Złote Maski 2020 przyznane

Z dziesięciu Złotych Masek przyznanych podczas uroczystej gali aż 4 trafiły do rąk twórców z Teatru Śląskiego. Dwie statuetki przyznano za najlepsze role dramatyczne: jedną odbierała Aleksandra Przybył, młoda aktorka, za kreację głównej bohaterki w spektaklu „Rosemary”, drugą przyznano Dariuszowi Chojnackiemu, za rolę Wilq’a w spektaklu „Wilq Superbohater”. W tym ostatnim przedstawieniu doceniono także scenografią i kostiumy i Złotą Maskę otrzymał duet Iga Słupska i Szymon Szewczyk (nagroda przyznana została także za ich pracę przy spektaklu w Teatrze Zagłębia „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka). Podczas finału gali ogłoszono tradycyjnie laureata w kategorii Najlepszy Spektakl Roku i tu, kolejny rok z rzędu, Złota Maska trafia do Teatru Śląskiego, tym razem za przedstawienie „Rosemary” na Scenie Kameralnej w reżyserii Wojciecha Farugi. Podczas wieczoru wyróżnienie odebrał także Adam Baumann, nasz aktor, w tym roku doceniony za całokształt swojej twórczości nagrodą im. Leny Starke przyznawaną przez katowicki oddział ZASP.

Tegoroczna gala miała swoją 52. edycję. Nagroda ma długą tradycję, od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Współuczestnictwo mediów w przyznawaniu Złotych Masek polega na ufundowaniu nagrody, wydelegowaniu przedstawicieli do składu komisji oceniającej spektakle, a także na popularyzacji dorobku nominowanych i laureatów Złotych Masek. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z przedstawicieli fundatorów. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.

Dej pozōr tyż:  Tauron Nowa Muzyka 2025 - starcie gigantów z debiutantami

Laureaci nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2019:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

  • „ROSEMARY” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

  • „ŁYSEK Z POKŁADU IDY” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

  • ALEKSANDRA PRZYBYŁ za rolę Rose w spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

  • DARIUSZ CHOJNACKI za rolę Wilq’a w spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

  • MICHAŁ SKIBA za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

  • KAMIL FRANCZAK za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

  • JADWIGA GRYGIERCZYK za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria REŻYSERIA

  • JUSTYNA ŁAGOWSKA za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria SCENOGRAFIA

  • IGA SŁUPSKA i SZYMON SZEWCZYK za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbphater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Dej pozōr tyż:  Jubileuszowa Śląska Rzecz wybrana! Wybór nie był łatwy

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

  • KAROL NEPELSKI za muzykę do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
  • MIROSŁAW NEINERT wraz z TEATREM KOREZ za 30 lat działalności artystycznej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY – NIE PRZYZNANO

 

Źródło i fotografia: materiały Teatru Śląskiego

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza