Ślązak, Ślōnzok, Hanys – czyli kto? Spotkanie w Bojszowach

W czwartek, 28 września, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojszowach odbyło się spotkanie dyskusyjne pod tytułem: Ślązak, Ślōnzok, Hanys – czyli kto?

W spotkaniu wzieli udział: Alojzy Lysko, Grzegorz Kulik i dr Tomasz Słupik. Całość poprowadził Adam Szaja z bloga smakksiazki.pl.

Okazuje się, że nie trzeba mieć “obywatelstwa ziemi” czy “obywatelstwa krwi”, żeby być Ślązakiem/Ślōnzokiym/Hanysym – wystarczy serce do tej ziemi, kultury i ludzi. Było mądrze o śląskim języku, śląskiej kulturze i o śląskości w ogóle.

Ponżej prezentujemy dwa krótkie filmiki udostepnione naszej redakcji przez Adama Szaję, nagrane tuż po spotkaniu:

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Tomasz Słupik:

Alojzy Lysko:

Dej pozōr tyż:  Zdarzyło się w grudniu - śląskie kalendarium

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza