Moja Śląskość!

Słupik: Śląskość to dla mnie tradycja i otwartość w jednym!

Urodziłem się i wychowałem w tradycyjnej śląskiej rodzinie – w katowickiej Dąbrówce Małej. Moja śląskość wyniesiona z domu to godka, kołocz, żur, póńć do Piekor. To wybiglowane gardiny i kafyj po obiedzie. Moja śląskość to była Dąbrówka Mała i życie jakie znali wszyscy wokół.

Z biegiem lat

człowiek odkrywa coraz to nowe pokłady swojej tożsamości. W szkole i na uczelni trzeba było “mówić”, stawaliśmy się więc wielojęzyczni. Wokół pojawiali się ludzie o różnych korzeniach i różnym pochodzeniu. Zaczęli przy tym odchodzić najstarsi z naszego otoczenia – smutne, ale jakże realne doświadczenie. Śląsk zmieniał się przez lata, ale szacunek do tradycji to chyba najważniejszy wyznacznik naszej tożsamości. Nauczyliśmy się szanować siebie, jednocześnie otwierając na nowinki z zewnątrz: coraz więcej kanałów w telewizji, internet, a przede wszystkim ludzie z różnych stron nie tylko Polski ale i świata.
Paradoksalnie

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

wzmacniamy swoją tożsamość

dostrzegając zalety tego co nowe. Kto z nas nie zaliczył randki z “nienaszymi”, kto nie zetknął się z tradycjami, być może i dla nas egzotycznymi, ale ważnymi dla tych, którzy nam je zaprezentowali? Pamięć starego pokolenia Ślązaków, świadomość bycia stąd, pozytywnego zaznaczania różnic wobec tego, co na Śląsk przywiezione i nowe, a nierzadko przyjmowane, to najlepsze fundamenty mojej, naszej śląskości. Jesteśmy Ślązakami, bo wiemy co nas definiuje, a nie dlatego, że chcemy się odróżnić.

Dej pozōr tyż:  Opa Heinrich ôpowiadoł (1): Wir sind Kinder aus Guttentag

Ślonsko godka

językiem regionalnym, a Ślązacy mniejszością etniczną, bo tego znaczna część nas samych chce i od lat się domaga! Wystarczy spojrzeć na wyniki trzech ostatnich spisów powszechnych – perspektywa dwudziestu lat, a tendencja ta sama. Jesteśmy Ślonzokami, a naszym językiem jest ślonsko godka. Nie lepsza, nie gorsza – nasza! Nasza, ale otwarta też na wszystkich, którzy mają ją w zocy. Dziś nie ma Śląska jaki znali nasi dziadkowie, za 50 lat nie będzie Śląska na jakim my mieszkamy dziś.

Bo śląskość to tradycja i otwartość na nowe w jednym!

Fot.: Jacek Tomaszewski

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza