Katowice: ruszyła sprzedaż biletów na Open the Door

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR dzięki swej otwartości i inkluzywności jest jednym z najbardziej wyjątkowych festiwali w Polsce. Za sprawą tego przeglądu oddajemy głos tym, których okoliczności, społeczeństwo, choroba, brak środków finansowych, uwarunkowania społeczne i socjalne, niepełnosprawność, zepchnęły na margines, ludziom, których problemy zwykle ignorujemy; pokazujemy i oswajamy świat – skomplikowany, niejednoznaczny, na przekór pokusom uproszczeń i skrótów. Pokazujemy teatr, który może jednoczyć, budować porozumienie, który ma odwagę znaczyć.

Program Festiwalu obejmuje m.in. prace artystów z niepełnosprawnością oraz twórców z defaworyzowanych grup społecznych, które jasno dowodzą, że twórcy ci pozostają równoprawnymi obywatelami artystycznego świata. Ich projekty mają wspaniałą artystyczną jakość, a kreatywność nierzadko zaskakuje. Prezentujemy spektakle dotykające ważnych kwestii społecznych, bo to sprawy dotyczące nas wszystkich. Otwieramy też drzwi teatru, organizując wydarzenia w przestrzeni otwartej, aby przyciągnąć nowych potencjalnych widzów, także tych, którzy być może nie mieli wcześniej kontaktu ze sztuką teatru.

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR jest wydarzeniem otwartym na różne formy teatralne i artystyczne, ma łączyć, zderzać, konfrontować, prezentować różne metody pracy, sposoby myślenia o teatrze i o świecie. Ma charakter przeglądu, jego formuła obejmuje  zróżnicowane stylistycznie przedsięwzięcia, zarówno przedstawienia teatrów niezależnych, jak i spektakle teatru repertuarowego. W ramach programu festiwalu prezentowane są spektakle teatralne, przedstawienia i działania plenerowe, projekcje filmowe, spotkania z zaproszonymi gośćmi, czytania performatywne, dyskusje, koncerty, słuchowiska oraz inne interdyscyplinarne wydarzenia. Różnorodność prezentowanych form sztuki – teatr, taniec, spektakle współczesnej sztuki cyrkowej pozwalają nam na dotarcie do widzów należących do różnych grup społecznych i wiekowych.

 Na Festiwal OPEN THE DOOR składa się międzynarodowy program, który pozwala polskim widzom na kontakt z najciekawszymi zjawiskami sztuki. Festiwal organizowany jest co roku Jego pierwsza edycja odbyła się w 2018 r.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Katowice: Sierpniowe potańcówki w Teatrze Śląskim

Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR byli dotychczas artyści z Francji, Hiszpanii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Czech, Izraela, Belgii, Islandii. 

Liczba widzów Festiwalu rośnie z roku na rok. Szacunkowa liczba odbiorców 4. Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR, który został zrealizowany w formule online w czerwcu 2021 r. wyniosła 4161 osób (w tym 3881 stanowili odbiorcy projektów prezentowanych online, a 280 osób było odbiorcami wydarzenia towarzyszącego organizowanego na żywo – projektu Kuchnia Konfliktu.

 

5.Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR

 

Kolejna, piąta już, edycja Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR odbędzie się w terminie 19 – 26 czerwca 2022 roku.  

Rok 2022 to szczególny czas dla naszego teatru – to rok jubileuszy. Świętujemy 150 lat teatru, 110 sceny polskiej, 25 lat działającej przy naszym Teatrze Rady Mecenasów, 5 lat działania Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz 5 lat istnienia Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR.

To jednocześnie trudny czas – wychodzenia z pandemii i pamięci o jej ofiarach, a także mierzenia się z doświadczeniem i skutkami wojny toczącej się w Ukrainie. Podczas najbliższej edycji festiwalu chcemy w szczególny sposób zwrócić uwagę na temat uchodźców, na niepokój, który towarzyszy dziś wielu ludziom – często naszym sąsiadom. Zaprezentujemy więc projekty zrealizowane przez artystów z Ukrainy oraz Białorusi. Pokażemy też poruszający spektakl teatru z Kosowa, który właśnie zdobył główną nagrodę jury na festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu będą z nami uznani twórcy i zespoły – ogromnie cieszymy się między innymi na spotkanie z Oskaras Korsunovas theatre / Vilnius City Theatre. W ramach festiwalu zespół zaprezentuje przedstawienie „Otello” w reżyserii jednego z najbardziej interesujących i uznanych reżyserów europejskich Oskarasa Korsunovasa. Litewska inscenizacja dramatu Szekspira podkreśla temat rasizmu, wykluczenia, inności, tym samym znakomicie wpisując się w ideę Festiwalu OTD. W programie nie zabraknie obecnego w każdej dotychczasowej edycji festiwalu Teatru 21 – wyjątkowego zespołu, którego trzon stanowią osoby z zespołem Downa, choć tym razem Teatr 21 pojawi się w Katowicach w nietypowym projekcie – solowym spektaklu z udziałem słynnej, pochodzącej z Tychów pływaczki Karoliny Hamer. Za sprawą projektu „W tłumaczeniu” w reż. Wojtka Ziemilskiego wspólnie odkryjemy, jak niezwykła może być poezja tworzona… w języku migowym. Od pięciu lat prezentujemy przecież spektakle i projekty, które przełamują stereotypy i komunikacyjne bariery.

Dej pozōr tyż:  Rybnik: Jeszcze piękniej na tężni

Jak zawsze podczas festiwalu zaprezentujemy różnorodne teatralne formy. Zaprosimy Państwa m.in. na niezwykle oryginalny i poruszający lalkowy spektakl „Robot” zrealizowany przez Unię Teatr Niemożliwy oraz chilijskiego artystę Davida Zuazolę. Spektakl zdobył właśnie Grand Prix Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.

Jak widać, program tegorocznego Festiwalu będzie w pełni międzynarodowy – naszymi gości będą m.in. zespoły i twórcy z Litwy, Chile, Ukrainy, Białorusi, Kosowa, Hiszpanii, Czech oraz oczywiście znakomite zespoły polskie. Jak zwykle też nasz Festiwal wyjdzie poza teatr – w jego ramach planujmy bowiem również realizację wydarzeń w przestrzeni otwartej – spektakli i projektów plenerowych. Na placu przed budynkiem Teatru zaprezentujemy przedstawienie „Migrare” hiszpańskiej grupy Compañía Maduixa inspirowane tematem migracji, które zdobyło nagrodę „Moritz FiraTàrrega Award” dla najlepszej premiery na Międzynarodowym Festiwalu FiraTàrrega 2021. Na parkingu Uniwersytetu Śląskiego natomiast zaprezentujemy spektakl „Eurydyka” w wykonaniu jednego z najbardziej uznanych polskich zespołów realizujących przedstawienia plenerowe – poznańskiego Teatru Biuro Podróży.

Wydarzeniem inaugurującym festiwal będzie spektakl zrealizowany w ramach programu rezydencji dla artystów z Ukrainy, nad którym patronat objęło Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego. „5:00. UA” w reżyserii Julii Maslak to opowieść o doświadczeniu wojny widzianej oczami każdej z uczestniczek projektu.

 Podczas 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR kolejny raz otworzymy drzwi –prowadzące do teatru i drugiego człowieka, drzwi wyobraźni, empatii, poznania.

Z radością czekamy na spotkanie z Państwem!

 

Dej pozōr tyż:  Chorzów: kolejny spektakl w ramach ChTO

Program Festiwalu 

Data Godz. Prezentacja Miejsce
19.06. niedziela 18.00 „5:00. UA”
spektakl przygotowany w ramach programu rezydencyjnego dla artystów z Ukrainy, realizowanego pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego
Scena w Malarni
20.06. poniedz. 19.00 „HAMER” Sit-up
Teatr 21 i STUDIO teatrgaleria (Warszawa/Polska)
Scena w Malarni
21.06., wtorek 18.00 „Othello”
Oskaras Korsunovas theatre / Vilnius City Theatre  (Litwa)
Duża Scena
22.06. środa 18.00 „Migrare”
Cia. Maduixa (Hiszpania)
Plac przed Teatrem
19.00 „Fatherland”
Jan Mocek & Jan Mocek (Czechy)
Duża Scena (wid. na scenie)
23.06.
czwartek
19.00 „Krzykucha. Stand Up (For Your Rights) Comedy”
Jana Shostak, Komuna Warszawa (Warszawa/Polska)
Scena w Malarni
21.30 „Eurydyka”
Teatr Biiuro Podróży (Poznań)
Parking U.Śl.
24.06.
piątek
17.30 „Sonata” reż. Bartosz Blaschke
Projekcja filmu z audiodeskrypcją oraz napisami dla Głuchych, przed filmem spotkanie o kulturze Głuchych (tłumaczone na PJM), prowadzenie Kinga Hołda – Justycka
Kino
Światowid
20.30 „Żelazny Pancerz”
Koncert Tomka „KOWALA” Kowalskiego z zespołem
Duża Scena
25.06. sobota 17.00 „A ja żyję bardzo”
Fundacja Pod Sukniami (Szczecin/Polska)
Scena Kameralna
19.00 „W tłumaczeniu”
Koprodukcja: Wrocławsk Teatr Współczesny (Wrocław/Polska), Wojtek Ziemilski (Warszawa/Polska)
Scena w Malarni
26.06.
niedziela
16.00 „Robot”
Unia Teatr Niemożliwy (Warszawa/Polska)
& David Zuazola (Chile)
Scena Kameralna
18.00 „Robot”
Unia Teatr Niemożliwy (Warszawa/Polska)
& David Zuazola (Chile)
Scena Kameralna
19.30 „a.y.l.a.n”
City Theatre Gijilan (Kosowo)
Duża Scena

Sprzedaż biletów ruszyła 23 maja.

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza