Rybnik: Rowerem do Przyjemnej
Trakt pieszo-rowerowy nad Nacyną zyskał kolejny odcinek. Miłośnicy aktywnej rekreacji mogą już korzystać z trasy od ulicy Górnośląskiej do Sportowej/Przyjemnej w Rybniku-Niedobczycach.
Ponad 2 km długości, 4 metry szerokości, inteligentne oświetlenie uliczne, 6 przepustów, infrastruktura rowerowa – tak w skrócie prezentuje się oddany 23 marca do użytku kolejny fragment bulwarów nad Nacyną.
– Rowerowy kręgosłup miasta zyskał kolejny ważny fragment w swoim przebiegu. Bulwary nad Nacyną to dla wielu rybniczan atrakcyjna propozycja aktywnego spędzania czasu, to idealna trasa dla spacerowiczów, rowerzystów czy miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach – zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Ale ta trasa to coś więcej – budując kolejne odcinki, stwarzamy alternatywną możliwość przemieszczania się pomiędzy rybnickimi dzielnicami osobom, które chcą porzucić samochód na rzecz roweru i na co dzień poruszać się tym traktem do pracy czy szkoły – dodaje gospodarz Rybnika.
Najważniejsze informacje na temat inwestycji:
- lokalizacja: od ulicy Górnośląskiej do Sportowej (Przyjemnej)
- długość: ponad 2 km
- szerokość: 4 metry
- infrastruktura techniczna: inteligentne oświetlenie uliczne w technologii LED (82 lampy), kanał technologiczny (2000 mb), 6 przepustów w tym 2 nad rzeką Nacyną,
- infrastruktura rowerowa: 4 miejsca odpoczynku (kosz, 2 ławki, 2 stojaki), 2 liczniki,
- wartość inwestycji: 9,73 mln złotych w tym roboty budowlane: 8,85 mln zł, odszkodowania za zajęte grunty: 875 tysięcy złotych
- termin realizacji zadania: sierpień 2021– marzec 2023 roku
- Wykonawca robót budowlanych: Drogopol Sp. z o.o.
– Przypomnijmy, że historia bulwarów nad Nacyną sięga przełomu roku 2014/2015, kiedy to pojawił się zamysł budowy ciągu pieszo-rowerowego łączącego tereny rekreacyjne w dzielnicy Stodoły z dzielnicą Niewiadom z wykorzystaniem potencjału terenowego wzdłuż Nacyny – przypomina Łukasz Karbowiński oficer rowerowy
„Kręgosłup” rybnickich tras rowerowych – najważniejsze informacje i plany:
Dokumentacja projektowa odcinka łączącego ulicę Rudzką z ulicą Wierzbową oraz dalej ulicą Budowlanych i Raciborską powstała w 2016 roku, inwestycję oddano do użytku w 2017 roku. Równolegle w latach 2014 – 2020 realizowane były roboty budowlane w ciągu ulicy Rudzkiej doprowadzające do powstania drogi rowerowej w dzielnicy Orzepowice, Chwalęcice oraz Stodoły. W 2019 roku oddano do użytkowania odcinek drogi rowerowej wzdłuż Drogi Śródmiejskiej stanowiącej część południowego odcinaka rybnickich bulwarów.
– Dzisiaj możemy cieszyć się wykonanym i oddanym do użytkowania kolejnym ponad 2-kilometrowym odcinkiem bulwarów pomiędzy ulicą Sportową i ul. Górnośląską. Przygotowywane projektowo są kolejne odcinki, które połączą istniejąca infrastrukturę rowerową, tj. odcinek pomiędzy ulicą Górnośląska i ul. Droga Śródmiejska. Na realizację czeka odcinek drogi rowerowej w ciągu ulicy Sportowej, który połączy dzisiaj oddawany odcinek bulwarów z Zabytkową Kopalnią Ignacy – wyjaśnia Jacek Hawel, Dyrektor Centrum inwestycji rybnickiego magistratu.
Odcinek Hallera – Rzeczna
- Istniejąca nawierzchnia z kostki betonowej
- Gotowy projekt wymiany nawierzchni na tym odcinku
- Wymiana nawierzchni i poprawa oznakowania (2023 rok – Rybnickie Służby Komunalne)
Odcinek Rzeczna– Śródmiejska
- Prace się rozpoczęły, ale zostały wstrzymane w związku z decyzją Wojewody Śląskiego
- Na tym odcinku planowane dwa przejazdy bezkolizyjne:
– Pod ul. Reymonta (projekt gotowy)
– Pod ul. Obwiednia (projekt gotowy).
Odcinek Śródmiejska – Dolna
- wybudowany przy realizacji drogi Śródmiejskiej
Odcinek Dolna – Górnośląska
- w trakcie projektowania i uzgodnień
Tunel pod stacją Rybnik Towarowy
- dostosowywanie projektu do wymogów PKP, gestorów sieci, aktualizacja do obowiązujących zapisów prawa.
Odcinek Niedobczyce – Niewiadom
- 2 km właśnie oddane do użytku
Sportowa (łącznik Bulwary – Kopalnia Ignacy)
- Gotowy projekt około 800-metrowego odcinka
- Inwestycja obejmuje przebudowę drogi, nową kanalizację deszczową, oświetlenie i drogę dla rowerów
- Połączy ul. Przyjemną z Kopalnią Ignacy.