Studenci Politechniki Śląskiej wśród globalnych zwycięzców

Saint-Gobain przyznał nagrody w 17. edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury. Wzięło w nim udział kilkuset studentów z ponad 220 uczelni z 32 krajów. Ich zadaniem było przekształcenie jednej z dzielnic Warszawy. W konkursie przyznano pięć nagród, które trafiły do reprezentantów Finlandii, Łotwy, Polski i Meksyku.

W tegorocznej edycji konkursu przed studentami postawiono zadanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także projekt komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Proponowane rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.

Celem konkursu było opracowanie projektu, który będzie miał pozytywny wpływ zarówno na ludzi, jak i na planetę. Projektowane budynki i rozwiązania miały być wysoce energooszczędne i możliwie jak najbardziej przyjazne dla środowiska, o niskiej emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia. Jednocześnie miały przyczyniać się do dobrego samopoczucia mieszkańców poprzez tworzenie zdrowych i wygodnych przestrzeni życiowych.

Pierwszą nagrodę przyznano zespołowi z Finlandii z Uniwersytetu w Oulu, w składzie Marty Stewart i Kalle Oiva, którzy przygotowywali projekt pod okiem nauczyciela Petri Aarnio.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Drugą nagrodę zdobył zespół łotewski z Politechniki w Rydze. Autorzy projektu to Edgars Plocins, Rojs Rozentāls, a opiekun merytoryczny to Edgars Bondars.

Trzecią nagrodę przyznano drużynie z Politechniki Gliwickiej – Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa przygotowali swoją koncepcję pod okiem profesora Andrzeja Dudy.

Nagrodę specjalną tej edycji otrzymał zespół z Meksyku. Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky i Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso, studenci Uniwersytetu Iberoamericana z Miasta Meksyk przygotowali pracę konkursową pod okiem Gerardo Velazqueza Floresa.
Nagrodę studencką, przyznawaną przez inne zespoły studentów biorące udział w konkursie, otrzymał zespół łotewski, zdobywca drugiej nagrody w konkursie.

Dej pozōr tyż:  Rybnik: Subregionalne Centrum Zielonej Energii

„Byłem pod wrażeniem wysokiej jakości projektów, które zostały zaprezentowane przez studentów w tym roku. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod względem integracji wyzwań środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że Saint-Gobain może dać przestrzeń do wyrazu temu nowemu pokoleniu architektów, które jak zobaczyliśmy w pełni utożsamia się z naszym celem: “Czynić świat lepszym domem” – Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.
Nagroda dla polskiego zespołu to nie pierwszy sukces w historii tego globalnego konkursu. Zwyciężczyniami edycji 2019/20 Architecture Students Contest z finałem we włoskim Mediolanie zostały Polki – Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, które po jego wygraniu i pokonaniu tysięcy konkurentów z całego świata założyły własną pracownię architektoniczną.
Organizowany od 2004 roku Architecture Students Contest, skierowany jest głównie do studentów architektury, inżynierii i wzornictwa. Ma na celu zwiększenie wiedzy studentów na temat realizacji projektów opartych na rzeczywistych potrzebach dzielnicy lub miasta, wykorzystujących jednocześnie podejście Saint-Gobain do zrównoważonego budownictwa w celu stworzenia przestrzeni życiowej przyjaznej dla naszej planety i zapewniającej dobre samopoczucie mieszkańców. Po raz pierwszy studenci mieli też szansę obliczyć wpływ swoich projektów na środowisko, korzystając z narzędzia do analizy cyklu ich życia, dostarczonego przez naszego partnera OneCLickLA.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Studenci Politechniki Śląskiej wśród globalnych zwycięzców

 • 16 czyrwnia 2022 ô 13:51
  Permalink

  Interesujące tłumaczenie Politechmiki Śląskiej jako Silesian Technology University.

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza