Katowice przygotowują się do wizyty gwiazdy literatury, która ma otrzymać doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Śląsk rzadko otwiera się na literaturę. A tym bardziej na literaturę światową. Tym razem jednak do Katowic zawita jedna z najciekawszych postaci współczesnej literatury. 27 kwietnia 2020 r. Ananda Devi, największa współczesna pisarka maurytyjska, dołączy do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Będzie to dopiero trzecia w ponad pięćdziesięcioletniej historii Uniwersytetu Śląskiego kobieta uhonorowana najwyższą godnością akademicką śląskiej Almae Matris.

W ramach promocji twórczości pisarki w Polsce odbędą się trzy spotkania zorganizowane w ramach współpracy Uniwersytetu Śląskiego z Centrum Dziedzictwa Instytutu Korfantego:

7 marca (godz. 15:00) w Instytucie odbędzie się prezentacja twórczości pisarki, sylwetki twórczej oraz kontekstów literackich i artystycznych / dr Anna Szkonter-Bochniak, autorka pracy doktorskiej poświęconej pisarce.

W programie:
-> aktorskie czytanie performatywne (fragmenty z “Zielonego sari” i “Ewy ze swych zgliszcz”),
-> prezentacja dr Anny Szkonter-Bochniak (
Politechnika Śląska, Instytut Badań nad Edukacją i Komunikacją) pokazująca sylwetkę i twórczość Anandy Devi w przeddzień jej kolejnej wizyty w Polsce,
-> otwarta sesja pytań i odpowiedzi, prowadzenie: dr Małgorzata Tkacz-Janik

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Zaproszeni goście:
prof. Krzysztof Jarosz – dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego

Marta Fox – pisarka,
Anna Cieplak – pisarka.

3 kwietnia (godz. 18:00), Księgarnia Miejscownik. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy polskiego tłumacza książek Devi prof. Krzysztofa Jarosza z wydawczynią Sonią Dragą o zmieniających się trendach literackich, literaturze antypodów i twórczości kobiet na tym tle.

5 kwietnia (godz. 17:00) w Instytucie Korfantego odbędzie się uroczyste, otwarte dla szerokiej publiczności spotkanie z Anandą Devi, które poprowadzą prof. Krzysztof-Jarosz wraz z prof. Magdaleną Zdradą-Cok.

Dej pozōr tyż:  Spotkanie Klubu Twórców Górnośląskich

 

fot. flickr, mat. organizatorek

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza