“Co by pedzioł Szekspir?” – czyli rozmówki śląsko-angielskie na wesoło

Freddie Mercury i Celine Dion intonujący swoje pieśni po śląsku? John F. Kennedy przemawiający „po naszymu”? Nawet Romeo i Julia wyznają sobie miłość w godce? Sądzicie, że takie rzeczy są możliwe tylko w śląskim niebie, gdzie – zgodnie ze starym wicem – nawet Ponbōczek godo po naszymu? A tymczasem wszystko to znajdziecie na kartach nowej książki „Co by pedzioł Szekspir?”, która właśnie trafiła do regionalnych księgarń.

Autorzy to Marcin Melon (autor popularnych pisanych w całości w godce kryminałów o komisorzu Hanusiku, dwukrotny zwycięzca konkursów na Jednoaktówki po śląsku, a do tego nauczyciel języka angielskiego) oraz utalentowany rysownik Jacek Zygmunt (związany między innymi z „SuperEkspresem”). Obydwaj zgodnie zapewniają, że ich celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której cały świat zacznie godać po śląsku. Jednak, z typowo śląską pokorą, przyznają, że satysfakcję sprawi im każdy uśmiechnięty Czytelnik w regionie.

Wydana przez wydawnictwo Silesia Progress książka składa się z dwóch części: śląsko-angielskich cytatów z ikonicznych postaci świata polityki czy popkultury oraz przydatnych dla każdego rozmówek śląsko-angielskich. Projekt „Co by pedzioł Szekspir?” pojawił się na facebooku, zyskując grono ponad 3 tysięcy lojalnych fanów. Popularność inicjatywy zachęciła twórców do wydania wersji drukowanej.

Okładka książki
Tył okładki
Wydrukowana książka
Przykładowa strona
Przykładowa strona

Książka jest dostępna także wysyłkowo w naszym sklepie: www.silesiaprogress.com

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tauron Nowa Muzyka Katowice - relacja

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza