IV Jarmark Pszczeli w Radlinie za nami

Już po raz czwarty w Radlinie zorganizowano Jarmark Pszczeli – imprezę promującą przede wszystkim lokalne pasieki pszczelarskie, zdrową żywność, naturalne kosmetyki ale również naturalne rękodzieło. Z każdą kolejną edycją Jarmarku wystawców jest coraz więcej i coraz szersza jego tematyka – w tym roku pojawiło się również stoisko z naturalną, ekologiczną kawą oraz… stoisko radlińskiego pisarza Krzysztofa Pławeckiego, który wydał swoją debiutancką książkę metodą self-publishingu (własnym sumptem, bez wydawnictwa). Jak co roku przygotowano również punkt dla dzieci, gdzie najmłodsi mogli przygotować specjalne ozdoby czy stworzyć własny “domek dla owadów”.

Jednak niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyły się miody lokalnych pszczelarzy. Jak zapewniają bartnicy z naszego regionu, miód z naszego terenu (najczęściej wielokwiatowy) charakteryzuje się dobrą jakością i nie ma absolutnie żadnych obaw przed spożywaniem tego słodkiego specyfiku. Na jego jakość nie wpływa obecność przemysłu ponieważ pszczoły nie przynoszą do swoich pasiek zanieczyszczonego pyłku. Większym problemem w produkcji miodu jest brak zróżnicowanej miododajnej roślinności. Radlin od kilku lat stara się zapobiegać tego typu problemom przez sukcesywne nasadzenia roślinami miododajnymi. Miasto przyjęło w tym temacie również odpowiednią strategię działań związanych z ochroną owadów zapylających. Jarmark Pszczeli, jako impreza popularyzująca lokalne pasieki jest częścią tych ekologicznych działań.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Źródło: materiały prasowe UM Radlin

Dej pozōr tyż:  Ślōnske derby w rugby już w sobota

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza