Tychy: finał 7. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”

To już siódma edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. Zwyciężczynie i zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, Posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencjipojadą do Parlamentu Europejskiego. Kto dzięki swojej wiedzy o Śląsku wygra tę wyjątkową nagrodę? O tym przekonamy się 3 czerwca 2023 roku, o godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu, oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach, na Stadionie Miejskim w Tychach.

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów i uczennic związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy uczennice i uczniów starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Najwyżej ocenione prace konkursowe poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”). Czwarty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tychy: Zaprojektuje czapki frygijskie na IO

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje, których wyniki poznaliśmy 5 maja 2023 roku, polegały na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. prezentacji, filmu, reportażu, fotoreportażu lub miniprzewodnika) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorek i autorów 31 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 3 czerwca 2023 roku, o godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu, oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach, na Stadionie Miejskim w Tychach.

 

Na konkurs wpłynęło 31 zgłoszeń drużyn z 23 szkół z 15 miejscowości: 62 uczennic i uczniów przygotowanych przez 24 nauczycielki/nauczycieli, z czego 7 nauczycielek/nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! W finale spotkają się uczennice i uczniowie oraz nauczycielki i nauczyciele z: Bytomia (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (4 drużyny z 2 szkół), Gogołowej (2 drużyny z 1 szkoły), Grodźca (1 drużyna z 1 szkoły), Jastrzębia-Zdroju (2 drużyny z 1 szkoły), Katowic (5 drużyn z 4 szkół), Łazisk Górnych (1 drużyna z 1 szkoły), Marklowic (1 drużyna z 1 szkoły), Międzyrzecza (1 drużyna z 1 szkoły), Mikołowa (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (4 drużyny z 3 szkół), Siemianowic Śląskich (3 drużyny z 2 szkół), Świętochłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Tychów (2 drużyny z 2 szkół) i Wieszcząt (2 drużyny z 1 szkoły).

finał i wręczenie nagród: 3 czerwca 2023 (sobota), godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), na Stadionie Miejskim Tychy ul. Edukacji 7

więcej o konkursie: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2023/

Dej pozōr tyż:  Ślōnski tref w Rozkochowie (pow. krapkowicki)

wyniki pierwszego etapu: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/05/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_wyniki_pierwszego_etapu.pdf

regulamin: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_regulamin.pdf

materiały pomocnicze: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_materialy_pomocnicze.pdf

spis powtarzających się tematów: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_spis_powtarzajacych_sie_tematow.pdf

instrukcja dla uczestniczek i uczestników: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/02/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_instrukcja_dla_uczestnikow_i_uczestniczek.pdf

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza