Chorzów: Noc Muzeów w Muzeum Hutnictwa

Już w najbliższą sobotę 14 maja możemy wybierać aż z 40 wydarzeń odbywających się między godz. 17.00 a 23.00. Noc Muzeów 2022 w Chorzowie przybliży nam miasto z ognia i blasku. Odbędzie się aż w 6 lokalizacjach i tramwaju zamienionym z tej okazji na mobilną galerię.

Ogień, łuna, lśnienie, blask, poświata to hasła, wokół których zorganizowano poszczególne wydarzenia. Zobaczyć będzie można dwie premiery wystaw: wystawę „HUTY. Fotografia Viktora Máchy” – wybitnego czeskiego fotografa przemysłu oraz wystawę malarstwa „Mrok i ogień. Sztuka przemysłu”. Wziąć udział w licznych warsztatach. Zwiedzić czynną kuźnię, jak i kościół Ewangelicko-Augsburski im. Elżbiety. Wybrać się na spacery tematyczne śladami torów czynnych i nieczynnych, ekumenizmu i ekonomii oraz architektonicznych zabytków Chorzowa. Podczas wycieczki do Urzędu Miasta poznać historię znajdujących się tam witraży. Wejść do podziemi byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko, a w tramwaju odbyć nocny kurs ze sztuką.

Sprawdźcie Państwo jak hutniczy ogień i blask rozpromieni chorzowską Noc Muzeów.

Szczegóły: https://muzeumhutnictwa.pl/aktualnosci/noc-muzeow-w-chorzowie/

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  VIII edycja Konkursu Wiedzy o Regionie "Silesia Incognita"

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza