Kobiety ze Śląska w czeskim (show)biznesie

Większość z nasz kojarzy Ewę Farną, popularną piosenkarkę, laureatkę wielu nagród zarówno w Polsce jak i Republice Czeskiej. Mamy też świadomość, że pochodzi z Republiki Czeskiej, chociaż już może nie wszyscy, że jest urodzona w śląskim Trzyńcu. Nie jest ona jednak jedyną kobietą ze Śląska, której udało się zrobić karierę w czeskim showbiznesie.

Przyjrzyjmy się karierom jeszcze kilku innym kobietom ze Śląska.

Marie Rottrová – fot. Bratislavská župa; Pavol Frešo / CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Jedną z pierwszych współcześnie znanych artystek jest Marie Rottrová, urodzona w 1941 roku w Gruszowie (wtedy Hruschau), obecnie dzielnicy Ostrawy. To do dziś aktywna piosenkarka, pianistka, kompozytorka i moderatorka. Znana zarówno z piosenek autorskich jak i szeregu coverów. Pochodzi z rodziny o artystycznych korzeniach. Przez lata w cieniu Helena Vondráčková czy Hany Zagorovej, może dlatego też, że konsekwentnie w okresie Czechosłowacji odmawiała przeniesienia się do Pragi i zostawała wierna Ostrawie.

W wywiadzie udzielonym w zeszłym roku dla jednej z czeskich rozgłośni powiedziała m.in. tak: “Przez lata mieszkania przy polskiej granicy, mieliśmy możliwość podglądania polskiej telewizji, która wydawała nam się wtedy o wiele ciekawsza, bardziej nowoczesna i otwarta”. Jak widać często łatwiej nam patrzeć pozytywniej na drugą stronę, bo jak pamiętamy wielu z nas tak samo patrzyło za czasów PRL na… czeską TV.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Řeka lásky” to jedna z jej pierwszych znanych piosenek:

A to już covery. Najpierw Maryli Rodowicz a potem Marleny Dietrich:

Więcej o tej artystce na jej stronie: www.marierottrova.cz

Ivana Gottová – fot. David Sedlecký / CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kolejna ciekawa dama, to Ivana Gottová, urodzona w Opawie moderatorka czeskiej TV. Po studiach wyjechała do USA. Po powrocie została agentem wielu zagranicznych aktorów, którzy kręcili w Rep. Czeskiej filmy. Następnie pracowała w praskim teatrze Broadway. W latach 2010-2015 moderowała VIP zpravy w telewizji Prima. W latach 2012-2014 była ambasadorką czeskiego programu zwracającego uwagę na raka piersi kobiet.

Dej pozōr tyż:  Popieluszka, t. 1

Była żoną Karla Gotta, z którym ma dwie córki Charlotte Ella Gottová i Nelly Sofie Gottová. Z tą pierwszą Karel Gott zaśpiewał ostatnią nagraną przed śmiercią piosenkę.

Z córkami nagrała audiobooka Andělské pohádky na dobrou noc se 7 pohádkami.

Brat Pavel Macháček mieszka dalej w Opawie, gdzie pracuje jako ortopeda.

Piosenka Karla i Charlotte Elly Gottów:

Kolejną osobą wartą wspomnienia jest obecna burmistrz miasta Krawarze, Monika Brzesková, która jeszcze jako Monika Žídková została w 1995 roku Miss Rep. Czeskiej i jedyną przedstawicielką tego kraju, która została także Miss Europe (1995). W 2007 roku wystąpiła w czeskiej edycji programu StarDance.

Z mężem, Petrem Brzeskou, z którym ma dwoje dzieci Bicole i Davida, założyła firmę Miss Cosmetics.

Od 2014 pełni funkcję starosty (burmistrza) miasta Krawarze na Śląsku Hulczyńskim. Miasteczka, w którym do dziś otwarty do zwiedzania jest pałac, który należał do rodziny Eichendorffów.

 

W tym roku do tego grona dołączyła Karolína Kopíncová, która w lipcu została nową Miss Rep. Czeskiej. Nowa królowa pochodzi z Vrbna pod Pradziadem. Obecnie studiuje w Brnie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MISS WORLD CZECH REPUBLIC 2020 (@karolinakopincova)

Na pewno nie jest to pełna lista, a tylko inspiracja do zaglądania częściej na południowe krańce Śląska nie tylko pod kątem turystycznym.

 

Foto tytułowe: Marie Rottrova – fot. Pavol Frešo / CC BY 2.0, Wikimedia Commons + Ivana Gottova a Karel Gott, fot. David Sedlecký / CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Dej pozōr tyż:  Popieluszka, t. 1

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza