Finałowe głosowanie na Historyczną Książkę 2019

Zakończyła się runda eliminacyjna tegorocznej edycji konkursu na Historyczną Książkę Roku 2019, organizowanego przez portale Histmag.org i granice.pl. W jej półrocznym podsumowaniu brały udział książki dwóch autorów ze Śląska. Są to 1989” Grzegorza Kopaczewskiego i “Śląsk zbuntowany” Dariusza Zalegi i obydwie wygrały rundę eliminacyjną w głosowaniu internautów! Tutaj wyniki eliminacji: https://www.historiazebrana.pl/wyniki,etap1

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Teraz rozpoczęła się runda finałowa, która potrwa do 19 stycznia. Jak można wspomóc książki? Należy wejść na stronę https://www.historiazebrana.pl/ i w kategorii W rolach głównych wybrać “1989” Grzegorza Kopaczewskiego, a w kategorii Historia niebanalna książkę “Śląsk zbuntowany” Dariusza Zalegi.

Uwaga! Aby głos był ważny należny go potwierdzić kodem z bezpłatnego smsa!

Jeśli ktoś głosował w rundzie eliminacyjnej, to teraz też powinien zagłosować, gdyż wyniki z tamtego etapu nie są brane pod uwagę w finale!

Głosowanie trwa około dwóch minut, ale dzięki temu mamy pewność, że każdy uczestnik (posiadacz jednego numeru telefonu komórkowego) zagłosuje tylko raz.

Jeśli któraś z książek zwycięży w tym etapie, to oprócz tytułu Historycznej Książki II Półrocza 2019 dodatkowo od 21 stycznia 2020 do 3 lutego 2020 weźmie udział w dogrywce o najlepszą Historyczną Książkę Roku 2019.

A o czym są to książki?

“1989” Grzegorza Kopaczewskiego to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju. Autor, rocznik 1977 z perspektywy nastolatka wspomina ostatni tytuł mistrzowski dla drużyny Ruchu Chorzów wraz z otaczającą ówczesną rzeczywistością. Książka zyskała już polecenie Wojciech Kuczoka oraz bardzo pozytywną recenzję Pawła Czado z Katowickiej Gazety Wyborczej, który pisał m.in.: “Niebiescy doczekali się swojego Nicka Hornby’ego. Serdecznie uśmiałem się, czytając te wspomnienia. Kopaczewski bardzo plastycznie oddaje swe tęsknoty, nadzieje, paroksyzmy kibicowskiej radości i wściekłości… wspaniale opisuje, jak dziecięca wrażliwość musiała zmierzyć się z brutalną rzeczywistością. Wszystkim polecam tę książkę.”

Pełna recenzja Pawła Czado na stronie Gazety Wyborczej.

Natomiast “Śląsk zbuntowany” Dariusza Zalegi to historie śląskich robotników, którzy m.in. biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie Republiki przeciwko gen. Franco. To historie ruchu lewicowego w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku.

“Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciwną stronę, odsądzani są od czci jako „żołnierze Stalina”. Ta książka przywraca pamięć o nich jako o ludziach z krwi i kości, a nie z propagandowych pomników – stawianych czy obalanych. To historia widziana oczyma Ślązaków, których los rzucił za Pireneje, a potem rozsiał po całym świecie. A w tle ludowe dzieje Górnego Śląska, tak często zniekształcane.” (fragment wstępu).

Książka doczekała się już wielu recenzji, m.in.:

Andreasa Drahsa na naszym portalu,

czy Tomasza Borówki w Dzienniku Zachodnim.

To ten sam konkurs, który w 2016 roku wygrała książka “Dziennik księdza Franza Pawlara” – zapis Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku na podstawie pamiętnika księdza z Pławniowic. Dziennik został opracowany przez Leszka Jodlińskiego i jego drugie wydanie będzie dostępne w wydawnictwie AZORY po 16 stycznia 2020 roku: https://azorywydawnictwo.pl/zapowiedzi/nasze-publikacje/

O tej publikacji obecny wydawca pisze m.in. tak:

Dziennik księdza Franza Pawlara daje przejmujący i bardzo osobisty obraz wsi górnośląskiej i pośrednio podobnych jej osad i małych miasteczek Górnego Śląska w czasie tzw. godziny zero i czasu określanego współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej. Narracja księdza Pawlara to obraz Śląska, zamkniętego do mikrokosmosu podgliwickich Pławniowic (niem. Plawniowitz), zajmowanych przez Armię Sowiecką. Osobisty, a mimo to niemal dokumentalny obraz Pławniowic w 1945 r., jednej z wielu górnośląskich wiosek u schyłku jednego totalitaryzmu i zniewolenia przez nowy. To epicko powściągliwa, lecz bardzo osobista relacja księdza, przede wszystkim jednak mieszkańca górnośląskiej wsi, bacznego obserwatora, z wyraźnym nerwem literackim. Dziennik jest opisem postaw ludzi wobec zła, poddawania mu się lub przeciwstawiania.

To także prosta opowieść na temat tego, co dzieje się każdego dnia. Jak reagują mieszkańcy na zmiany, jak giną, jak uczestniczą w złu lub mu się przeciwstawiają. Świadom wyjątkowego charakteru zdarzeń w których uczestniczy, ksiądz Pawlar postanowił je wiernie opisać.

Zapraszamy więc do udziału w głosowaniu i wsparciu autorów ze Śląska.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza