Spis Powszechny 2021 także w Republice Czeskiej
W roku 2021 także w Republice Czeskiej obywateli czeka spis powszechny (Sčítání lidu, domů a bytů 2021). Tak jak i w Polsce wśród pytań spisowych pojawią się te o narodowość oraz język ojczysty. Spisywani po raz kolejny będą mogli analogicznie do polskiego spisu podać narodowość śląską. Odpowiedź na to pytanie nie jest w Republice Czeskiej obowiązkowa, co pokazuje tabela na końcu artykułu.
Czeski Urząd Statystyczny – Český statistický úřad (ČSÚ) zakończył właśnie spis próbny, który miał pokazać stan przygotowania do przeprowadzenia spisu właściwego wiosną 2021 roku.
Spis właściwy zostanie przeprowadzony od 26 marca 2021 roku. Pierwsze dwa tygodnie (do 9 kwietnia) będzie możliwość spisania się online. Ci, którzy tego nie zrobią, dostaną między 17 kwietnia a 11 maja formularze pisemne. Po tym terminie nastąpi opracowanie wyników, które Czeski Urząd Statystyczny planuje ogłosić na przełomie 2021/2022 roku.
Formularze online są przygotowane w 7 językach (oprócz czeskiego także po niemiecku, angielsku, polsku, rosyjsku, ukraińsku, wietnamsku i romsku). Formularze papierowe zostaną przesłane w języku czeskim, chyba że do komisarza spisowego zostanie zgłoszony wniosek zainteresowanego, to może otrzymać formularz także w 6 pozostałych wyżej wymienionych językach.
A jak wyglądały wyniki dotyczące narodowości w poprzednich spisach powszechnych? Narodowość śląska pojawiła się w nich w 1991 roku. Wtedy wraz z morawską znalazła się ona na formularzu przygotowanym przez Czeski Urząd Statystyczny jako jedna z opcji wyboru (w przeciwieństwie do sytuacji w Polsce, gdzie przed spisem z 2002 roku Ślązacy musieli stoczyć batalię o możliwość wpisywania takiej narodowości). W kolejnych spisach narodowości te już należy wskazać samodzielnie, co skutkowało znaczny spadkiem deklaracji między wynikami z 1991 i 2001 roku. W ostatnim spisie (2011) obie narodowości zanotowały znowu wzrosty deklaracji, mimo iż ponad 1/4 obywateli Republiki Czeskiej nie wskazała żadnej narodowości.