Śląscy autorzy w konkursie na Historyczną Książkę 2019
W tegorocznej edycji konkursu na Historyczną Książkę Roku 2019, organizowanego przez portale Histmag.org i granice.pl w jej półrocznym podsumowaniu biorą udział książki dwóch autorów ze Śląska. Są to “1989” Grzegorza Kopaczewskiego i “Śląsk zbuntowany” Dariusza Zalegi. Obydwie książki będą oceniane zarówno przez jury jak i wyboru dokonują głosujący internauci.
Jak można wspomóc książki? Należy wejść na stronę https://www.historiazebrana.pl/ i w kategorii W rolach głównych wybrać “1989” Grzegorza Kopaczewskiego, a w kategorii Historia niebanalna książkę “Śląsk zbuntowany” Dariusza Zalegi.
Głosowanie podzielone jest dwa etapy:
1) do 6 stycznia 2020 roku można oddać jeden głos na trzy książki (po jednej w każdej z kategorii)! Oddanie głosu należy potwierdzić kodem z bezpłatnego smsa, jaki otrzymamy po podaniu numeru telefonu. Dzięki temu mamy pewność, że każda osoba zagłosuje tylko raz na wybraną książkę. W tym czasie w każdej z kategorii zostanie wybranych po 5 najlepszych książek.
2) od 7 stycznia 2020 do 19 stycznia 2020 etap finałowy, w którym będzie można zagłosować kolejny raz na trzy wybrane książki (po jednej w każdej z kategorii). Ta runda wyłoni zwycięzcę plebiscytu na Historyczną Książkę II półrocza 2019, którzy zostaną ogłoszeni 21 stycznia 2020 roku.
Jeśli któraś z książek zwycięży w tym etapie, to od 21 stycznia 2020 do 3 lutego 2020 weźmie udział w dogrywce o najlepszą Historyczną Książkę Roku 2019.
A o czym są to książki?
“1989” Grzegorza Kopaczewskiego to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju. Autor, rocznik 1977 z perspektywy nastolatka wspomina ostatni tytuł mistrzowski dla drużyny Ruchu Chorzów wraz z otaczającą ówczesną rzeczywistością. Książka zyskała już polecenie Wojciech Kuczoka oraz bardzo pozytywną recenzję Pawła Czado z Katowickiej Gazety Wyborczej, który pisał m.in.: “Niebiescy doczekali się swojego Nicka Hornby’ego. Serdecznie uśmiałem się, czytając te wspomnienia. Kopaczewski bardzo plastycznie oddaje swe tęsknoty, nadzieje, paroksyzmy kibicowskiej radości i wściekłości… wspaniale opisuje, jak dziecięca wrażliwość musiała zmierzyć się z brutalną rzeczywistością. Wszystkim polecam tę książkę.”
Pełna recenzja Pawła Czado na stronie Gazety Wyborczej.
Natomiast “Śląsk zbuntowany” Dariusza Zalegi to historie śląskich robotników, którzy m.in. biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie Republiki przeciwko gen. Franco. To historie ruchu lewicowego w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku.
“Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciwną stronę, odsądzani są od czci jako „żołnierze Stalina”. Ta książka przywraca pamięć o nich jako o ludziach z krwi i kości, a nie z propagandowych pomników – stawianych czy obalanych. To historia widziana oczyma Ślązaków, których los rzucił za Pireneje, a potem rozsiał po całym świecie. A w tle ludowe dzieje Górnego Śląska, tak często zniekształcane.” (fragment wstępu).
Książka doczekała się już wielu recenzji, m.in.:
Andreasa Drahsa na naszym portalu,
czy Tomasza Borówki w Dzienniku Zachodnim.
To ten sam konkurs, który w 2016 roku wygrała książka “Dziennik księdza Franza Pawlara” – zapis Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku na podstawie pamiętnika księdza z Pławniowic. Dziennik został opracowany przez Leszka Jodlińskiego i jego drugie wydanie będzie dostępne w wydawnictwie AZORY po 16 stycznia 2020 roku: https://azorywydawnictwo.pl/zapowiedzi/nasze-publikacje/
O tej publikacji obecny wydawca pisze m.in. tak:
Dziennik księdza Franza Pawlara daje przejmujący i bardzo osobisty obraz wsi górnośląskiej i pośrednio podobnych jej osad i małych miasteczek Górnego Śląska w czasie tzw. godziny zero i czasu określanego współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej. Narracja księdza Pawlara to obraz Śląska, zamkniętego do mikrokosmosu podgliwickich Pławniowic (niem. Plawniowitz), zajmowanych przez Armię Sowiecką. Osobisty, a mimo to niemal dokumentalny obraz Pławniowic w 1945 r., jednej z wielu górnośląskich wiosek u schyłku jednego totalitaryzmu i zniewolenia przez nowy. To epicko powściągliwa, lecz bardzo osobista relacja księdza, przede wszystkim jednak mieszkańca górnośląskiej wsi, bacznego obserwatora, z wyraźnym nerwem literackim. Dziennik jest opisem postaw ludzi wobec zła, poddawania mu się lub przeciwstawiania.
To także prosta opowieść na temat tego, co dzieje się każdego dnia. Jak reagują mieszkańcy na zmiany, jak giną, jak uczestniczą w złu lub mu się przeciwstawiają. Świadom wyjątkowego charakteru zdarzeń w których uczestniczy, ksiądz Pawlar postanowił je wiernie opisać.
Zapraszamy więc do udziału w głosowaniu i wsparciu autorów ze Śląska.