Do Katowic powrócił kultowy symbol

Z okazji 154. urodzin Katowic do miasta powrócił kultowy symbol. W piątek, trzynastego, w obecności mieszkańców i zaproszonych gości, odbyło się oficjalne odsłonięcie odrestaurowanego zegara – niegdyś ozdoby starego dworca PKP oraz jednego z najbardziej znanych miejsc spotkań. Uroczystości towarzyszyła projekcja filmu obrazującego historię miasta oraz koncert Sebastiana Riedla z zespołem Cree i kwartetem smyczkowym.

11 września 1865 roku Katowice uzyskały prawa miejskie. Do świętowania tegorocznych urodzin miasta dołączyła również Galeria Katowicka, która dla tutejszej społeczności przygotowała wyjątkową niespodziankę. Prawdopodobnie nie ma w Katowicach osoby, która nie słyszałaby o legendarnym zegarze, bądź – choć raz – osobiście nie stawiła się na spotkaniu umówionym „pod zegarem”. Od kiedy czasomierz zniknął, nie przestały milknąć głosy domagające się jego powrotu. Dla katowiczan stanowił nie tylko wskaźnik czasu, ale również symbol i legendę, darzoną szczególnym sentymentem. Teraz zegar powrócił – uroczyście został odsłonięty 13 września o o godz. 18:00.

Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy włączyć się w ważne dla katowiczan wydarzenie – tym razem odrestaurowując stary dworcowy zegar, legendarne miejsce spotkań. Postanowiliśmy nadać mu drugie życie, jako moment inauguracji wybierając urodziny Katowic. Dla wielu osób zegar był nieodłączną częścią miasta, pora więc, by znów tworzył nową historię i był świadkiem wielu pozytywnych emocji i wspomnień. Zainstalowanie go na nowoczesnej fasadzie naszego obiektu łączy symboliczną, spójną klamrą historię ze współczesnością – podkreśla Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej.

Dej pozōr tyż:  Bytom: spacer archeologiczny szlakiem średniowiecznych nekropolii

Prace nad renowacją zegara trwały kilka miesięcy. Odrestaurowana została obudowa oraz metalowe oprawy, które poddano czyszczeniu oraz malowaniu na pierwotny kolor. Unowocześniono pierwotny mechanizm – okazał się zbyt przestarzały, by prawidłowo funkcjonować, konieczna zatem była wymiana całej elektryki.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

154. urodziny miasta są doskonałą okazją, aby mieszkańcy odzyskali symbol, który współkształtował lokalną tożsamość. Galeria Katowicka od początku istnienia uczestniczy w życiu miasta, włącza się w nie i kreuje nowe, ciekawe wydarzenia. Cieszę się, że osobiście mogę być świadkiem powrotu zegara – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Po oficjalnym odsłonięciu zegara, którego dokonali m.in: Mariusz Skiba – Wiceprezydent Miasta Katowice, Joanna Bagińska – Dyrektor Galerii Katowickiej, Tomasz Szpyrka – Przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta Katowice oraz przedstawiciele hokeistów GieKSy, odbyła się premiera filmu o Katowicach. Ta specjalna prezentacja, przygotowana przez Galerię Katowicką na podstawie materiałów uzyskanych od Muzeum Historii Katowic, przedstawia historię miasta od czasów współczesnych aż do jego początków.

Zwieńczeniem całego wydarzenia był koncert z okazji rocznicy śmierci Ryszarda Riedla, zagrany przez Sebastiana Riedla i zespół Cree oraz kwartet smyczkowy. Wspólnie z artystami mogliśmy wrócić pamięcią do czasów, gdy działał jeszcze katowicki klub Puls, gdzie – jak śpiewał Rysiek – „królował blues”.

Wydarzenie odbyło się w piątek, 13 września o godz. 18:00 na placu przed Galerią Katowicką. Po jego zakończeniu Ślązacy znów będą mogli znów mówić: “To kaj sie trefiymy? – Pod zygorym”.

Dej pozōr tyż:  Chorzów: czeski teatr cyrkowy (ODWOŁANE!)

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa. Patronowali mu również: Miasto Katowice, Muzeum Historii Katowic oraz PKP Katowice.

Źródło: UM Katowice

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza