Na Załężu o “Paternoster” Honoraty Faber
Aleksander Lubina
25 kwietnia 2023 w ramach Klubu Twórców Górnośląskich spotkaliśmy się w Załężu, żeby porozmawiać o świadectwach dawanych w osobistych książkach.
Zrobiliśmy to na przykładzie Paternostra autorstwa Honoraty Faber:
– przedstawiliśmy nagrania audio ze wspomnieniami autorki spisane przez redaktora książki;
– przedstawiliśmy filmiki ze spisanymi opowieściami;
– zaprezentowaliśmy tablice ze zdjęciami, na których są ludzie opisani w książce – Honorata Faber opowiadała rodzinne dzieje redaktorowi, patrząc na te zdjęcia z familijnego albumu.
Staraliśmy się przekonać panie z Załęża, że można podobną książkę zredagować w Załężu podczas spotkań seniorów. Osobiste historie ilustrowane zdjęciami są świadectwami czasu i piękną pamiątką dla wnuków – żeby wiedzieli i pamiętali. Przy pracach będą pomocni pani Sonia Glinka i pan Ginter Pierończyk, który po kursie pisania u pani Mart Fox, będąc po siedemdziesiątce, napisał Kleofas w życiorys wpisany, Meandry sportu załęskiego, Asty kasztana, Synka z Familoka i Plecionkę – książek adaptowanych scenicznie i wielokrotnie nagradzanych w całości oraz we fragmentach.
Mówiliśmy o tym, że niezmiernie ważne są spotkania i rozmowy. Przywołałem przykład J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa spotykających się latami w Orle i Dziecku, a potem w Baranku i Fladze, gdzie czytali sobie fragmenty swych książek i prowadzili naukowe dysputy. Losy irlandzkiego pisarza stulecia oraz angielskiego teologa można śledzić w filmach Tolkien (2019) oraz Cienista dolina (1993). Piękne filmy!
My nagramy filmiki i umieścimy na youtubie.
Było sporo zdziwienia, że to takie proste… i pracochłonne
Zdumienie wywołał przedstawiony jakże potrzebny przekład Hobbita na język śląski oraz podanie do wiadomości, że Kubuś Puchatek, Alicja w Krainie Czarów, Opowieść wigilijna, Mały Książę są arcydziełami literatury i także zostały przetłumaczone na język śląski przez młodego jeszcze Grzegorza Kulika i wydane przez niestarego Pejtra Długosza w Silesii Progress.
Gościła nas Sonia Glinka, radna dzielnicy Załęże.
Pieniądze zebrane za książki i nalewki wspomogą fundusz przeznaczony na beboka Zeflika Janji, głównej postaci załęsko-katowickiej powieści Arnolda Ulitza Wielki Janja.
Projekt załęskiego beboka nieodpłatnie sporządził Grzegorz Chudy – dobry przyjaciel z Nikiszowca.