Chorzów: 2. urodziny “Królestwa Żelaza”

 • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaprasza na kilkudniowe świętowanie z okazji drugich urodzin.
 • Ponad 30 wydarzeń odbędzie się między 21 a 26 listopada br.
 • Na gości czekają trzy premiery – familijny spektakl, improwizowana komedia w wykonaniu IMPRO SILESIA
  i okazjonalna wystawa czasowa.
 • Z partnerami Muzeum zaprasza na wizyty w działających zakładach przemysłowych i opowieść o robotniczym życiu.
 • Dla rodzin z dziećmi zaplanowano również bezpłatne warsztaty i zwiedzanie w ślōnski godce.

Aby zmieścić w kalendarzu wszystkie urodzinowe atrakcje, Muzeum Hutnictwa zaprasza do świętowania niemal przez cały tydzień. W dniach 21-26 listopada br. zaplanowano ponad 30 wydarzeń. W programie przewidziano wydarzenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla pasjonatów hutnictwa oraz szeroko pojętej industrii.

Od wtorku do soboty Muzeum we współpracy z partnerami oferuje możliwość odwiedzenia miejsc na co dzień niedostępnych. Swoje drzwi dla pasjonatów przemysłu szeroko otworzą działające zakłady przemysłowe i podmioty historycznie związana z hutnictwem. W Chorzowie będą to Lofty Kościuszko,  kuźnia MINEC, ArcelorMittal Poland S.A Oddział Huta Królewska oraz ALSTOM, w Bytomiu, budynek siłowni KOKSOWNI BYTOM, w Rudzie Śląskiej – HUTA POKÓJ PROFILE, a także ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Świętochłowicach. Będzie to niezwykła okazja, aby przekonać się, że górnośląski przemysł tętni życiem. Jednocześnie ze względu na bieżącą działalność produkcyjną terminy wizyt i liczba wejściówek są mocno ograniczone, a ich dostępność maleje z każdą chwilą. Szczegóły znajdziemy na stronie internetowej Muzeum i w mediach społecznościowych.

Dej pozōr tyż:  Zaproszenie na kursy online dotyczące Śląska

Wisienką na urodzinowym torcie będą aż trzy premiery zaplanowane na 25 listopada (sobota): familijnego spektaklu Lufcika Na Korbkę „Ale ogień! Przetopek i tajemnica Królestwa Żelaza”, komedii w wykonaniu bardzo popularnego kolektywu IMPRO SILESIA pt. „Hutnicza Saga – spektakl improwizowany na gorąco” oraz najnowszej wystawy czasowej pt. „Sztuka wobec przemysłu”. Przygotowane dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland wystawa prezentuje wybrane dzieła sztuki z XIX do XX w. podejmujące temat przemysłu. W tym dniu nie zabraknie też bezpłatnych warsztatów dla rodzin z dziećmi, na których wykuć będzie można własne pamiątki, jak i przygotować torby
z hutniczymi elementami.

W ramach urodzinowej imprezy w środę 22.11 w chorzowskiej księgarni Dopełniacz odbędzie także spotkanie autorskie z Kamilem Iwanickim – autorem książki „Familoki”, którą swoim patronatem objęło Muzeum. Z kolei w niedzielę (26.11) po „Królestwie Żelaza” rodziny z dziećmi będą oprowadzać animatorzy w ślōnski godce, zaś po wystawie czasowej „Sztuka wobec przemysłu” historycy sztuki.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Muzeum to nie tylko stała oferta wystawiennicza i edukacyjna, ale również społeczność zgromadzona wokół wizji i wartości reprezentowanych przez instytucję. Od samego początku przyjęliśmy model działania oparty na dużej otwartości na głos społeczności lokalnej. Idziemy konsekwentnie tą drogą i urodzinowa impreza jest szczególną okazją, aby podziękować. W końcu urodziny spędza się z najbliższymi – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, prowadzona w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem telefonu 32 704 96 31, bilet lub bezpłatna wejściówka. Te dostępne są za pomocą internetowego systemu sprzedaży biletów bilety.muzeumhutnictwa.pl

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 26.05.2023

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza