Rybnik: prezentacja autobusów wodorowych

W sobotę, 30 września, zapraszamy Państwa na rybnicki rynek, gdzie zaprezentowany zostanie autobus wodorowy. Event pokazujący dokąd zmierza rybnicka komunikacja zaplanowany jest między godz. 10.00 a 12.00.

 

DLACZEGO WARTO PRZYJŚĆ? BĘDZIE WODÓRYSTYCZNIE!

W trakcie wydarzenia zaprezentujemy ekologiczny autobus wodorowy – jeden spośród 20 zakupionych przez Miasto Rybnik. To innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety zrównoważonej mobilności i myślenia przyszłościowego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Są to pojazdy zasilane wodorem, w którym ogniwo paliwowe wytwarza z wodoru energię elektryczną, która zasila silniki umieszczone w osiach. Skutkiem tego procesu jest para wodna, a więc pojazdy te są zeroemisyjne. Nowe autobusy pozwolą na osiągnięcie efektu ekologicznego, jakim jest zmniejszenie emisji CO2, ograniczenie emisji tlenków azotu oraz pyłów PM10  – mówi  Łukasz Kosobucki prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik

Podczas wydarzenia będzie można wejść do ośrodka autobusu i zobaczyć jego wnętrze, wraz z kabiną kierowcy. Unikalne cechy i zalety pojazdu zasilanego wodorem przedstawi obecny na miejscu ekspert. Po obejrzeniu pojazdu będzie można zrobić sobie fotografię z własnym napisem na wyświetlaczu autobusowym! Będą też atrakcje dodatkowe dla dzieci: malowanie twarzy i kolorowanki. Nie zabraknie pamiątkowych gadżetów.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

  • Data: Sobota, 30 września
  • Godzina: 10.00 – 12.00
  • Miejsce: Rynek w Rybniku

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ekologią, innowacjami i przyszłością transportu do udziału w tym wydarzeniu. Przyjdźcie i dołączcie do eksplorowania świata ekologicznego transportu i myślenia przyszłościowego. Razem możemy uczynić Rybnik miastem bardziej przyjaznym dla środowiska!

Dej pozōr tyż:  Tychy: Dwie dekady Atomówek

 

EKOLOGICZNA PRZYSZŁOŚĆ NA KOŁACH

Miasto Rybnik podpisało w marcu tego roku umowę z firmą PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. na dostawę 20 sztuk autobusów, które zaczną kursować w naszym mieście w październiku tego roku. Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w ogrzewanie wodne, wykorzystujące ciepło z układu chłodzenia układu napędowego i/lub pompy ciepła. Każdy pojazd pomieści min. 86 osób, z czego 32 na miejscach siedzących. Dla zwiększenia bezpieczeństwa na wyposażeniu pojazdów znajduje się defibrylator AED.

Ponadto autobusy mają porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, oświetlenie obszaru drzwi, wyświetlacze LED i LCD, automatyczne zapowiedzi, nagłośnienie, kasowniki, monitoring, system zliczania pasażerów, w kabinie kierowcy przewidziano alkomat oraz lodówkę. Zasięg na jednym tankowaniu wodorem określono na 300 km.

Tapicerka siedzeń ma wyszyte loga Miasta Rybnika. Pojazdy są w pełni niskopodłogowe, a podłoga pokryta jest wykładziną o fakturze paneli. Te autobusy to również wygoda kierowców, którzy mają do dyspozycji pełną kabinę, w której znajdą udogodnienia poprawiające bezpieczeństwo prowadzenia, takie jak lusterka w formie kamer, z których obraz przekazywany jest do ekranów w kabinie. Komfort pracy poprawia również kamera 360 stopni, dzięki czemu kierowca widzi obrys pojazdu.

Na zakup 20 szt. autobusów napędzanych wodorem Rybnik otrzymał dofinansowanie w wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej To dofinansowanie jest jednym z pięciu najwyższych w Polsce i drugim najwyższym w województwie śląskim, jakie zostały przyznane przez NFOŚiGW ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”. Warto dodać, że jeszcze w kwietniu br. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie do zakupu kolejnych autobusów wodorowych w ramach programu Zielony Transport Publiczny Faza III.

Dej pozōr tyż:  28. Gala wręczenia nagród HANYSY 2024

Co istotne, w Rybniku, przy ul. Budowlanych 6, powstaje ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów, której otwarcie planowane jest jesienią tego roku.

ROW 2.0. CZYLI WODOROWA PRZYSZŁOŚĆ RYBNIKA

Rybnik ma ambicje, by  być w czołówce i pokazywać główne trendy rozwojowe. Jesteśmy miastem, które staje na czele promowania nowej formy transportu, zmienia jakość komunikacji publicznej, stawia na nowoczesne rozwiązania. Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, wskazujące na  ekologiczne podejście w różnych aspektach życia. 20 autobusów wodorowych, które wyjadą na rybnickie drogi, to wyraz odpowiedzialnego myślenia o przyszłości. Inwestujemy w przyszłość, przekształcając ROW – Rybnicki Okręg Węglowy – w Rybnicki Okręg Wodorowy. Autobusami wodorowymi dajemy jasny sygnał, że ta technologia jest obecna w życiu i może być naszą przyszłością – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dodając, że technologie związane z wodorem ciągle się rozwijają, co prowadzi do bardziej wydajnych i konkurencyjnych rozwiązań. – To może sprawić, że wodór stanie się jeszcze atrakcyjniejszym źródłem energii w przyszłości, a ROW rozumiany jako Rybnicki Okręg Wodorowy daje wyjątkowe szanse, dobrą perspektywę i nowe możliwości specjalizacji.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza