IX odsłona Festu Literackiego Kakauszale 2023!

Od roku 2015 Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej organizuje Kakauszale Fest literacki, czyli śląski festiwal literacki. Jest to wydarzenie, które w obecnej formie trwa ponad miesiąc. Dzięki temu w każdą środę miesiąca goście, którzy zdecydują się przyjść na Fest, mają okazję obcować z śląską literaturą jak i z samymi twórcami, a także delektować się napojem z łuski kakaowej.

Pierwsze edycje festiwalu trwały jeden dzień. Z czasem kiedy lokalizacja działań festiwalowych przeniosła się do Stacji Biblioteka, powstałej na starym dworcu kolejowym w Chebziu, zmieniła się forma Festiwalu. W tym roku Kakauszale Fest literacki trwa od 4 października do 8 listopada.

Terminarz działań festiwalowych jest następujący:

  • 04.10.2023, godz. 17.00 Finał Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka — w roku bieżącym odbędzie się XIX edycja konkursu. Finał będzie połączony z wernisażem wystawy fotografii artystycznej Aleksandra Orszulika.
  • 11.10.2023, godz. 12.00-18.00 Targi śląskiej książki wraz z prezentacjami autorskimi. W czasie targów 22. śląskich wydawców proponuje swe najnowsze książki, które podpisywane będą przez 18. autorów wybranych przez wydawnictwa. W trakcie targów odbędą się działania animacyjne dedykowane dzieciom.
  • 18.10.2023, godz. 17.30 Gala wręczenia TABULKI wraz z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIII, nagrody honorowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. W trakcie gali swój wieczór autorski będzie miał Zbigniew Rokita. Uroczystość zostanie otwarta recitalem Joli Literskiej.
  • 25.10.2023, godz. 17.30 „Śląsk czyta” to impreza promująca czytelnictwo w regionie, kontynuacja idei Krystyny Bochenek. Na wieczorze zostaną zaprezentowane ulubione fragmenty książek Pani Krystyny.
  • 08.11.2023, godz. 17.30 Gyburstag Karola Goduli, czyli sympozjon zorganizowany z okazji urodzin zasłużonego dla Śląska przemysłowca. W programie wykład nt. mitu Karola Goduli i niespodzianka artystyczna. Goście proszeni są o przyniesienie upieczonych ciast zamiast gyszynku oraz o ubranie się w strój epoki, albo inny galantny ubiór.
Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

Zapraszamy wszystkich na spędzenie wyjątkowych chwil w trakcie Festu Literackiego Kakauszale. Domowy charakter imprez zjednuje sobie poparcie zgromadzonych w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka „Kakauszale – Fest Literacki” (www.facebook.com/KakauSzale) oraz strony internetowej (kakauszale.r-sl.pl), gdzie będą pojawiać się na bieżąco informacje dotyczące tego niezwykłego wydarzenia.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza