Czytajmy mało, a głęboko, małe-a-duże książki – o premierze Małego Princa w Bibliotece Śląskiej

27 listopada 2018 r. o godz. 17.00 w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach, miała miejsce premiera śląskiego wydania „Małego Princa”czyli Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupery’ego przetłumaczonego na język śląski.

Dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej powitał wszystkich, licznie przybyłych na spotkanie, mówiąc o tym jak ważne jest abyśmy: czytali mało, ale głęboko (..) zwracali uwagę na małe-a-duże książki, takie jak ta, o której dziś rozmawiamy (…) wybierali.

Dalszą część spotkania, rozmowę z Grzegorzem Kulikiem (tłumaczem „Małego Księcia” na język śląski) i Mirosławem Neinertem (aktorem, reżyserem, dyrektorem Teatru Korez, który podjął się także nagrania całości „Małego Princa” w formie audiobooka) poprowadziła redaktor Agnieszka Strzemińska, na co dzień związana z Radiem Katowice.

Wiele pytań (i odpowiedzi) było o tym, co w tej małej-dużej książce jest ważne: czy to, że krótki tekst napisany w formie książki dla dzieci jest dla nie (tylko) dla dzieci? Czy wszelkie prawdy filozoficzne, do których często wracamy otwierając te książkę (…) i prywatne powroty do wzruszeń – jak powiedział Mirosław Neinert.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

fot. Ewa Waszut (silesiansoul.com)
fot. Ewa Waszut (silesiansoul.com)

Grzegorz Kulik wyznał, że większość książek, których tłumaczenia się podjął, ma swoją premierę przed Świętami Bożego Narodzenia ze względu (także) na to, że ten czas jest szczególny, a książka po śląsku, na Śląsku to jest bardzo dobry prezent. Biorąc pod uwagę, że wszystkie przywiezione przez Wydawnictwo Media Rodzina egzemplarze „Małego Princa” na spotkanie w Bibliotece zostały sprzedane, nie śmiem w to wątpić.

Dej pozōr tyż:  Nasz górnośląski Hajmat. A może jednak „Mała Ojczyzna“?

Gdzie można jeszcze kupić „Małego Princa”?

w sklepie Wydawnictwa Silesia Progress: https://www.silesiaprogress.com/pl/p/Maly-Princ-audiobook-Antoine-de-Saint-Exupery/1242

lub poprzez serwis Wydawnictwa Media Rodzina: https://mediarodzina.pl/prod/1666/Maly-Princ

przygotowała: Ewa Waszut

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza