Chorzów: 2. urodziny “Królestwa Żelaza”

 • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaprasza na kilkudniowe świętowanie z okazji drugich urodzin.
 • Ponad 30 wydarzeń odbędzie się między 21 a 26 listopada br.
 • Na gości czekają trzy premiery – familijny spektakl, improwizowana komedia w wykonaniu IMPRO SILESIA
  i okazjonalna wystawa czasowa.
 • Z partnerami Muzeum zaprasza na wizyty w działających zakładach przemysłowych i opowieść o robotniczym życiu.
 • Dla rodzin z dziećmi zaplanowano również bezpłatne warsztaty i zwiedzanie w ślōnski godce.

Aby zmieścić w kalendarzu wszystkie urodzinowe atrakcje, Muzeum Hutnictwa zaprasza do świętowania niemal przez cały tydzień. W dniach 21-26 listopada br. zaplanowano ponad 30 wydarzeń. W programie przewidziano wydarzenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla pasjonatów hutnictwa oraz szeroko pojętej industrii.

Od wtorku do soboty Muzeum we współpracy z partnerami oferuje możliwość odwiedzenia miejsc na co dzień niedostępnych. Swoje drzwi dla pasjonatów przemysłu szeroko otworzą działające zakłady przemysłowe i podmioty historycznie związana z hutnictwem. W Chorzowie będą to Lofty Kościuszko,  kuźnia MINEC, ArcelorMittal Poland S.A Oddział Huta Królewska oraz ALSTOM, w Bytomiu, budynek siłowni KOKSOWNI BYTOM, w Rudzie Śląskiej – HUTA POKÓJ PROFILE, a także ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Świętochłowicach. Będzie to niezwykła okazja, aby przekonać się, że górnośląski przemysł tętni życiem. Jednocześnie ze względu na bieżącą działalność produkcyjną terminy wizyt i liczba wejściówek są mocno ograniczone, a ich dostępność maleje z każdą chwilą. Szczegóły znajdziemy na stronie internetowej Muzeum i w mediach społecznościowych.

Wisienką na urodzinowym torcie będą aż trzy premiery zaplanowane na 25 listopada (sobota): familijnego spektaklu Lufcika Na Korbkę „Ale ogień! Przetopek i tajemnica Królestwa Żelaza”, komedii w wykonaniu bardzo popularnego kolektywu IMPRO SILESIA pt. „Hutnicza Saga – spektakl improwizowany na gorąco” oraz najnowszej wystawy czasowej pt. „Sztuka wobec przemysłu”. Przygotowane dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland wystawa prezentuje wybrane dzieła sztuki z XIX do XX w. podejmujące temat przemysłu. W tym dniu nie zabraknie też bezpłatnych warsztatów dla rodzin z dziećmi, na których wykuć będzie można własne pamiątki, jak i przygotować torby
z hutniczymi elementami.

Dej pozōr tyż:  "Odrzania" w Teatrze Śląskim

W ramach urodzinowej imprezy w środę 22.11 w chorzowskiej księgarni Dopełniacz odbędzie także spotkanie autorskie z Kamilem Iwanickim – autorem książki „Familoki”, którą swoim patronatem objęło Muzeum. Z kolei w niedzielę (26.11) po „Królestwie Żelaza” rodziny z dziećmi będą oprowadzać animatorzy w ślōnski godce, zaś po wystawie czasowej „Sztuka wobec przemysłu” historycy sztuki.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Muzeum to nie tylko stała oferta wystawiennicza i edukacyjna, ale również społeczność zgromadzona wokół wizji i wartości reprezentowanych przez instytucję. Od samego początku przyjęliśmy model działania oparty na dużej otwartości na głos społeczności lokalnej. Idziemy konsekwentnie tą drogą i urodzinowa impreza jest szczególną okazją, aby podziękować. W końcu urodziny spędza się z najbliższymi – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, prowadzona w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem telefonu 32 704 96 31, bilet lub bezpłatna wejściówka. Te dostępne są za pomocą internetowego systemu sprzedaży biletów bilety.muzeumhutnictwa.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza