Studenci Politechniki Śląskiej wśród globalnych zwycięzców

Saint-Gobain przyznał nagrody w 17. edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury. Wzięło w nim udział kilkuset studentów z ponad 220 uczelni z 32 krajów. Ich zadaniem było przekształcenie jednej z dzielnic Warszawy. W konkursie przyznano pięć nagród, które trafiły do reprezentantów Finlandii, Łotwy, Polski i Meksyku.

W tegorocznej edycji konkursu przed studentami postawiono zadanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także projekt komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Proponowane rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.

Celem konkursu było opracowanie projektu, który będzie miał pozytywny wpływ zarówno na ludzi, jak i na planetę. Projektowane budynki i rozwiązania miały być wysoce energooszczędne i możliwie jak najbardziej przyjazne dla środowiska, o niskiej emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia. Jednocześnie miały przyczyniać się do dobrego samopoczucia mieszkańców poprzez tworzenie zdrowych i wygodnych przestrzeni życiowych.

Pierwszą nagrodę przyznano zespołowi z Finlandii z Uniwersytetu w Oulu, w składzie Marty Stewart i Kalle Oiva, którzy przygotowywali projekt pod okiem nauczyciela Petri Aarnio.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Drugą nagrodę zdobył zespół łotewski z Politechniki w Rydze. Autorzy projektu to Edgars Plocins, Rojs Rozentāls, a opiekun merytoryczny to Edgars Bondars.

Trzecią nagrodę przyznano drużynie z Politechniki Gliwickiej – Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa przygotowali swoją koncepcję pod okiem profesora Andrzeja Dudy.

Nagrodę specjalną tej edycji otrzymał zespół z Meksyku. Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky i Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso, studenci Uniwersytetu Iberoamericana z Miasta Meksyk przygotowali pracę konkursową pod okiem Gerardo Velazqueza Floresa.
Nagrodę studencką, przyznawaną przez inne zespoły studentów biorące udział w konkursie, otrzymał zespół łotewski, zdobywca drugiej nagrody w konkursie.

Dej pozōr tyż:  Rybnik: Festiwal sztuk industrialnych po raz ósmy na Ignacym

„Byłem pod wrażeniem wysokiej jakości projektów, które zostały zaprezentowane przez studentów w tym roku. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod względem integracji wyzwań środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że Saint-Gobain może dać przestrzeń do wyrazu temu nowemu pokoleniu architektów, które jak zobaczyliśmy w pełni utożsamia się z naszym celem: “Czynić świat lepszym domem” – Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.
Nagroda dla polskiego zespołu to nie pierwszy sukces w historii tego globalnego konkursu. Zwyciężczyniami edycji 2019/20 Architecture Students Contest z finałem we włoskim Mediolanie zostały Polki – Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, które po jego wygraniu i pokonaniu tysięcy konkurentów z całego świata założyły własną pracownię architektoniczną.
Organizowany od 2004 roku Architecture Students Contest, skierowany jest głównie do studentów architektury, inżynierii i wzornictwa. Ma na celu zwiększenie wiedzy studentów na temat realizacji projektów opartych na rzeczywistych potrzebach dzielnicy lub miasta, wykorzystujących jednocześnie podejście Saint-Gobain do zrównoważonego budownictwa w celu stworzenia przestrzeni życiowej przyjaznej dla naszej planety i zapewniającej dobre samopoczucie mieszkańców. Po raz pierwszy studenci mieli też szansę obliczyć wpływ swoich projektów na środowisko, korzystając z narzędzia do analizy cyklu ich życia, dostarczonego przez naszego partnera OneCLickLA.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Studenci Politechniki Śląskiej wśród globalnych zwycięzców

  • 16 czyrwnia 2022 ô 13:51
    Permalink

    Interesujące tłumaczenie Politechmiki Śląskiej jako Silesian Technology University.

    Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza