Gostyń: prezentacja księgi gruntowej z XVII wieku

Dom Kultury w Gostyni zaprasza wszystkich miłośników lokalnej historii na konferencję podsumowującą projekt “Znalezione w archiwum”. Podczas konferencji zaprezentowane zostanie tłumaczenie na współczesny język polski unikatowej księgi gruntowej z XVII wieku. Autorem tłumaczenia jest dr Rafał Obetkon, a opis historyczny przybliżający kontekst jest działem Lidii Borowian – Cyby. W dyskusji wezmą udział również: Aleksandra Matuszczyk – Dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Wojciech Szwiec – Dyrektor Muzeum w Mikołowie.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Termin: 24.09.2024 r., godzina 10.00
Miejsce: Dom Kultury w Gostyni, ul. Pszczyńska 366
Wstęp wolny

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Księga
Unikatowa księga gruntowa z XVII wieku opisana jest jako umowy kupna z II połowy XVII wieku (choć część wpisów dotyczy także I połowy XVII w.). Sformalizowane księgi gruntowe założone w latach 20-tych XIX wieku dotyczące poszczególnych miejscowości byłego pszczyńskiego wolnego państwa stanowego znajdują się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Z publikacji niemieckiego historyka Waltera Krauze wiemy, że w 1941 roku w Archiwum we Wrocławiu przechowywano 12 ksiąg gruntowych z tego terenu założonych w 1683 roku. Niestety pomimo wieloletnich poszukiwań prowadzonych przez dr Rafała Obetkona nie udało się ustalić, czy przetrwały II wojnę światową. Były przechowywane wraz z katastrem karolińskim, który się zachował więc cały czas mamy nadzieję, że zostaną jeszcze odnalezione. Z okresu do 1683 roku zachowały się tomy ksiąg gruntowych dla zaledwie 4 miejscowości i teraz dochodzi jeszcze Gostyń. Pozostałe 4 mają wpisy nawet z XVI wieku. W tamtym czasie prowadzone były księgi ziemskie dla majątków szlacheckich i innych własności np. sołtysów, wolnych karczmarzy, w których umieszczano wpisy dotyczące ich kupna-sprzedaży, testamentów, umów małżeńskich, dzierżaw, zastawów, rozliczeń, zabezpieczeń długów itp. W miastach prowadzono księgi miejskie z zapisami o takim samym charakterze, a na wsiach księgi gruntowe. Wybranie do publikacji tego źródła ma więc nie tylko znaczenie dla samej Gostyni, ale również do badań nad historią górnośląskich wsi.

Dej pozōr tyż:  Lędziny: międzypokoleniowy spacer po kopalni Piast

Dokument będzie dostępny do bezpłatnego pobrania na zasadach wolnej licencji od 24 września 2024 r.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/74bJonSUD

Będzie prowadzona transmisja live z wydarzenia.

Realizatorem projektu jest Dom Kultury w Gostyni.
Partner: Urząd Gminy Wyry
Muzeum w Mikołowie (w organizacji)

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza