Cieszyn / Český Těšín: Międzynarodowy Festiwal Teatral­ny Bez Granic

W dniach od 1 do 8 października teatrach i salach widowiskowych Cieszyna i Czeskiego Cieszyna odbędzie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatral­nego Bez Granic. W programie przedstawienia z Polski, Czech i Słowacji.

Będą to między innymi: Encyklopedia filmu akcji teatru Pod Palmovkou z Pragi – autorski spektakl Tomáša Dianiški – zwariowana komedia science fiction na tle współczesnej historii Czech; Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Doroty Masłowskiej w wykonaniu aktorów Studia G z Ostrawy (reż. Janusz Klimsza); Maj – słynny poemat Karela Hynka Máchy w fascynującej wizualnie inscenizacji Ivana Achera (teatr Ludus, Bratysława); prowokujące do dyskusji Jak nie zabiłem swojego ojca… Mateusza Pakuły (koprodukcja teatrów Łaźnia Nowa z Krakowa i im. Stefana Żeromskiego z Kielc, laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej); Juliusza Słowackiego Sen srebrny Salomei w reż. Piotra Cieplaka (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy – współtriumfator Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”). W magicznym plenerze cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego Teatr Biuro Podróży pokaże spektakl Kaspar.

Po raz pierwszy od wielu lat pojawi się w programie teatr tańca – ekstatyczne widowisko Romeos & Julias unplagued. Traumstadt (koprodukcja Polskiego Teatru Tańca z Poznania i kolektywu bodytalk z Münster).

Swoje prace zaprezentują również zespoły czeskocieszyńskiego teatru Těšínské divadlo. Scena Polska pokaże na festiwalu premierę Ballady dla bandyty (reż. Petr Kracik), z kolei lalkowa Bajka przedstawi widowisko dla dzieci Bylo nás pět. Propozycji dla najmłodszych jest więcej – to jeszcze spektakl Dášeňka według Karela Čapka (teatr Dokola z Taboru) i koncert zespołu Czereśnie, o tyle wyjątkowy, że grany w cieszyńskim zamku.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tychy: spotkanie wokół książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy"

5 października, w dniu 87 urodzin Václava Havla, teatr Dokola zaprezentuje mało znaną sztukę Havla Świnia, a pod tytułem Havel odnaleziony odbędzie się czytanie performatywne fragmentów Siły bezsilnego – odnalezionego niedawno reportażu Havla z jego pierwszego uwięzienia, wydanego po polsku w przekładzie Andrzeja S. Jagodzińskiego.

W muzycznym programie festiwalu oprócz Czereśni znalazł się też wspólny występ czeskiej wokalistki jazzowej Beaty Hlavenkovej i Oskar Töröka – renomowanego słowackiego trębacza – w malowniczej sali klubu PZKO (dawnej synagogi) w Czeskim Cieszynie. A na zamknięcie festiwalu w sali Domu Narodowego wystąpi Maja Kleszcz z koncertem Osiecka de luxe.

Atrakcją programu wystawowego tegorocznego Bez Granic festiwalu będzie wystawa 80 x Olbiński – jubileuszowa panorama twórczości Rafała Olbińskiego nie tylko w dziedzinie sztuki plakatu, przygotowana dla festiwalu przez Muzea Magicznego Realizmu z Cieszyna i Wisły (kurator: Sebastian Chachołek). Ponadto odbędzie się plenerowa wystawa polskiej fotografii teatralnej (laureaci konkursu organizowanego dorocznie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego). W czeskocieszyńskiej Galerii Půda – wystawa Maski (inspirowana teatrem i nie tylko), której kuratorem jest Ladislav Szpyrc, autor plakatu na tegoroczny festiwal.

Bohaterem spotkania z cyklu „Popołudnie Mistrza” będzie Jacek Głomb – twórca i dyrektor teatru w Legnicy. Tradycyjną nagrodę festiwalu „Złamany Szlaban” przyznaje między­naro­dowe jury, swoją nagrodę przyznaje też publiczność.

Szczegóły programu, zakup biletów i rezerwacja wejściówek za pomocą strony internetowej https://borderfestival.eu.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. Organi­zowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. W 1990 działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i Jakub Mátl z Czeskiego Cieszyna zainicjowali pierwszy festiwal (w całości poświęcony twórczości Václava Havla). Impreza pierwotnie nosiła nazwę “Na granicy”, która została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

Dej pozōr tyż:  Rybnik: Rusza świąteczny jarmark

Obecnie organizatorami festiwalu są wspólnie: cieszyński oddział Solidarność Polsko-Czesko-Słowackiej i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Člověk na hranici. Współ­organi­zatorami tegorocznej edycji są cieszyńskie instytucje: Teatr im. Adama Mickiewicza, Zamek Cieszyn, Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy, Muzeum Magicznego Realizmu Przykopa 25 oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Impreza jest finansowana z dotacji państwowych i samorządowych z obydwu krajów, z Funduszu Wyszehradzkiego oraz dzięki sponsorom prywatnym – szczegóły na stronie głównej https://borderfestival.eu.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza