Gŏdka ślōnskŏ nie wyginie

Trwa dziewiąta edycja konkursu na jednoaktówkę po śląsku! Prace można nadsyłać do 18 listopada 2019 r. Finał 13 grudnia w Teatrze Korez.

Konkurs wymyślił dramaturg i reżyser Ingmar Villqist. Chciał sprawdzić, czy język śląski świetnie sprawdzający się w formach kabaretowych, nadaje się do napisania dramatu.

Od pierwszej edycji w 2011 r. projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, otrzymał wiele pozytywnych recenzji zarówno w mediach regionalnych, jak i ogólnopolskich. Jednocześnie, zdaniem wielu specjalistów, sprzyja budowaniu lokalnej tożsamości, popularyzuje i rozwija język śląski.

Tegoroczna edycja, podobnie jak w poprzednich latach, zostanie rozszerzona o publikację książkową, aby najlepsze dramaty mogły trafić do szkół, instytucji kultury i jednostek samorządowych. Podczas finału konkursu 13 grudnia 2019 r. trzy zwycięskie jednoaktówki zostaną zaprezentowane w formie odczytu aktorskiego w Teatrze Korez.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Osiem edycji konkursu zaowocowało ponad 300 pracami konkursowymi. 70 z nich znalazło się w zbiorze najlepszych jednoaktówek. Przeważają autorzy, którzy biorą udział w konkursie od kilku lat, jest kilku zawodowców, którzy wydają książki i są już znanymi ludźmi w branży pisarskiej, ale w każdej edycji startuje kilku debiutantów.

Jury w składzie: Ingmar Villqist, Mirosław Neinert – dyrektor Teatru Korez, Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego, Piotr Zaczkowski – dyrektor Katowice Miasto Ogrodów oraz Waldemar Szymczyk z Imago Public Relations, stara się różnicować tematykę nagrodzonych prac, aby pojawiały się wśród nich zarówno tragedie, jak i komedie. Zwycięskie jednoaktówki zostają opublikowane w „Gazecie Wyborczej”, na stronie internetowej jednoaktowka.pl oraz w formie książkowej w nakładzie 1000 egzemplarzy. Niektóre z nich zaczynają w tym momencie swoje drugie życie – teatry profesjonalne i amatorskie podejmują się wystawienia ich na deskach scenicznych. Zwycięską jednoaktówkę z 2018 roku „Krauzy” obejrzało na Facebooku ponad 16 000 osób. Ogólny zasięg posta z tym fragmentem wyniósł ponad 37 000 odbiorców!

Dej pozōr tyż:  Zabrze: Ciśniemy na wieżę

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza