Tychy: zaproszenie na kolejną “Mozaikę górnośląską”
Gośćmi kolejnej odsłony cyklu „Mozaika górnośląska” będą Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski, autorzy książki „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”, wydanej w kwietniu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.
Wrażliwy, wykształcony, uważny – Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców.
Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób.
Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa?
Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. „Ptaki krzyczą nieustannie” to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.
„Wstrząsająca i ważna książka. Autorzy rzucają światło na życie i pracę znanego ornitologa Günthera Niethammera. Ceniony naukowiec bez wahania i bez zastrzeżeń daje się wciągnąć w narodowosocjalistyczny aparat terroru, gotowy jest nawet służyć jako strażnik w Auschwitz, gdzie jak gdyby nigdy nic kontynuuje badania ornitologiczne. Nie był przy tym odosobnionym przypadkiem – podobnie jak on postąpiło wielu niemieckich i austriackich badaczy.”
Martin Pollack
Beata Dżon-Ozimek – publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Przez osiem lat pracowała jako korespondentka z Austrii. Współpracuje z tygodnikami „Przegląd” i „Angora”, publikowała także m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Focusie Historia”. Autorka przekładu autobiograficznej książki Krystyny Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku”, za który otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa. Na podstawie losów Chiger powstał nominowany do Oscara film Agnieszki Holland „W ciemności”.
Michał Olszewski (ur. 1977) – pisarz, reporter, publicysta. Autor m.in. książek „#Upał”, „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech” i „Zapiski na biletach”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży „Najlepsze buty na świecie”. Redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”. W wolnych chwilach ogląda ptaki.
Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autorów.
data: 12 maja 2023 (piątek), godz. 18.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
goście: Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski
prowadzi: Agata Berger-Połomska
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny