Uczeń ma prawo. Ruszyła strona internetowa podsumowująca projekt edukacyjny CSW Kronika

„Szkoła jest zepsuta, jesteśmy nieszczęśliwi, nikogo nie interesuje nasza opinia” – to tylko kilka wypowiedzi młodych ludzi, jakie usłyszeliśmy w ostatnim czasie. Dzięki stronie www.mamyprawa.kronika.org.pl dowiecie się, jak widzą szkołę uczniowie i uczennice, usłyszycie też głos nauczyciela piszącego o potencjale obywatelskiego nieposłuszeństwa i weźmiecie udział w warsztatach DIY.

 60 proc. uczniów deklaruje, że nie lubi chodzić do szkoły. 75 proc. czuje się przeciążonych obowiązkami. Mniej więcej tyle samo zetknęło się w szkole z przemocą, z czego ponad 40 proc. doświadczyło jej bezpośrednio. To tylko kilka danych pochodzących z raportu „Młodzi o szkole” przygotowanego przez Stowarzyszenie dO!PAmina Lab (Anna Cieplak, Anna Dęboń, Elżbieta Nowak, Robert Strzała) z Dąbrowy Górniczej, którego fragmenty publikujemy na nowo otwartej stronie www.mamyprawa.kronika.org.pl. Raport jest zbiorem danych pozyskanych od młodych osób za pośrednictwem anonimowej ankiety.

Strona stanowi podsumowanie projektu edukacyjnego „Nic nie wiem, wszystko czuję” realizowanego przez bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w partnerstwie ze śląskimi szkołami, Uniwersytetem Śląskim i we współpracy ze stowarzyszeniem dO!PAmina Lab. „Nic nie wiem, wszystko czuję” to rozpoczęty wiosną tego roku cykl warsztatów adresowany do młodzieży i edukatorów/ek, w ramach którego wspólnie zastanawialiśmy się, czy szkoła marzeń jest możliwa.

Podczas warsztatów młodzi uczestnicy i uczestniczki projektu wspólnie z cenionymi artystami i artystkami stworzyli utopijne 5 obszarów edukacji, nawiązując do 5 dni szkolnego tygodnia. Te obszary oparte są na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do wyrażania emocji, do szacunku, do zdobywania użytecznej wiedzy, rozwijania własnych pasji i czerpania radości z własnego rozwoju – psychicznego, fizycznego i społecznego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Gostyń: Sylwia Lipina – Śląsk w moich oczach

Dzięki stronie www.mamyprawa.kronika.org.pl można nie tylko zapoznać się z opisami warsztatów, ale również zorganizować je sobie samemu.  Artystki i artyści biorący udział w projekcie (Maciej Cholewa, Dorota Hadrian, Dominika Malska, Gary Marshall-Stevens, Sylwester Piechura) proponują związane z tematyką warsztatów działania DIY (zrób to sam_).

 

Na stronie można również przeczytać obszerny tekst „Nie czas odchodzić. O potencjalne (edukacyjnym) obywatelskiego nieposłuszeństwa” autorstwa literaturoznawcy i polonisty Krystiana Korytko.

Strona przeznaczona jest dla młodzieży szkolnej, kadry pedagogicznej, rodziców, a także wszystkich osób zainteresowanych działaniem na rzecz pozytywnych zmian w placówkach oświatowych.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

2 kōmyntŏrze ô „Uczeń ma prawo. Ruszyła strona internetowa podsumowująca projekt edukacyjny CSW Kronika

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza