Znajdź swojego Ślązaka
Znajdź swojego Ślązaka w wyborach do parlamentu
Jesteśmy na finiszu kampanii wyborczej decydującej o przyszłości Polski, jak i naszego Hajmatu - Śląska, z tego też powodu zadałem pytania kandydatom z różnych komitetów których jednak łączy deklarowana narodowość śląska.
Na pytania odpowiedzieli kandydaci z czterech komitetów wyborczych:
- Tomasz Słupik - Koalicja Obywatelska, Sejm okręg 31-Tomasz Brzezina - Konfederacja, Nowa Nadzieja, Sejm okręg 31
- Maciej Kopiec - Nowa Lewica, Senat okręg 80
- Kasper Piechatzek - Nowa Lewica, Sejm okręg 29
- Michał Gramatyka - Trzecia Droga Polska 2050, Sejm okręg 31
- Monika Rosa - Koalicja Obywatelska Nowoczesna, Sejm okręg 31
Wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że popierają uznanie zarówno języka jak i śląskiej tożsamości etnicznej oraz zamierzają przekonywać do sprawy śląskiej nawet najbardziej niechętnych członków swoich partii. Jeżeli chodzi jednak o klimat w partii zaczęły pojawiać się różnice, Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga mają wpisane do programu te kwestie, więc jak powiedział Kasper Piechatzek – głosując przeciwko, złamaliby obietnice dane wyborcom, a lewica danego słowa nie łamie, ponadto straciliby zaufanie swoich śląskich wyborców. Dodatkowo Tomasz Słupik z Koalicji Obywatelskiej oraz Maciej Kopiec z Nowej Lewicy zadeklarowali, że uznanie Ślązaków jak i naszego języka jest to sprawa praw człowieka oraz kwestia gdzie sami liderzy ich partii dawali gwarancje przez co będą zabiegać o obowiązywanie w tych głosowaniach dyscypliny partyjnej. Tomasz Brzezina z Konfederacji podkreślił, że w zależności od tego kto wejdzie z list konfederacji do sejmu będzie łatwiej lub trudniej przekonać członków swojego klubu. Najprawdopodobniej chodzi mu o rywalizację na listach konfederacji między narodowcami którym przeszkadzał nawet język śląski w Kauflandzie, a właśnie kandydatami wolnościowej Nowej Nadziei.
Zapytałem również o kwestię równie kontrowersyjną jak ważną, a mianowicie o Obóz Zgoda i zbrodnie powojennego państwa polskiego na Ślązakach. Kandydaci z listy Konfederacji oraz Koalicji Obywatelskiej zgodzili się co do tego, że państwo polskie musi rozliczyć się z tym tematem.
Kandydat Trzeciej Drogi podkreśla, iż rozliczałby osoby winne a nie „państwo” jako takie oraz w miarę możliwości zadośćuczynienie za szkody.
"Popieram mówienie o prawdzie historycznej, popieram szerzenie wiedzy o Tragedii Górnośląskiej. Przy całej stanowczości o polskim współudziale w eksterminacji Ślązaków, jestem zwolennikiem myślenia o przyszłości i kultywowaniu naszych tradycji. Ciekawym pomysłem byłby na przykład rządowy program ratowania śląskich nieruchomości od zagłady, obca mi jest natomiast retoryka reparacyjna. Wolę mniej kontrowersyjne i skuteczniejsze programy, które realnie pomogą ratować śląskie dziedzictwo" - mówi Poseł Kopiec
Kandydat Lewicy Kasper Piechatzek wypowiedział się w podobnym tonie - w jego opinii należy działać na rzecz pamięci, a nie ścigać sprawców, którzy już nie żyją.
Barbara Dziuk jedna z bardziej znanych śląskich osobowości politycznych, kandydatka PiS do Sejmu – niestety nie odpowiedziała na zadane pytania.
Autor: Tomasz Świerczek