„Życie w średniowiecznym Bytomiu”

„Życie w średniowiecznym Bytomiu” – prelekcje, warsztaty i inne atrakcje w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii  w sobotę 19.10.2024

Rycerze u miasta bram! Pisanie gęsim piórem, wykop archeologiczny i wykopaliska, średniowieczne obozowisko i pokaz walk rycerskich, warsztaty lepienia z gliny, gry i zabawy z epoki. Życie w średniowiecznym Bytomiu to motyw przewodni Międzynarodowego Dnia Archeologii. Szereg warsztatów w ramach wydarzenia odbędzie się 19 października br. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.  Swoisty wehikuł czasu, dzięki któremu uczestnicy zajęć będą mogli poczuć na chwilę atmosferę średniowiecznego Bytomia powstaje we współpracy z grupą rekonstrukcji historycznej Chorągiew Ziemi Górnośląskiej i Oddziałem Górnośląskim Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Sobotnie październikowe popołudnie będzie obfitowało w liczne zajęcia kreatywne dla wielopokoleniowych rodzin. Wśród oferowanych warsztatów każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można np. zajrzeć do pracowni iluminatora, czyli kogoś, kto na średniowieczne manuskrypty nanosił proste, ozdobne ilustracje, zwane iluminacjami. Przygotowaliśmy gotowe wzory, ale liczymy na kreatywność uczestników zajęć.  Mało tego, aby poczuć się jak skryba, będziemy pisać gęsim piórem na czerpanym papierze. Spodziewam się, że dla wielu to będzie nie lada wyzwanie – mówi Beata Badura, kierownik Działu Archeologii MGB.

Podczas warsztatów organizowanych przez Dział Archeologii MGB ogromną popularnością cieszy się wykop, dzięki któremu można przekonać się jak w terenie pracują archeolodzy. Jest więc okazja, żeby wejść do wykopu z łopatą, pędzelkiem, miarką i  poczuć się prawdziwy Indiana Jones jak prawdziwy archeolog. Na terenie muzealnego ogrodu powstanie obozowisko, w którym będzie możliwość wzięcia udział w grach i średniowiecznych zabawach. W tym miejscu także rycerze skrzyżują miecze czyli odbędzie się pokaz walk średniowiecznych wojów. Uczestnicy też będę mogli spróbować swoich sił w tym arcytrudnym rzemiośle rycerskim – zachęca Beata Badura.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Gostyń: wernisaż Bogusława Jasioka „Fotosegmenty”.

Goście Muzeum Górnośląskiego będą mogli także spróbować swoich sił w jednej z dziedzin średniowiecznego rzemiosła. Zajęcia w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii stwarzają sposobność do zanurzenia rąk w miękkiej glinie i stworzenia  z niej unikatowych przedmiotów. Co powstanie z gliny? Zabawki, naczynia? Tu ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia – mówi Beata Badura.

Muzeum Górnośląskie zaprasza dużych i małych na zajęcia w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii w sobotę 19 października w godzinach 12.30-15.30.

Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Oddział Górnośląski SNAP

Współpraca: Chorągiew Ziemi Górnośląskiej
Czas: 19 października 2024 (sobota), godz. 12.30–15.30

Miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34
Wstęp: finansowany przez Oddział Górnośląski SNAP

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „„Życie w średniowiecznym Bytomiu”

  • 12 paździyrnika 2024 ô 14:54
    Permalink

    Zdjęcie z zamku w Toszku.

    Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza