Co myślisz o gwarze?
Pracownia Dialektologiczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu bada opinie mieszkańców Polski na temat gwar. Prowadzący badania Błażej Osowski wyjaśnia:
“W pierwszym pytaniu określamy nasz język ojczysty (kaszubski, polski, śląski itd.), a następnie opisujemy, co sądzimy o gwarach, odmianie potocznej i literackiej tego języka. (…).
Zwracamy uwagę, że na Śląsku (jak i na innych terenach) istnieć może i odmiana literacka, i gwarowa – nie są to odmiany wykluczające się, lecz stanowiące swoje uzupełnienie. Przykładowo można znać gwarę z domu i odmianę literacką z książek. Każdy ankietowany udziela odpowiedzi zgodnie z własną świadomością językową”.
Badanie zdaje się respektować wolę użytkowników języków mniejszościowych co do statusu tychże języków – można w nim wypowiadać się zarówno o postrzeganiu języka polskiego i jego gwar, jak i na przykład… języka śląskiego w odmianach literackiej, potocznej i licznych odmianach gwarowych. Tym bardziej zapraszamy do wypełnienia ankiety dostępnej w tym miejscu.
Gwara to moze byc wiezienna a nie Ślaska! Wersyjo lokalno jynzyka ślōnskigo, ftorōm sie rzōndzi umie, to dlo mie Dialekt. Ze gwarōm to Mi sie kojarzy Gwar WE Sejmie RP niyftorych ludzie na sesyjach tyj pseudo-demokracyje… Jak bydymy barzij lokalne wariant jakij godki mianowac gwarōm to niy byndymy lepsi oder tych co mianujōm ślōnski gwarōm j. Polskigo. Pojyncie “Gwara” je do lamusa. Ponoc j. Polski je taki bogaty, to czamu, jezli ja, to ôn dalij funguje a ku tymu gorszy ludzi? Taki Cel polityczny gorszy i zwadzac ludzi? Niy Tak z Nami Polski!
Beztoż żech im napisoł, żeby nie godali na godka gwara ino jynzyk abo etnolekt. Miano mo znaczyni.
Mosz recht