Górnik przegrywa z Wisłą i nadal walczy o utrzymanie [FOTORELACJA]

Marcin Musiał

Górnik przegrywa z Wisłą i nadal walczy o utrzymanie w ekstraklasie

Górnik Zabrze zatrzymany. Rywalizacja w grupie spadkowej nadal nierozstrzygnięta. Drużyna prowadzona przez trenera Marcina Brosza w ostatnich czterech meczach odniosła cztery zwycięstwa, grając bez kompleksów i efektownie – w ostatniej kolejce pokonała Zagłębie Sosnowiec 4:0. Licznik zwycięstw został jednak zabrzanom wyzerowany przez Wisłę Kraków. Po ciekawym meczu krakowianie wygrywają 2:1.

Zamiana ról

Obie drużyny w 2019 roku już raz grały ze sobą. W lutym, na samym początku rundy rewanżowej Górnik pokonał Wisłę 2:0. Obie drużyny były po przerwie zimowej wielką niewiadomą – szczególnie Wisła, której „piłkarską rewolucję” śledziła cała Polska. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, wiślacy do końca walczyli o grę w grupie mistrzowskiej, a Górnik niezmiennie przebywał w dolnych rejonach tabeli. Po podziale drużyn role się odwróciły – Wisła przegrywała i remisowała, za to Górnik tylko zwyciężał. Aż do trzeciomajowego wieczora.

Dobry mecz w Zabrzu

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Od pierwszego gwizdka obie drużyny postawiły na otwartą grę, próbując kąsać się nawzajem. Dobrze na swoich posterunkach spisywali się jednak bramkarze. Mateusz Lis obronił między innymi groźny strzał z dystansu Gruzina Gwilii, a golkiper zabrzan Martin Chudy uderzenie byłego reprezentanta Polski Sławomira Peszki. Szczęście Chudego skończyło się jednak w 33. minucie. Kamil Zapolnik próbując powstrzymać atak krakowian, podał piłkę do bramkarza, ale we wszystko wmieszał się jednak napastnik gości Marko Kolar i Chudy musiał uciec się do faulu. Sędzia odgwizdał jedenastkę. Pewnie zamienił ją na gola sam poszkodowany.

Dej pozōr tyż:  Ślōnske derby w rugby już w sobota

Zabrzański tercet nadal czaruje

Stracona bramka podziałała na Górnika bardzo motywująco, już chwilę po ponownym rozpoczęciu gry w boczną siatkę uderzał Walerian Gwilia. Następny atak przyniósł już jednak bramkowy skutek. Żurkowski do Angulo, Angulo do Gimeneza. Ten tercet nie raz już w tym sezonie dawał radość kibicom. Tak było też tym razem.

Kolar dwa razy katem

Początek drugiej połowy był w wykonaniu Górnika niemrawy. Zemściło się to w 51. minucie. Piękna dwójkowa akcja Savicevica z Kolarem, ten drugi przerzuca sobie piłkę z prawej na lewą nogę i strzela efektowną bramkę. Także tym razem po utracie gola zabrzanie ruszyli do ataków. Jednak bez efektu. Do bramki Lisa dobijał się Igor Angulo (nawet kilkukrotnie), a najlepszy chyba na boisku wśród zabrzan Walerian Gwilia nawet umieścił piłkę w siatce – ekwilibrystycznie, piętką – ale sędzia słusznie odgwizdał spalonego.

Piękna walka Górnika jeszcze przedłużona

Górnik przegrywa po meczu, który mógł wygrać. Trzeba podkreślić wielką ambicję zabrzańskich piłkarzy. Harowali przez 90 minut, zabrakło jednak szczęścia. Górnik pięknie walczy o życie. Determinacja i nieustępliwość są wstępem do wielkości. Tej być może doświadczy Górnik w najbliższych latach. Teraz musi jednak skupić się na teraźniejszych problemach – do końca sezonu zostały trzy kolejki. Walka trwa.

Górnik Zabrze – Wisła Kraków 1:2 (1:1)

Bramki: Jesus Jimenez (37) – Marko Kolar (34 – k., 51)

Dej pozōr tyż:  „Jednoaktówka po śląsku” po raz 11.

Żółta kartka – Górnik Zabrze: Boris Sekulic. Wisła Kraków: Rafał Boguski, Marko Kolar, Marcin Grabowski

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 17 210

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza