Teatr Śląski na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia

Aż dwa spektakle Teatru Śląskiego w zostaną zaprezentowane na XIV Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia, który odbędzie się w Krakowie w dniach od 3 do 12 grudnia. W programie głównym, wśród 30 spektakli z całej Polski, zostanie pokazany „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, którego Teatr Śląski jest kooproducentem. Pokazy odbędą się 9 i 10 grudnia.

W nurcie online będzie można zobaczyć spektakl “On wrócił” w reż. Roberta Talarczyka ze znakomitą rolą Artura Święsa. Pokaz spektaklu planowany jest na 5 grudnia. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Arturem Święsem, którą poprowadzi Tomasz Domagała.

Śnieg – fot. Jacek Martini Kielan

„Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego jest pierwszą polską adaptacją powieści noblisty Orhana Pamuka. Bartosz Szydłowski czyta wielką powieść Pamuka poprzez nabrzmiewające we współczesnym świecie fundamentalizmy, ideowe wojny prowadzące wprost do rozlewu krwi, wreszcie opresyjny porządek religijny zmierzający do wykluczania i eliminacji niechcących się przystosować. Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

Dej pozōr tyż:  Rybnik: Subregionalne Centrum Zielonej Energii

W spektaklu grają śląscy aktorzy Aleksandra Przybył i Artur Święs.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

On wrócił – fot. Przemysław Jendroska

On wrócił” wg bestsellerowej powieści Timura Vermesa w reż. Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego w Katowicach, jest opowieścią o uwodzicielskiej sile charyzmatycznych przywódców, o mechanizmach władzy, kierowaniu społecznymi nastrojami i roli, jaką w polityce odgrywają media. Spektakl traktuje o powrocie faszyzmu i jego popularności w dzisiejszym świecie, eksplorując fantastyczną i groteskową ideę powrotu Hitlera na Ziemię (znakomita rola Artura Święsa). A co jeśli   Führer nie zginął w kwietniu 1945 roku, lecz właśnie dziś pojawił się Berlinie? Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, trafia do… telewizyjnego programu. Jego płomienne występy, zdolność improwizacji oraz reagowania na sytuację społeczno-polityczną szybko zyskują mu rzeszę fanów i zwolenników. Jego słowa padają na podatny grunt i znajdują szerokie grono odbiorców, zwłaszcza dzięki wykorzystaniu siły mediów społecznościowych. W narodzie powoli budzi się duch…

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza