Tychy: Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku“ – pochodzącym z Gliwic autorem sensacji na rynku wydawniczym, podwójnym laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 (także Nike Czytelników) najważniejszej polskiej nagrody literackiej. To pierwsze, nie tylko na Śląsku, spotkanie z autorem, po ogłoszeniu wyników konkursu. Książka została wydana we wrześniu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Sam autor tak pisze o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”:

 „Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie <<Rotę>>, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na <<delegacjach>> w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących <<nieistniejącą>> narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.”

Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

 

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Zbigniew Rokita – urodzony w 1989 roku reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wieloletni sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Autor książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu) oraz książki „Kajś”, za którą otrzymał podwójną Nagrodę Literacką Nike 2021 (jury oraz czytelników) i która otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i nagrody Ambasador Nowej Europy. Pochodzi z  Gliwic.

data: 28 października 2021 (czwartek), godz. 18.00
miejsce:
Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7, Tychy
gość: Zbigniew Rokita
prowadzi:
Anna Dudzińska
zapisy (liczba uczestników ograniczona): 87 450 212 (także SMSem), a.woszczynska@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/spotkanie-ze-zbigniewem-rokita-autorem-kajs/
opracowanie i kontakt:
Agnieszka Woszczyńska
kierownik Działu Edukacji i Promocji
tel. 32 327 18 21 wew. 25
tel. kom. 880 756 789
mail: a.woszczynska@muzeum.tychy.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza