Bytom: spacer archeologiczny szlakiem średniowiecznych nekropolii

Sezon spacerowy trwa! Tym razem Jarosław Święcicki z Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zaprasza na wędrówkę szlakiem średniowiecznych nekropolii miasta.

Spacerowicze w trakcie wędrówki poznają odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

– kto wzmocnił Bytom murami i wybudował zamek?

– w którym roku sprowadzono minorytów do Bytomia?

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

– kiedy i dlaczego podzielono księstwo bytomskie?

Spacer archeologicznego po Bytomiu, który odbędzie się w sobotę 30 lipca pozwoli odkryć mniej znane fakty z życia miasta. Przechadzka szlakiem średniowiecznych cmentarzy to kolejna wędrówka, organizowana przez pracowników Działu Archeologii MGB. Wcześniej spacerowicze mieli okazję odkryć tajemnice, które skrywają bytomski rynek i kościółek św. Ducha.

Sobotnia wędrówka rozpocznie się od kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz cmentarza mieszczan. Następnie spacerowicze udadzą się do kościoła św. Wojciecha (kiedyś św. Mikołaja) oraz na cmentarz, na którym spoczywają nie tylko zakonnicy. Kolejny przystanek to kościół św. Ducha oraz miejsce pochówku najuboższych mieszkańców miasta i okolicy.

Zakończenie tej wędrówki będzie zależało od samopoczucia spacerowiczów. Przy odpowiednim układzie sił, planowany jest jeszcze spacer na cmentarze ewangelickie przy ul. Wrocławskiej i ul. Kolejowej. Spacer jest biletowany. Bilet w cenie 2 zł do zakupu w kasie biletowej MGB.

kiedy? 30 lipca 2022 roku (sobota), godz. 12.30

prowadzi? Jarosław Święcicki

zbiórka? pl. Jana III Sobieskiego 2

wstęp? 2 zł

Dej pozōr tyż:  Marsz Autōnomije 2024

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza