Tychy: Rusza „Silesia Incognita” 2021

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje piątą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencjipojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prezentacji poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska czekamy do 12 marca 2021 roku.

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

 Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prezentacji poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorów 30 najwyżej ocenionych prezentacji – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 7 maja 2021 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

Dej pozōr tyż:  Gostyń: Sylwia Lipina – Śląsk w moich oczach

Już drugi raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli! Na pozostałych finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

termin przyjmowania zgłoszeń: do 12 marca 2021

ogłoszenie wyników pierwszego etapu: 26 marca 2021

finał i wręczenie nagród: 7 maja 2021

 

więcej o konkursie: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2021/

regulamin: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2021/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_regulamin.pdf

materiały pomocnicze: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2021/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2021_materialy_pomocnicze.pdf

informacje:
Anna Kura (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl
Marcin Melon (Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)

e-mail: marcinmelon1979@gmail.com

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

patron honorowy:
Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Tychy: Rusza „Silesia Incognita” 2021

  • 14 lutego 2021 ô 11:18
    Permalink

    Drogi Panie Marcinie, życzę powodzenia. Praca z dziećmi i młodzieżą ma sens.

    Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza