Głogówek: wystawa o czechosłowackiej kulturze lat 1974-1989
14. września 2020 o godzinie 19:00 zapraszamy do Głogówka na otwarcie wystawy „Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974-1989″ – kolekcji sztuki, która powstała na bazie wystaw zbiorowych i indywidualnych organizowanych przez Jindřicha Štreita w Sowińcu. Miejsce to, stało się punktem spotkań artystów z całej republiki, a każdy wernisaż był manifestacją skierowaną przeciwko propagandzie. Światowej sławy fotograf Jindřich Štreit (ur. 1946) zapisał się głęboko w historii czeskiej fotografii. Ważnym polem działalności Jindřicha Štreita była także prowadzona w latach 1974–1989 niezależna galeria sztuki zorganizowana w zamku w Sowińcu, gdzie prezentował artystów niezależnych, pozostających poza oficjalnym obiegiem komunistycznej Czechosłowacji.
W Pociągach pod specjalnym nadzorem Bohumila Hrabala jasno jest napisane, że trzeba było siedzieć na dupie. W czeskim poczuciu humoru, to prawda mało skandaliczna, bo uczciwie mówiąca o tym, że człowiek konfrontować się nie lubi. Za to gotów jest do działania, gdy zabiera mu się wolność. Właśnie dlatego, gdy w dawnej Czechosłowacji, podobnie jak w innych krajach tzw. bloku wschodniego, obowiązywała cenzura, regularnie naruszano prawa człowieka i podważano podstawy społeczeństwa demokratycznego – wielu artystów wyrażało swój sprzeciw wobec życia w ustroju totalitarnym. W czasach tego politycznego ucisku, w małej morawskiej wiosce Sowiniec, odbywało się w latach 1974 – 1989 półlegalne życie kulturalne. Jego organizatorem był profesor Jindřich Štreit – jeden z najbardziej znanych fotografików czeskich. W okresie tzw. normalizacji, budynek dawnej szkoły w Sowińcu, w którym mieszkali państwo Štreitowie, stał się schronieniem dla wielu niemile widzianych przez reżim, działających w nieoficjalnym obiegu, twórców. Od 1974 roku Štreit organizował tam nieformalne wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne.
Podczas wernisażu obecny będzie Jindřich Štreit, który z niepowtarzalną charyzmą opowiadać będzie o postawie politycznej i działalności artystycznej, za którą przyszło mu zapłacić więzieniem.
Kuratorką wystawy jest dr Štěpánka Bieleszová z Muzeum umění Olomouc.