Rybnik: Świątecznie pomimo epidemii

Te święta z pewnością będą inne – nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nie oznacza to jednak, że zabraknie w nich radosnego, odświętnego klimatu. W każdym razie nie zabraknie go w Rybniku. Będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, świetlne dekoracje ulic i placów, ale i dodatkowa, niewidziana dotąd w naszym mieście atrakcja – ustawione na płycie rynku… koło widokowe.

Świąteczne szaty miasta

Już kilkanaście dni temu, w różnych punktach miasta pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej rozpoczęli wieszanie świątecznych dekoracji.

– Chcemy, by oprócz Śródmieścia, ozdoby były w każdej dzielnicy.  W tym roku nie będzie jednak żadnych nowych lampek. Wydajemy pieniądze jedynie na naprawę istniejącego oświetlenia– mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej. – W całym mieście rozwieszonych zostanie w sumie 4000 metrów łańcucha z lampkami, na słupach lamp pojawi się 170 dekoracji, udekorowanych zostanie 40 choinek w dzielnicach – ozdobi je w sumie 1000 bombek, 500 dzwonków i kokardek. Przy głównych ulicach zamontowanych zostanie 38 herbów, a na rynku i deptaku pojawi się choinka oraz elementy świetlne takie, jak sanie, Mikołaj, kule, bombki – wszystko to, co mieliśmy już w poprzednich latach – wymienia dyrektor ZZM.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Jarmark na rynku

Świąteczny klimat poczujemy w Rybniku już w najbliższy piątek, 27 listopada, kiedy to na rynku ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy. O ile nie zostaną zaostrzone obowiązujące w kraju ograniczenia epidemiczne, kramy oferujące świąteczny asortyment czynne będą do 24 grudnia, w godzinach:

 • od poniedziałku do czwartku: 10.00-18.00
 • od piątku do niedzieli: 10.00-20.00
Dej pozōr tyż:  Tydzień śląskiej nauki w Europarlamencie, czyli Śląsk w Europie 3.0!

Poza 10 stoiskami, na płycie rynku znajdzie się też “domek-wiatrak” czyli znana z poprzednich lat świąteczna piramida z grzanym winem.

„Diabelski młyn”

Nowością i niewątpliwie sporą atrakcją, towarzyszącą jarmarkowi będzie ustawione na rynku koło widokowe, czyli słynny „diabelski młyn”. Karuzela czynna będzie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 – 21:00 oraz soboty i niedziele od 11:00 do 22:00.

Będzie to atrakcja odpłatna – wejściówka to koszt 20 zł (bilet normalny) lub 15 zł (ulgowy – dzieci do 8 lat). Cena obejmuje wykonanie 3 obrotów w czasie 10-15 min.

– Co ważne, karuzela na rybnickim rynku to przedsięwzięcie komercyjne, w związku z którym miasto nie poniesie żadnych kosztów – wyjaśnia Julia Wójcik, naczelnik Wydziału Kultury UM. – Firma Robland – rodzinna firma z Leszna, posiadająca ponad 50 lat doświadczenia w organizacji świątecznych eventów – pokryje nie tylko koszty wydzierżawienia płyty rynku, ale także zużytej energii elektrycznej– dodaje J. Wójcik.

Od stycznia tego roku koło widokowe tej firmy znajduje się na stałe przy Bulwarze Wołyńskim w Krakowie, gdzie stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną. Do Rybnika trafi jedno z dwóch posiadanych przez firmę kół objazdowych.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Rybnik: Świątecznie pomimo epidemii

 • 28 listopada 2020 ô 14:26
  Permalink

  To nie jarmark w targ w Wuhan , delikatnie mówiąc.

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza