz jednak dwa egzemplarze wzbudziły moje, niestosownie do miejsca, żywe zainteresowanie.
Była to Matka Boska Ze Świecy Uczyniona i Jan Paweł II Ze Świecy Zlepiony. Obie figurki wysokości solidnej flaszki o oksymoronicznie żywych, trupich kolorach, bogatej ornamentyce, przywodzącej na myśli wykończenia mankietów Zenka Martyniuka i z dumnym, sterczącym knotem na środku czaszki, strzelającym w niebo niczym pijany policjant.


Jako że moje wizyty na cmentarzu co roku raczej mało mają wspólnego z honorowaniem pracy kostuchy, i są jedynie tradycją wynikającą z rocznicy zadzierzgnięcia znajomości z moją Koleżanką Małżonką, to ich celem z pewnością nie są nekrozakupy, zatem finanse wtedy (w sumie to jak co dzień) miałem ograniczone. A przyznam, że się zastanawiałem mocno nad zakupem jednego z dzieł i w myślach preferowałem raczej Jana z racji imiennictwa, lecz cena (nie pamiętam jaka, lecz dość wysoka) odstraszyła mnie od poszerzenia mej kolekcji kiczu polskiego.”

Janek Janowski: „26th International Cartoon Competition on the Topic of Beer Golden Keg 2020 mnie czymś nagrodził.

Wszystko wskazuje na to, że 1 kwietnia wybieram się do Preszowa w Słowacji.
Nie wiem, co to za “special prize”, lecz z uwagi na fakt, iż tematem przewodnim konkursu było “PIWO”, to po powrocie (a raczej już w trakcie tegoż) spodziewam się natarczywych telefonów od moich kolegów-opojów :)”

Janek Janowski:

Dej pozōr tyż:  Drōgi do niymieckij gŏdki

„Trochę czasu minęło od mojego ostatniego łechtania ego, lecz już wystarczy tej nudnej przerwy.

1 miejsce – Janek Janowski, Polska

  1. International Cartoon Competition on the Topic of Beer „The Golden Keg 2020.
    Temat: Piwo ( mój ulubiony 🙂 , co ostatnio aż za bardzo widać).”

 

Pora na plakaty Obywatela Janka – a jest co podziwiać w minimalizmie formy…

 

  

Janowski ilustrator:

Janek Janowski: „Chwała, sława i bogactwo… level następny 😉
Właśnie odebrałem przesyłkę z egzemplarzem książki “GIEŚKI-KSIĘGA PRZYGÓD” Katarzyny Kieleckiej, z moimi ilustracjami i okładką zaprojektowaną przeze mnie, a którą
Ilona Gostyńska-Rymkiewicz wykonała  wraz ze stronami tytułowymi. Wydawnictwo Szara Godzina 2019.”

Plakat –  interludium: Janek Janowski: Kobiety głosujące na bosaka (znam takowe i te, które taki wybór popierają) to niczym ofiara w kotle ludożerców pilnująca proporcji przypraw…”

Janowski – malarz:

DYPTYK MAŁŻEŃSKI (1)
100 X 70, KARTON

DYPTYK MAŁŻEŃSKI (1)
100 X 70, KARTON

Janowski logiczny:

„Nie będę pisał o tych pierdołach na temat symbolu protestu i jego rzekomym zapożyczeniu kolorystyki ze sztandarów Hitlerjugend. Zostawiam to TVPiS i innym pierdzielom.

Interesuje mnie, dlaczego u wielu moich znajomych (niektórzy z nich mienią się feministami) pojawia się ów symbol z wezwaniem:
“Jarku! Jedyna cipka, o której możesz decydować, ma na imię Andrzej”
Dlaczego ci faceci uważają, że nazwanie kogoś cipką to takie kul?
Dlaczego cipka jest ciapowata, ofermowata, niezaradna i jest nieudacznikiem, natomiast chuj, niejednokrotnie złamany, to synonim kogoś złego, wyrachowanego, podłego lub wrednego,?

Nawet w takich sprawach widać patriarchalne wartościowanie.
I tylko, błagam, proszę bez tego mędzenia, że “wszyscy tak mówią”, “zawsze tak mówiono” etc.

Zastanówcie się nad tym zanim kolejny raz, rechocząc będziecie używać takiego sformułowania.
Nazywajcie tego notariusza z polotem jakimś, z fantazją…”

Tyle w temacie

Dej pozōr tyż:  75 lat temu zmarł Gerhart Hauptmann

Janowski:

„Dwa lata temu narysowałem dla tygodnika Polityka poniższy obrazek.
Dzisiaj, chociaż życzyłem sobie i wam, że nie będzie, jest nadal (jak mniemam) aktualny w obliczu wyboru prezeski SN przez P.O. Prezydenta, a raczej Prezesydenta…”

“Niektórzy homoseksualiści uważają, że to co oni robią jest ich prywatnym życiem. Lecz życie seksualne nie jest już prywatną sprawą, ponieważ dotyczy przeżycia narodu.

Wszyscy musimy zrozumieć, że nie możemy tej chorobie pozwolić rozwijać się w Niemczech i musimy ją zwalczać… To jest bardzo ważne, abyśmy ich wytępili, nie z zemsty, ale z konieczności życiowej.”

Heinrich Himmler, 1937 r.

……………

“LGBT to nie są ludzie.”

Poseł Jacek Żalek, 2020 r.

“Próbuje nam się wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia”.

Prezydent Andrzej Duda, 2020

Joanna Cypriak vel Czupryniak (bogdanka Obywatela Janka) do lokatorów schroniska dla zwierząt  i o nich samych:

„W schronisku tego dnia było dziwnie cicho. Widocznie rozniosła się fama, że przyjechali artysty, a sztuce wypadałoby okazać należny szacunek. Zobaczymy jakie będą mieli miny kiedy zobaczą rysunki w pełnej krasie i kolorze. Paru starszych mieszkańców, zniedołężniałych i niedowidzących, będzie musiało uwierzyć na słowo młodzieży i dziatwie. A Was zapraszamy na spacery i pogawędki o sztuce. Na spokojnie bez powarkiwań i szczeków.”

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Aleksander Lubina

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza