Drzewa Wielkich ze Śląska
Aleksander Lubina
Drzewa Wielkich ze Śląska
Drzewa wielkich ze Śląska sadzili m.in. prof. Joanna Rostropowicz, prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, prof. Bogusław Bierwiaczonek, prof. Krzysztof Kafka, dr Agnieszka Bugno-Janik, dr Marek Janik, dr Sebastian Musioł, Małgorzata Andrzejewska, Andrzej Banasik z synami, Helena Bryś, Anna Ciszewska, Pejter Długosz, Sylwia Dudek, Ewa Kwaśniak. Agata, Aleksandra i Jacek Kwiatkowscy, Szymon Lubina, Urszula Nierada-Kwiatkowska, Mirosław Neinert, Gabriela Ochudlo, Sylwester Olbrich, Krzysztof Pardyla z żoną i synami, Ilona Pawlyta, Grzegorz Płonka, Irena i Ginter Pierończyk z wnuczka Magdą, Józef Porwoł, Grzegorz Stachak, Rudolf Steuer, Gabriela Szewiola, Bernadeta Szymik-Kozaczko z mężem Józefem, Agnieszka Wenzel. Regina Wieczorek i wielu przyjaciół, a wśród nich Dominika Dudek, Andrzej Gałażewski i Andrzej Jarczewski.
https://wachtyrz.eu/ligota-labedzka-725-sadzenie-drzew-wielkim-ze-slaska/
https://wachtyrz.eu/drzewa-wielkich-ze-slaska/
https://wachtyrz.eu/?s=Drzewa+wielkich+ze+%C5%9Bl%C4%85ska
https://wachtyrz.eu/sadzenie-drzew-w-ligocie-labedzkiej-pejter-dlugosz/
https://wachtyrz.eu/sadzenie-drzew-w-ligocie-labedzkiej-ginter-pieronczyk/
Wśród drzew Wielkich ze Śląska rośnie także drzewo Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, które to drzewo trafi na festiwal Gorczyckiego za sprawą pani Justyny Dziumy. To następstwo projektu jej Chórtowni współfinansowanego przez Fundacje Współpracy Polsko-Niemieckiej, miasta Bytom i Gliwice, Szkołę Języków Obcych BRITAM oraz Klub Twórców Górnośląskich KARASOL.
Pani Justynie Dziumie gratulujemy jakości i konsekwencji. To godne podziwu i naśladowania.
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (Gorczyca), ksiądz, kompozytor, nauczyciel, dobroczyńca, urodzony w rodzinie kmieci (wolnych chłopów) Anny i Adama Gorczyców ok. 1665, krótko po zakończeniu najstraszniejszej wojny w dziejach Europy, w ówcześnie habsburskim Rosenbergku należącym do diecezji krakowskiej – obecnie to Rozbark, dzielnica górnośląskiego Bytomia.
Kompozytor nazywany jest polskim Händlem ze względu na dalekie podobieństwo jego dzieł do podniosłych finałów oratoriów Georga Friedricha Händla. Współczesnymi Gorczyckiego byli m.in. J.S. Bach 1685-1750, G.Fr. Händel, A. Vivaldi i F. Couperin.
G.G. Gorczycki był autorytetem teologiczny, egzaminatorem seminaryjnym, kanonikiem kolegiaty w Skalbmierzu i proboszcza w kościele Miłosierdzia Bożego na podwawelskim Smoleńsku, gdzie prawdopodobnie został pochowany. Po śmierci ksiądz uczczony został tablicą w Katedrze Wawelskiej jako Gemma Sacerdotum – klejnot kapłaństwa.
Uczył się w szkole parafialnej, studiował w Krakowie, Pradze, Wiedniu i być może w Rzymie.
Po wojnach północnej, sukcesyjnej i siedmioletniej w czasie obowiązującej w pomorskim Chełmnie wolności religijnej nauczał retoryki i poezji w prowadzonej przez misjonarzy Akademii Chełmińskiej, a w tamtejszym kościele archiprezbiterialnym prowadził kapelę.
Po powrocie do Krakowa opiekował się skazańcami uwięzionym w basztach Wawelu.
Zmarł w Krakowie w roku 1734 za panowania króla Augusta III.
Grzegorz Gerwazy Gorczycki komponował muzykę religijną, kompozycje podpisywał pełnym nazwiskiem lub oznaczał inicjałami G. G. G. w incypicie głosu basowego lub. Rękopisy i kopie zachowały się w Archiwum Kapituły Katedry na Wawelu. Pewne jest autorstwo 46 dzieł, w tym Completorium i Conductus funebris, które odnaleziono w archiwum poreformackiego kościoła parafialnego w Rakowie Opatowskim po II Wojnie Światowej. Kompozytorowi przypisuje się dalszych 35 kompozycji, a pośród nich są Missa Conceptionis B. V. M. – sopran, alt, tenor, bas:
-
- Kyrie eleison
- Gloria
- Sanctus
- Agnus Dei
oraz wyjątkowy Polonez balowy – skrzypce.
A tu o festiwalu:
W pierwszy weekend września zapraszamy Was do Gliwic, do Chóru, który przygotuje i wykona Completorium i Laetatus sum Gorczyckiego w Bytomiu w parafii urodzenia Gorczyckiego i w Gliwicach, czyli mieście rodzinnym Chórtowni.
Skąd ten pomysł?
W Europie Zachodniej już dawno organizuje się chóry warsztatowe wykonujące wielkie dzieła muzyki klasycznej: Brahmsa, Verdiego, Mozarta, Haendla, Bacha i innych mistrzów. Warsztaty te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród wykonawców – chórzystów, jak i publiczności, która jest odbiorcą przygotowywanych koncertów. W Polsce ten sposób animacji ruchu chóralnego nie ma jeszcze takiego rozmachu, ale naszym zdaniem istnieje duża potrzeba organizacji tego typu wydarzeń.
Co to będzie?
Warsztatowy Chór Chórtowni podczas 2 dni prób przygotuje Completorium oraz Laetatus sum Gorczyckiego. Oba te utwory są ważnymi dziełami, ale rzadko wykonywanymi przez chóry amatorskie ze względu na stopień trudności oraz potrzebę zatrudnienia zespołu instrumentalnego i czworga solistów. Jednak bardzo wielu indywidualnych śpiewaków chóralnych wyraża swoją chęć wykonania tych utworów. Na warsztaty została również wybrana średniowieczna pieśń Bogurodzica w opracowaniu napisanym na specjalne zamówienie kompozytorskie Chórtowni. Będzie to prapremiera tego utworu – nie był on jeszcze wykonywany publicznie na żywo (jedynie nagrany w ramach Wirtualnego Chóru Chórtowni).
Warsztaty wokalne i próby tutti
Warsztaty odbędą się w Gliwicach.
Pod kątem wokalnym na próbach sekcyjnych warsztaty poprowadzą fantastyczni wokaliści i wykładowcy techniki wokalnej: Barbara Tritt, Damian Suchożebrski, Magdalena Nogańska i Bartosz Gorzkowski. Przewidujemy poranne próby sekcyjne w głosach żeńskich i męskich. Podczas warsztatów będą wykonywane ćwiczenia poprawiające emisję głosu i wyrównujące brzmienie chóru. Będzie także możliwość umówienia się na indywidualne lekcje emisji. Próby tutti i koncerty poprowadzi Łukasz Łoboda.
Uczestnicy zobowiązani są do samodzielnego opanowania swoich partii głosowych, na warsztatach będzie tylko doskonalenie warsztatu wokalnego oraz praca nad interpretacją utworu. Materiały edukacyjne w postaci nut oraz samouczków głosowych są dostępne pod adresem https://drive.google.com/drive/folders/1dY2I4LxYVCTc6dvP-Ta4TjdtW0u-GT7R?usp=drive_link
Koncerty
W ramach projektu odbędą się dwa koncerty: pierwszy z nich 2 września 2023 w kościele św. Jacka w Bytomiu-Rozbarku, w parafii, w której w 1665 roku urodził się Gorczycki. Będzie to koncert towarzyszący 18. Międzynarodowemu Festiwalowi Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który odbywa się od 2006 roku i ma na celu propagowanie muzyki klasycznej ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego tego kompozytora. Drugi odbędzie się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach w niedzielę dnia 3 września 2023 o godzinie 16:00.
Program koncertów:
- Chór: Anonim, opr. Małgorzata Kalinowska-Przybylska, Bogurodzica
- Chór i zespół instrumentalny: Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Laetatus sum
- Bartosz Gorzkowski – J.S.Bach, aria tenorowa Deposuit potentes” z “Magnificat”
- Daniel Oktawian Piotrowski – G.F.Haendel, „Sweet Rose and Lily” – aria Didymuda z oratorium „Theodora”
- Daniel Oktawian Piotrowski – „Place danger around me” aria Othniela z oratorium „Joshua”
- Damian Suchożebrski – J.S.Bach – aria basowa “Grosser Herr und starker König” z “Weihnachts-Oratorium”
- Barbara Tritt – G.F.Handel – aria sopranowa “Rejoice greatly” z oratorium “Mesjasz”
- Chór, zespół instrumentalny i soliści: Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Completorium
Wstęp na oba koncerty będzie bezpłatny, spodziewamy się licznego udziału mieszkańców Gliwic i Bytomia oraz miłośników twórczości Gorczyckiego z innych regionów, w tym zza granicy.
Kto może wziąć udział w Warsztatowym Chórze Chórtowni?
Wszystkie osoby, które mogą samodzielnie opanować repertuar, chciałyby doskonalić swoje umiejętności wokalne na warsztatach a następnie uczestniczyć w koncertowych wykonaniach dzieł Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zapraszamy do składania zgłoszeń.
Przewidujemy tylko 40 miejsc w chórze, po 10 w każdym głosie. Przy dużym zainteresowaniu projektem, o przyjęciu do Chóru decydować będzie, po pozytywnej ocenie artystycznej kandydata, kolejność zgłoszeń.
Do 10 sierpnia 2023 prowadzimy zapisy przez formularz kontaktowy dostępny pod adresem https://forms.gle/CcUutRN49oNEkbQW8
Ze względu na bardzo duże koszty przedsięwzięcia udział w projekcie jest odpłatny i wynosi 300zł od osoby (dzięki Anonimowemu Darczyńcy możemy obniżyć cenę z 380zł). W wyjątkowych przypadkach na wniosek Uczestnika możliwa jest zniżka. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie pod adresem https://docs.google.com/document/d/1f_Sc-WtaJgg6bTNHaaIReTkT4OxqF6P3KWvEksXjEJ4/edit
W składzie chóru przewidujemy również osoby z Niemiec – ich udział będzie sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Harmonogram
Próby we czwartek i piątek odbędą się w centrum Gliwic, w budynku MDK/Victorii przy ul. Barlickiego 3 w Gliwicach.
Czwartek 31.08
10:00 -14:00 – próba dzielona (głosy żeńskie z Barbarą Tritt i Magdaleną Nogańską, głosy męskie z Damianem Suchożebrskim i Bartoszem Gorzkowskim).
17:30 – 20:30 – próba tutti (z Łukaszem Łobodą, solistami i zespołem instrumentalnym)
Piątek 1.09
10:00 -14:00 – jak we czwartek
17:30 – 20:30 – jak we czwartek
Sobota
10:00 – 13:00 – próba tutti – miejsce do uzgodnienia
Próba akustyczna w Bytomiu do uzgodnienia.
ok. 19:00 Koncert w kościele Św. Jacka w Bytomiu
Niedziela
16:00 – koncert w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach
Zespół organizacyjny
Justyna Dziuma. Założycielka i fundatorka Fundacji Chórtownia, z amatorskim ruchem chóralnym związana od 1991 roku. Współzałożycielka Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz Chóru Mieszanego Klaster z Zabrza. Inicjatorka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych projektów chóralnych.
prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. Dyrygentka i współzałożycielka Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej, wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie pełni funkcję kierownika chóru Opery Śląskiej, AZM Pol.Śl, a także dyryguje Chórem Katedralnym przy parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Gliwicach.
Adam Wesołowski. Jest kompozytorem, dyrygentem, pianistą, teoretykiem muzyki i managerem kultury. Adam Wesołowski jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach. Adam Wesołowski jest Dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.
Jan Baytel. Muzyk – flecista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina. W czasie swojej aktywności zawodowej solista Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Warszawskiej Opery Kameralnej, wielu zespołów studyjnych realizujących nagrania muzyki filmowej; Dyrektor Manager Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie; długoletni członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków; członek Komitetu Wykonawczego FIM (Międzynarodowa Federacja Muzyków); członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury; członek Rady Programowej Radia Katowice. Obecnie zaangażowany w realizację projektów promujących upowszechnianie muzycznej sztuki wykonawczej.
Agnieszka Linette-Bajsarowicz – Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo związana z kulturą i mediami (Radio S Poznań, Radio SuperFM, Telewizja Poznań) oraz organizacją życia koncertowego (Piwnica Farna “Pod Blaszanym Kurem”- Poznań, Stowarzyszenie Kulturalne “Pod Blaszanym Kurem” – Gliwice). Była i aktualna chórzystka (Chór Dziewczęcy “Skowronki:”, Chór Mieszany “Polihymnia”, obecnie Chór Mieszany “Klaster”).
Katarzyna Opielka. Ukończyła studia w Marburgu w Niemczech na kierunkach: socjologia, niemiecki, politologia, oraz na AWF-ie w Poznaniu, Turystyka i Rekreacja. Od 2015 r. do 2020 r. pracowała dla Muzeum w Gliwicach jako specjalistka ds. realizacji projektów oraz p.o kierowniczka w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich współtworząc i koordynując projekty edukacyjne, wystawiennicze oraz wydawnicze. Od 2020 r. prowadzi własną działalność gospodarczą Kulturopracownia.
Aleksander Lubina. Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.
Gent Lazri. Twórca Międzynarodowej Akademii Sztuki Chóralnej Choralspace w Berlinie, długoletni pracownik Interkultur w dziale zajmującym się sieciowaniem chórów, wydawca we Who is Who in Choral Music.
Kristine Sheroyan. Dyrygentka chóralna, absolwentka konserwatorium w Erywaniu. Prezeska Stowarzyszenia Ormiańskich Dyrygentów Chóralnych. Długoletnia współpracowniczka fundacji Chórtownia, obecnie pracująca w Choralspace Berlin.
Podziękowania
Partnerami projektu są:
- CHORALSPACE – Academy of Choral Arts, Berlin
- Stowarzyszenie Gorczycki.pl
- Stowarzyszenie Schola Cantorum Posnaniensis
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
- Stowarzyszenie Kulturalne „Pod Blaszanym Kurem”
- Klub Twórców Górnośląskich „Karasol” https://www.youtube.com/channel/UC5Qpc-jn5uba2fc5EoscPDw